Syrská armáda omylem sestřelila ruský letoun. Může za to Izrael, tvrdí Moskva

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 18. 9. 2018 15:07
Za ruským strojem se kryly izraelské stíhačky, které ostřelovaly cíle v Sýrii, tvrdí Moskva.
Havárie ruského vrtulníku v Sýrii z roku 2016. | Video: Reuters

Moskva - Syrská protivzdušná obrana omylem sestřelila ruský vojenský letoun Il-20. Za ruským strojem se totiž kryly izraelské stíhačky, které ostřelovaly cíle v Sýrii. Oznámilo to v úterý ruské ministerstvo obrany. Vinou Izraele podle mluvčího ministerstva zahynulo 15 ruských vojáků. Moskva si předvolala izraelského velvyslance v Rusku.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu si v telefonátu se svým izraelským protějškem Avigdorem Liebermanem postěžoval, že bez ohledu na dohodu s Izraelem o předcházení nebezpečným incidentům bylo ruské velení o úderu izraelských stíhaček F-16 na syrské cíle informováno pouhou minutu před akcí. Veškerá vina tak podle ministra leží na Izraeli.

"Provokativní počínání Izraele hodnotíme jako nepřátelské. V důsledku nezodpovědného počínání izraelského vojska zahynulo 15 ruských vojáků. To naprosto neodpovídá duchu rusko-izraelského partnerství," řekl mluvčí ministerstva generálmajor Igor Konašenkov.

"Vyhrazujeme si právo na adekvátní odvetné kroky," dodal podle agentury TASS.

Izrael předem nevaroval velení ruského uskupení v Sýrii a o své akci jej uvědomil "méně než jednu minutu před úderem, což neumožnilo stáhnout ruský letoun do bezpečí", řekl Konašenkov podle agentury RIA Novosti. Il-20 byl podle něj sestřelen raketou S-200.

Letoun zmizel pozdě večer

Ruské lodě a potápěči mezitím vyzdvihli z moře trosky sestřeleného letounu i "části těl posádky", oznámilo ruské ministerstvo. Stroj dopadl asi 27 kilometrů západně od syrského pobřeží.

Do pátrání se zapojilo osm plavidel ruského námořnictva, připlout má také loď vybavená dálkově řízenými podvodními aparáty, které jsou s to se ponořit až do hloubky 2500 metrů.

Podle ruského ministerstva se letadlo ztratilo z radarů zhruba v době útoku izraelského letectva na syrskou Latákíju a vypuštění raket z francouzské fregaty Auvergne, která se plaví u syrských břehů. Výzvědný letoun Il-20 zmizel v pondělí kolem 23:00 moskevského času (22:00 SELČ), když se vracel na leteckou základnu Hmímím v Sýrii.

Izraelská armáda odpoledne vyjádřila lítost v souvislosti s incidentem. Zároveň ale uvedla, že vinu nese bezhlavá střelba protiletadlové obrany, a doplnila, že se syrské síly ani "neobtěžovaly ujistit", že ve vzduchu nejsou ruská letadla.

Izraelská armáda doplnila, že její stíhačky v Sýrii mířily na syrský cíl, jenž měl šíitskému radikálnímu hnutí Hizballáh doručit zbraně. V době, kdy byl ruský letoun sestřelen, byly ale stíhačky už v Izraeli, uvedla armáda.

Damašek zatím žádné vyjádření k incidentu neposkytl.

Francouzský generál Jean-Paul Palomeros, někdejší šéf generálního štábu francouzského letectva, v rozhovoru s AFP uvedl, že nevidí důvod, proč by se technologicky vyspělé izraelské stíhačky schovávaly za ruský letoun. Neštěstí mimo jiné i proto přičetl chybě v komunikaci mezi ruskou a syrskou armádou.

"Za všechno zase mohou židé," napsal o ruské interpretaci incidentu zpravodajský server Newsru.com. Upozornil, že incident s Il-20, údajně omylem sestřeleným ruskou raketou, se časově shoduje s novou zprávou ruského ministerstva obrany o malajsijském boeingu omylem sestřeleném také ruskou raketou v létě 2014 nad Donbasem na východě Ukrajiny.

"Obě tragické náhody - sestřelený boeing a sestřelený Il-20 - jsou těsně spjaty otázkou přiznání, anebo nepřiznání chyby," poznamenal.

Od 60. let

Letoun Il-20, v kódu NATO zvaný Coot (Lyska), slouží k radioelektronickému průzkumu a boji; vybaven je infračerveným skenerem, optickými senzory a radiolokátorem s bočním vyzařováním. Vyvíjel se od roku 1965 na základě civilního dopravního letounu Iljušin Il-18D, umožňující v nejkratší době a s minimálními náklady vytvořit průzkumný stroj vybavený speciálním zařízením.

Prototyp Il-20 se vznesl do vzduchu poprvé v létě 1969. Od těch dob byl několikrát modernizován, naposledy v tomto desetiletí. V Sýrii se podle serveru osvědčil při koordinaci náletů ruského letectva a střel s plochou dráhou letu Kalibr.

Rusko je spojencem syrské vlády a do bojů v Sýrii se zapojilo v roce 2015. S jeho a s íránskou pomocí se syrským vládním jednotkám podařilo vybojovat zpět asi dvě třetiny území. Od roku 2011 ze Sýrie uprchlo přes pět milionů lidí, dalších více než 350 tisíc lidí přišlo o život.

 

Právě se děje

Další zprávy