Vražda novinářky: chystala nové odhalení

Red Zah, ČTK, Reuters
8. 10. 2006 13:52
Moskva - Známá ruská novinářka Anna Politkovská, která byla zastřelena v Moskvě, se chystala vydat další svědectví o bezpráví v Čečensku.
Anna Politkovská byla známou kritičkou vlády prezidenta Vladimíra Putina
Anna Politkovská byla známou kritičkou vlády prezidenta Vladimíra Putina | Foto: Reuters

Tělo žurnalistky deníku Novaja Gazeta bylo objeveno o víkendu ve výtahu obytné budovy, kde bydlela.

Ve hře je Kadyrov?

Podle její mateřské redakce připravovala Politkovská v poslední době materiál o únosech a mučení lidí v Čečensku a odpovědnosti čečenského premiéra Ramzana Kadyrova za ně. Článek měl vyjít v pondělí.

"Dosud nemáme text článku, ale víme, že měla svědectví i fotografie," řekl rádiu Echo Moskvy zástupce šéfredaktora Nové gazety Vitalij Jaroševskij. Deník chce vést vlastní vyšetřování.

Na internetových stránkách novináři listu Novaja gazeta uvádějí dvě verze - podle nich je za smrt odpovědný přímo Kadyrov, nebo někdo, kdo chce, aby na něj padlo podezření.

Lidé začali nosit květiny, na místo, kde byla ruská novinářka zavražděna
Lidé začali nosit květiny, na místo, kde byla ruská novinářka zavražděna | Foto: Reuters

Vyšetřovatelé už každopádně vyloučili loupežné přepadení. I podle nich šlo nejspíše o spojitost s žurnalistickou profesí Politkovské. Kromě toho, že otevřeně kritizovala ruskou politiku v Čečensku, novinářka psala například o korupci v armádě.

Zabavené záznamy

Vyšetřovatelé už zabavili redakční materiály a deník novinářky, které by mohly pomoci ve vyšetřování, prověřují i čísla na jejím mobilním telefonu.

Ve výtahu domu novinářky našla policie hned po vraždě pistoli Makarov a čtyři náboje. Podle svědků zabíjel mladý člověk střední výšky v baseballové čepici. Policie jej má i na videonahrávce. V Moskvě proto pokračuje speciální policejní akce Vulkan, při níž je zesílena policejní přítomnost ve městě a hlídky prověřují podezřelé osoby.

Respektovaná novinářka

Politkovská patřila k nejvíce respektovaným ruským novinářům, napsala mimo jiné kritickou knihu o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi, v níž zdokumentovala porušování práv civilního obyvatelstva v Čečensku ruskými vládními jednotkami.

Infobox
Autor fotografie: Moscow Times

Infobox

Anna Politkovská

  • Narodila se v roce 1958 v New Yorku
  • Její rodiče působili v diplomatických službách při OSN
  • V roce 1980 vystudovala fakultu žurnalistiky na Moskevské státní univerzitě
  • Pracovala pro deníky Izvěstija, firemního listu Aeroflotu a Obščaja gazeta
  • Poté začala pracovat pro opoziční deník Novaja Gazeta
  • Často jezdila do krizových oblastí, navštěvovala Dagestán, Ingušsko, Čečensko
  • Kritizovala režim Vladimíra Putina
  • Zastřelena byla 7. řijna 2006 před svým bytem v Moskvě 

Šéfredaktor listu Novaja Gazeta Dmitrij Muratov podle ruských médií míní, že vražda skutečně souvisí s její prací. Připomněl, že Politkovské bylo v minulosti několikrát vyhrožováno.

Tip: Přečtěte si, jaké byly reakce světové veřejnosti na smrt novinářky - ZDE

"Její jméno mne vždy jako první napadlo v souvislosti s otázkou, zda v Rusku existují čestní novináři," komentoval její smrt Oleg Panfilov, šéf moskevského Střediska extrémní žurnalistiky.

Informovala o Čečensku

Předloni nezávislá novinářka vážně onemocněla. Patrně se otrávila čajem, kterého se napila během letu z Moskvy do Beslanu, kde se zrovna odehrávalo drama okolo dětských rukojmích, zajatých čečenským komandem v místní škole. Její přátelé měli podezření, že mohlo jít o pokus, jak definitivně skoncovat s nepohodlnou zpravodajkou.

V roce 2001 publikovala informace o lidech, kteří v Čečensku mizí beze stopy. Podle ruských novinářů jí pak elektronickou poštou vyhrožoval přímo vedoucí pracovník jednoho ze severokavkazských center speciálních policejních oddílů. Odjela kvůli tomu na několik měsíců do Vídně.

"Chci žít normální život ve společnosti, kde bude každý jednotlivec respektován," řekla autorka kritické knihy o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi před několika lety v jednom interview.

Reportérka byla známá také svou rolí při vyjednávání s čečenskými rebely, kteří zajali rukojmí v moskevském divadle Dubrovka v roce 2002.

V roce 2004 byl čtyřmi ranami v centru Moskvy zavražděn americký zpravodaj Paul Chlebnikov, editor ruské verze magazínu Forbes. Jeho vrazi nebyli nikdy nalezeni.
V roce 2004 byl čtyřmi ranami v centru Moskvy zavražděn americký zpravodaj Paul Chlebnikov, editor ruské verze magazínu Forbes. Jeho vrazi nebyli nikdy nalezeni. | Foto: PKF

Najemné vraždy novinářů v Rusku časté

Už v minulosti jí bylo vyhrožováno, musela se nějakou dobu skrývat, dokonce musela odjet do exilu v západní Evropě.

"Pod prezidentem Putinem nemůžeme v Rusku tvořit demokracii a pouze se vracíme zpět do minulosti," uvedla reportérka v rozhovoru pro list The Independent. "Už mi v duši nezůstala žádná naděje. Kreml vrací zemi zpět do sovětských dob."

Nájemné vraždy novinářů nejsou v Rusku ojedinělé. V roce 2004 byl čtyřmi ranami v centru Moskvy zavražděn americký zpravodaj Paul Chlebnikov, editor ruské verze magazínu Forbes. Jeho vrazi nebyli nikdy nalezeni.

Zdroj blízký agentuře Reuters uvedl, že vražda mohla souviset s jeho zájmem o kauzu přivlastňování peněz z ruských fondů určených na rekonstrukci Čečenska.

Také Newyorský Výbor na ochranu novinářů (CPJ) zdokumentoval, že Rusko je pro žurnalisty jednou z nejnebezpečnějších zemí. Podle CPJ zde jen v letech 1996 až 2005 bylo zavražděno 23 novinářů, řada z nich v Čečensku.

Archivní foto Anny Politkovské
Archivní foto Anny Politkovské | Foto: Reuters

Tip: Podívejte se na výběr případů vražd novinářů v Rusku od roku 1994


 

Laureátka prestižní ceny

Politkovská byla loni v lednu ve Stockholmu vyznamenána Cenou Olofa Palmeho, spolu s dalšími ruskými obránci lidských práv Ljudmilou Alexejevovou a Sergejem Kovaljovem.

Osmačtyřicetiletá matka dvou dětí pocházela z prominentní rusko-ukrajinské rodiny. Narodila se v roce 1958 v New Yorku, kde její rodiče působili v diplomatických službách při OSN.

V roce 1980 vystudovala prestižní fakultu žurnalistiky na Moskevské státní univerzitě. Po absolutoriu nastoupila do deníku Izvěstija.

Poté pracovala pro podnikové noviny tehdy monopolního Aeroflotu. Na toto své angažmá vzpomínala ráda: "Dostávali jsem volné letenky celý rok. Díky tomu jsem poznala naši obrovskou zemi. Byla jsem tak trochu 'šprtka', o životě jsem tehdy nic nevěděla."

Foto: Reuters

V letech 1994 až 1999 působila jako redaktorka listu Obščaja gazeta, poté přešla do svého posledního působiště.

Často jezdila do krizových oblastí, navštěvovala Dagestán, Ingušsko, kde byla nejméně padesátkrát. Do Čečenska zavítala poprvé v roce 1998, když dělala rozhovor s prezidentem Aslanem Maschadovem.

Kromě reportáží psala i dokumentární knihy, pomáhala například u soudu matkám ruských vojáků zabitých v Čečensku, sledovala korupci na ruském ministerstvu obrany i v armádním velení ruských vojsk na Kavkaze.

 

Právě se děje

Další zprávy