V noci na dnešek byl v Rusku zabit další vysoce postavený bankéř. Spolumajitele banky Specseťstrojbank Konstantina Meščerjakova neznámý pachatel několikrát střelil do hlavy, krku a hrudníku.
Je to už třetí vražda vysoce postaveného bankéře v Rusku za tři měsíce. V říjnu byl ve svém moskevském domě zastřelen šéf pobočky druhé největší ruské banky Vněštorgbank Alexandr Plochin.
Tip: Vražda bankéře šokovala Rusko - více o vraždách ruských bankéřů čtěte ZDE
V září potkal stejný osud náměstka ředitele centrální banky Andreje Kozlova. Jeho vražda byla podle vyšetřovatelů spojena s jeho profesí, Kozlov například odebíral licence mnoha bankám, které praly špinavé peníze.
Vraždy jako na běžícím pásu
Ruská média upozorňují, že nedávné otrávení bývalého agenta ruské tajné služby Alexandra Litviněnka v Londýně potvrzuje to, co je známo již déle: Kritizovat Kreml je nebezpečné.
Tip: Exšpiona otrávili radioaktivní látkou - nejnovější zprávy o stavu Alexandra Litviněnka čtěte ZDE
Případů jsou spousty. Před měsícem byla v Moskvě zastřelena Anna Politkovská, novinářka, která kritizovala ruské tažení v Čečensku. V roce 2004 byl zase zabit Paul Chlebnikov, další rebelující novinář, který se často zaměřoval na korupci.
Od příchodu Vladimira Putina k moci se s životem rozloučily desítky dalších novinářů. A nejen novinářů: V roce 2004 byl dioxinem otráven tehdy kandidát a nyní ukrajinský prezident Viktor Juščenko, soupeř chráněnce Kremlu v ukrajinských prezidentských volbách.
Putinův koktejl
Kdo si však objednává, plánuje a provádí tyto zločiny? To nikdo neví. Jen málo prokurátorů jeví zájem zločince vypátrat a přivést k odpovědnosti, napsal například deník Vědomosti.
Vraždy a pokusy o vraždu jsou však jen vrcholkem ledovce. Prezident Putin se rozhodl obnovit silnou státní moc, která podle jeho mínění (a mínění mnoha Rusů), byla zásadně oslabena v 90. letech za vlády Borise Jelcina.
To se nyní projevuje pronásledováním nebo likvidací sdělovacích prostředků, nevládních organizací a opozičních stran, obnovou kontroly nad privatizovanými strategickými oblastmi průmyslu, ale také stále agresivnější zahraniční politikou a xenofobií podporovanou státem. Jejím posledním příkladem jsou útoky na nelegální gruzínské imigranty.
Tato směs, kterou Západ kritizuje, je ovšem v Rusku populární - Putin má sedmdesátiprocentní podporu obyvatelstva, upozorňují Vědomosti.
Princ Putin a jeho dvořané
Putinovým programem je zajistit Rusku velikost, proto prosazuje program, který má silný historický ohlas: Touha po pořádku, obdiv pro silnou vládu, ruské pravoslaví jako výraz ruského charakteru a obnovení strachu před "západní cestou".
Další mylnou představou je to, že máme silný stát, upozorňují ruská média. Jenže v Rusku není vláda, v Rusku je princ a jeho dvořané, soupeřící skupiny, které se snaží získat přístup k vytoužené moci. Ať si Putin zajistí jakkoli velkou moc, není schopen sjednotit svoje rozhádané okolí.
Také proto je málo pravděpodobné, že by byl Putin přímo zapojen do nevyřešených vražd.
Podnět k nim přišel téměř jistě z nižších sfér, ale jejich strůjci si byli dobře vědomi toho, že princ proti tomu nebude nic mít, uzavírají Vědomosti.