Damašek – Povstaleckou část syrského Aleppa od půlnoci opustilo několik desítek autobusů s 4500 lidmi. V pondělí to oznámilo turecké ministerstvo zahraničí.
Evakuace byla zahájena minulý týden, ale od té doby byla dvakrát přerušena. Turecké ministerstvo podle agentury Reuters oznámilo, že zatím bylo z východního Aleppa odvezeno už na 20 000 civilistů, mezi nimi 4500 od nedělní půlnoci.
Obnovu evakuace umožnila dohoda o souběžné evakuaci šíitských vesnic v provincii Idlib, které byly dlouhodobě v obležení opozice. V pondělí ráno z nich odjelo deset autobusů, které dovezly šíity do vládní části Aleppa.
Východní část města byla do minulého týdne baštou oponentů Damašku, ale syrská armáda se spojenci v listopadu zahájila ofenzivu a postupně povstalecké čtvrti dobyla. Ve čtvrtek bylo evakuováno na 10 000 lidí, dalších 40 000 jich podle OSN chce z města ještě odejít.
Evakuace bude probíhat ve třech etapách
Kolona, která se dala podle organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) do pohybu v noci, zahrnovala autobusy i sanitky s nemocnými a zraněnými a ráno dorazila do města Rášiddín. To leží západně od Aleppa a pod kontrolou ho mají povstalci.
Ramí Abdar Rahmán ze SOHR očekává, že by evakuace východního Aleppa mohla být dokončena ještě téhož dne. Podle něj se má konat ve třech etapách. V první má z vesnic Fúa a Kafrája odjet 1250 osob a vláda pak povolí z východního Aleppa odvézt polovinu lidí, kteří chtějí odejít. Za dalších 1250 šíitů pak bude moci odjet z východního Aleppa zbytek zájemců.
Ve třetí fázi pak má vyjet z Fúy a Kafráji posledních 1500 lidí a výměnou za to bude povoleno odejít 1500 lidem z měst Madájá a Zabadání, jež obléhá syrská armáda a její spojenci. Tato města jsou v provincii Damašek v blízkosti hranice s Libanonem.
Podle arabských televizí do vesnic Fúa a Kafrája odjela v rámci druhé etapy evakuace kolona dalších 15 autobusů.
Pokud bude evakuace Aleppu dokončena podle plánu, skončí tím důležitá etapa syrské války, napsala agentura AP. Povstalci východní část tohoto průmyslově a obchodně nejvýznamnějšího města země obsadili v roce 2012. O jejich porážku se zasadilo Rusko jako spojenec Damašku a také spojenecké milice šíitů z Íránu a Libanonu. Získání celého města pod vládní kontrolu je považováno za největší vojenský úspěch syrského prezidenta Bašára Asada za celou válku, jež začala v roce 2011.