Chemnitz - Německá policie našla v sobotu odpoledne při pátrání po podezřelém Syřanovi v bytě ve východoněmeckém Chemnitzu (Saské Kamenici) několik stovek gramů vysoce výbušné látky, kterou se jí večer podařilo zneškodnit. Musela kvůli tomu evakuovat desítky obyvatel. Na několik hodin uzavřela také zdejší hlavní nádraží, kde prohledávala podezřelé zavazadlo. Nakonec se ukázalo, že nepředstavovalo nebezpečí.
Policie v sobotu brzy ráno na základě upozornění tajné služby rozjela na jednom ze sídlišť v Saské Kamenici rozsáhlou akci, jejímž cílem bylo dopadení dvaadvacetiletého Syřana Džábira Bakra, který je podezřelý z plánování bombového útoku.
Mladíka, který může být nebezpečný, se jí zatím dostihnout nepodařilo, zadržela ale předběžně tři muže, kteří s ním měli být v kontaktu. Nyní je vyslýchá.
Zavazadlo dvou mužů zadržených na hlavním nádraží prohledal speciální pyrotechnický robot. Část nádraží byla kvůli akci na několik hodin uzavřená, před 20. hodinou policie na twitteru oznámila, že vlaky budou zase normálně jezdit.
K normálu se vrací také situace na sídlišti Fritze Heckerta, kde se už brzy do svých domovů budou moci vrátit evakuovaní. Netýká se to pouze těch, kteří bydlí přímo ve vchodu, kde se nachází podezřelý byt. Výbušninu z něho experti vynesli ven a v jámách přímo na sídlišti kontrolovaně odpálili.
Podrobnosti o místu, či termínu plánovaného útoku policie nesdělila. Agentura DPA s odvoláním na zdroje z bezpečnostních kruhů uvedla, že chystaný útok má spojitost s organizací Islámský stát (IS), což ale oficiálně zatím nikdo nepotvrdil.
Vzhledem k tomu, že Saská Kamenice leží nedaleko českých hranic, požádala saská policie české kolegy o pomoc při pátrání. "Není žádná indicie, že by se měl (podezřelý) pohybovat na území České republiky, nicméně vzhledem k tomu, že se Saskem sousedíme, obrátili se na nás," řekl ČTK mluvčí ústecké krajské policie Daniel Vítek.
Přišel do Německa jako uprchlík?
Podezřelý Syřan, po němž policie pátrá, by měl mít na sobě černou mikinu s kapucí, vpředu s výraznými barevnými obrazci.
Zmařené bombové útoky v Německu
Září 2007 - Čtyři příslušníci německé buňky sunnitského hnutí Svaz islámského džihádu byli odsouzeni k několika letům vězení za plánování teroristických útoků na noční kluby, letiště a další zařízení navštěvovaná Američany v Německu.
Duben 2011 - Vyšetřovatelé v Düsseldorfu zadrželi tři podezřelé členy Al-Káidy, kteří plánovali bombový útok v Německu. V prosinci 2011 zadrželi čtvrtého podezřelého. Muži byli odsouzeni k několikaletým trestům odnětí svobody.
Únor 2016 - Během rozsáhlé razie v Berlíně, Severním Porýní-Vestfálsku a v Dolním Sasku německá policie zadržela celkem čtyři členy islamistické buňky, kteří údajně plánovali spáchat teroristický útok v Berlíně.
Červen 2016 - Speciální policejní jednotky zatkly tři příslušníky takzvaného Islámského státu (IS) v Severním Porýní-Vestfálsku, Bádensku-Württembersku a v Braniborsku. Zřejmě chystali teroristický útok v Düsseldorfu, na kterém se mělo podílet celkem deset teroristů. Při útoku měli dva muži v centru Düsseldorfu odpálit výbušniny umístěné na těle, další pak měli v zabíjení pokračovat.
Září 2016 - Policie v Kolíně nad Rýnem zadržela 16letého syrského uprchlíka, který podle vyšetřovatelů plánoval bombový útok. Mladík dal podle poznatků policistů při komunikaci na internetu najevo "jednoznačnou připravenost" takový útok spáchat.
"Chceme ho dopadnout co možná nejdříve. Prohledání bytu ukázalo, že se v něm manipulovalo s výbušninami," uvedl mluvčí saské kriminální policie Tom Bernhardt.
Policie neuvedla, jakým způsobem hledaný přišel do Německa. Podle serveru Focus přijel do Německa jako uprchlík minulý rok. Stejný server napsal, že cílem útoku mělo být některé německé letiště, což ale policie nepotvrdila.
Policejní operace na panelovém sídlišti Fritze Heckerta, kde žije podle DPA sídlišti mnoho migrantů, začala v sobotu časně ráno. Zúčastily se jí desítky policistů i několik speciálních jednotek. Policie evakuovala jeden z domů a celou oblast uzavřela. Po poledni vnikla do jednoho z bytů, pachatele v něm ale nedopadla.
Tip na podezřelého Syřana dostala saská policie v pátek od Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV), který v Německu zastává roli civilní kontrarozvědky.