V Rusku jsou sečteny všechny hlasy, podle odhadů vyhrála Putinova vládní strana

ČTK ČTK
21. 9. 2021 18:23
Podle předběžných dat získala vládní strana Jednotné Rusko, spojená s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, ve volbách do Státní dumy 324 křesel, a bude tak mít ústavní většinu, oznámila ústřední volební komise. Volební orgán dříve uvedl, že již zpracoval 100 procent hlasovacích lístků, ale že konečné výsledky oficiálně vyhlásí v pátek.
Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Hlasování předcházely v Rusku měsíce represí úřadů vůči opozici, která zároveň kritizuje samotný průběh voleb a upozorňuje na volební podvody.

Vládní strana Jednotné Rusko získala ve volbách z minulého týdne 49,82 procenta hlasů v případě stranických kandidátek, což jí podle předběžných propočtů přinese 126 křesel, píše agentura Interfax. V jednomandátových obvodech získá s velkou pravděpodobností dalších 198 mandátů. Ve 450členné dolní komoře parlamentu tedy bude mít dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy.

Na druhém místě jsou komunisté, kteří obdrželi 18,93 procenta hlasů v případě stranických kandidátek, a dohromady obsadí 57 křesel. Spravedlivé Rusko získá 27 poslaneckých mandátů, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského obsadí 21 křesel a loni založená strana Noví lidé 13 křesel. Poslední tři jmenované strany se podle agentury AFP dají z velké části považovat za spojence Kremlu. Po jednom křesle obsadí další tři strany - Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Kromě toho uspělo pět nezávislých kandidátů.

Při volbách došlo k řadě obvyklých nesrovnalostí, nicméně nejpodezřelejší pro pozorovatele a opozici je relativně nové distanční elektronické hlasování, které bylo v případě voleb do Státní dumy použito poprvé, píše ruská služba BBC na svém webu. Ačkoliv se podle tohoto serveru očekávalo rychlé zveřejnění výsledků, v případě Moskvy je úřady odkládaly a oznámily až následující den. V ruské metropoli mívá vládní strana tradičně nízkou podporu.

Ještě předtím byly známy výsledky z volebních místností a v několika moskevských obvodech vedli opoziční kandidáti. Po zveřejnění úplných výsledků, včetně elektronického hlasování, ale žádný z opozičníků v Moskvě nezvítězil, píše ruský servis BBC, podle nějž se elektronicky hlasovalo ještě v dalších šesti regionech, ovšem používal se jiný systém sčítání hlasů a nedošlo tam ke zpoždění ani k nečekaným výsledkům. Ruské úřady tvrdí, že nový elektronický systém je transparentní a bezpečný.

Hlasování provázely četné zprávy o porušování pravidel, včetně falšování hlasů, upozornila agentura AP. Některá videa na sociálních sítích podle ní ukazovala, jak se lidé snaží vhazovat do volebních uren množství hlasovacích lístků. Předsedkyně ústřední volební komise Ella Pamfilovová nicméně podle agentury Reuters uvedla, že volby byly výjimečně transparentní. Komise anulovala 25 830 volebních lístků v 35 regionech, uvedla. Ruskému prezidentovi šéfka komise sdělila, že prověří všechny stížnosti předtím, než v tento pátek vyhlásí konečné výsledky.

Úřady před volbami prakticky zajistily, že nejznámější a nejhlasitější kritici Kremlu nekandidovali, a zároveň vystupňovaly tlak na nezávislá média či obránce lidských práv, uvedla už dříve AP.

Rusové volili poslance od pátku do neděle a volební účast činila 51,58 procenta. Obyvatelé řady ruských regionů vybírali souběžně s novým složením dolní komory parlamentu také nové oblastní sněmy a gubernátory. Volby do ruské dolní komory parlamentu jsou smíšené - polovina mandátů v dumě je rozdělena podle stranických kandidátních listin a dalších 225 poslaneckých míst je obsazeno většinovou volbou v jednomandátových okruzích.

Video: Rusko je hrozbou a rozeštvává Evropu, říká Pazderka

Kandidáti nemají rovný přístup do médií a režim má politický proces pevně v rukou, říká šéfredaktor Aktuálně.cz Josef Pazderka. | Video: Martin Veselovský, Daniela Písařovicová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 5 hodinami

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy