V Sýrii roste vliv islámu.A také konzumu

rst, ČTK
3. 2. 2006 10:11
Damašek - Syrskou společnost podobně jako zbytek arabského světa stále více ovládá islám, a to navzdory jejímu sekulárnímu politickému systému.
I přes rostoucí vliv islámu v Sýrii vznikají nové symboly konzumu. Společnost provozující řetězec rychlého občerstvení KFC otevřela svou první pobočku v Sýrii v lednu a stala se tak první americkou společností tohoto typu.
I přes rostoucí vliv islámu v Sýrii vznikají nové symboly konzumu. Společnost provozující řetězec rychlého občerstvení KFC otevřela svou první pobočku v Sýrii v lednu a stala se tak první americkou společností tohoto typu. | Foto: Reuters

Svědčí o tom rostoucí množství mladých lidí, kteří navštěvují velké páteční modlitby, nebo rozmáhající se soukromé kurzy koránu pro ženy, které také častěji nosí závoj, píše agentura AFP.

"Přibližně 30 procent Syřanů se účastní páteční modlitby v 9000 mešitách v Sýrii. Připočteme-li manželky a děti, dosahujeme počtu 12 milionů věřících v zemi s 18 miliony obyvatel," řekl poslanec za muslimské hnutí Muhammad Habáš, který je zároveň ředitelem Střediska pro výzkum islámu v Damašku. "Jsme svědky náboženského obrození, při kterém se velebí návrat k islámským hodnotám," dodal. Habášovo tvrzení se ovšem s oficiálními statistikami rozchází. Ty uvádějí, že v zemi stále žije zhruba 10 % křesťanů.

Znamení obrody islámu jsou vidět stále více

Dalším znamením obrody islámu je, že v restauracích na březích řeky Barady za hlavním městem Damaškem, kam jezdí lidé na výlety, se již nepodávají alkoholické nápoje. Místa jsou rezervována rodinám, jak velí muslimská tradice.

Knihkupectví spíše světského zaměření postupně ustupují specializovaným prodejnám, které nabízejí knihy s náboženskou tematikou týkající se zejména islámského práva šaría.

Množí se kulturní a charitativní islámské akce zejména v konzervativních oblastech severně od Damašku. "Zhoršování ekonomické a sociální situace, korupce a diktatura živí islamistický proud a dodávají mu mnoho příznivců," řekl bývalý komunistický aktivista, který si nepřál být jmenován.

Roste také vliv západního konzumu

Sýrie byla dlouhou dobu pro západní investory uzavřená. O restauraci typu McDonalds si Syřan mohl nechat jen zdát. I do Sýrie však stále více začíná pronikat vliv západní společnosti. V minulém roce se začala organizovat soutěž o nejkrásnější dívku Sýrie a letos byla například otevřena první restaurace amerického řetězce rychlého občerstvení KFC.

Výstavba mešit v křesťanských a drúzských oblastech

Podle politologa Akrama Búního stát zabraňováním liberalizace politiky s cílem zbrzdit náboženská hnutí pouze povzbuzuje mládež k tomu, aby propadla islamismu. Vláda v roce 1982 krvavě potlačila hnutí Muslimské bratrstvo, které otevřeně zpochybňovalo moc strany Baas. Zahynulo při tom několik tisíc lidí a mnoho dalších bylo zatčeno. Úřady poté začaly podporovat umírněný a apolitický islám, aby se zbavily hrozby, že budou obviněny z potlačování islámu.

Foto: Aktuálně.cz

Podle Búního ale radikální islám může omezit pouze demokratizace společnosti. "Islamisté po své porážce přijali strategii zaměřenou na pronikání do společnosti odspoda vznikem různých sdružení a finanční pomocí fundamentalistických salafistů," řekl Ramí, student na fakultě žurnalistiky v Damašku.

"Saúdští Arabové financovali výstavbu stovek mešit, zejména v křesťanských a drúzských oblastech, kde se minarety rozmnožují," dodal. Politici na tento vývoj reagují širokou medializací své účasti na náboženských rituálech. Vznikl umírněný islámský proud, vedený Saláhem Kaftárem, synem bývalého syrského muftího, tedy nejvyššího náboženského hodnostáře, a Muhammadem Habášem.#reklama

Hnutí podporuje oficiální náboženství a jeho cílem je bránit rozšiřování vlivu radikálů. V rámci tohoto snažení stát povolil otevření asi tří stovek ústavů teologie. Kromě konformistické výuky koránu tato zařízení umožňují tajné službě zaznamenávat a sledovat extremisty.

Od roku 1980 hrozí členům Muslimského bratrstva trest smrti, stovky členů, včetně vysokých činitelů, dostaly amnestii. V 90. letech se většina exulantů z hnutí vrátila zpět do vlasti. Muslimské bratrstvo, které po neúspěšné snaze svrhnout režim pomocí zbraní skončilo velmi oslabené a rozdělené, neskrývá svůj současný cíl: dostat se jednou k moci pomocí vítězství ve volbách a podílet se na demokratické vládě, uzavřela AFP.

 

 

Právě se děje

Další zprávy