Damašek/Moskva/Brusel - Člen delegace Evropské unie v Sýrii Ahmad Šihádí byl v úterý zabit při raketovém útoku na damašském předměstí.
V Bruselu to ve středu podle agentury Reuters oznámila ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová.
Syrská vláda si u OSN stěžovala na západní pomoc opozici. V dopise generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi ministerstvo zahraničí podle agentury SANA zdůraznilo, že většina posledních zbrojních dodávek údajně skončila v rukou islamistů z fronty An-Nusra. Syrský režim prý začal povolávat do zbraně stovky záložníků a branců.
O zbrojní pomoci opozici dnes jednali v Londýně ministři zahraničí Ruska a Velké Británie Sergej Lavrov a William Hague. Lavrov na tiskové konferenci prohlásil, že poskytnout zbraně opozici by bylo porušením mezinárodního práva.
"Mezinárodní právo nedovoluje a neumožňuje poskytovat zbraně nevládním účastníkům konfliktu. Podle nás je to porušení mezinárodního práva," řekl. Rusko vyzbrojuje syrskou armádu a v Radě bezpečnosti OSN několikrát spolu s Čínou zablokovalo rezoluce, které by umožnily zavést mezinárodní sankce proti vládě v Damašku.
Británie tento týden naznačila, že je při příštím jednání o zbrojním embargu připravena prosazovat vyzbrojení opozice. Podobně se hodlá zachovat i Francie a na vyzbrojení opozice tlačí rovněž Turecko. Embargo, které bude muset být v květnu znovu projednáno, zatím zakazuje poskytovat bojovou výzbroj.
Hague s Lavrovem souhlasil v tom, že je třeba v Sýrii podporovat politický dialog. V otázce vyzbrojení opozice a tvrdšího postupu proti Damašku se neshodli.
Ashtonová ve svém prohlášení uvedla, že Šihádí zahynul při poskytování humanitární pomoci lidem na jihozápadním předměstí Darája, kde žil. Ashtonová také znovu vyzvala všechny strany syrského konfliktu, aby urychleně učinily kroky k ukončení násilí. To podle ní vedlo ke smrti zhruba sta tisíc nevinných občanů a způsobilo, že asi milion uprchlíků musí hledat útočiště v sousedních zemích.
Kvůli rostoucímu násilí v Sýrii EU v prosinci stáhla svůj mezinárodní personál z kanceláře v Damašku. Místní personál zastoupení EU v zemi zůstal.
Všeobecná mobilizace?
Syrský režim údajně začal povolávat do armády stovky záložníků a branců, především v hlavním městě Damašku. Provládní média ale dementovala zprávy opozičních listů o všeobecné mobilizaci.
"Zprávy, že studující branci údajně nemohou žádat o odklad nástupu vojenské služby, nejsou pravdivé," řekl listu Al-Vatan ministr vysokého školství. Lhůta pro Syřany, kteří tak chtějí učinit, končí každý rok 15. března.
V Sýrii se rozšířily pověsti o údajném ozbrojeném střetu mezi příslušníky různých rodinných klanů v rodišti prezidenta Bašára Asada, vesnici Kardaha v pobřežní provincii Latákíja.
Podle dnešních informací z opozičních zdrojů citovaných agenturou DPA bylo při údajném střetu o víkendu zabito asi 30 lidí, včetně prezidentova bratrance Hilála Asada. Tohoto velitele režimu loajální polovojenské skupiny podle jedné verze zabil jeden z jeho důvěrníků v hádce o peníze. Podle jiné zprávy na něj jeho důvěrník upozornil rebely, kteří si ho vyčíhali a zabili.