U ruských voleb se zjevovala "magická ruka". O kouzla rozhodně nešlo

Video Video
20. 9. 2021 13:07
Jakým způsobem se také o víkendu "volilo” do ruské Státní Dumy (dolní sněmovna parlamentu), zachytila bezpečnostní kamera ve volební místnosti č. 237 v Kemerovské oblasti. Na záběru je vidět, jak se dvě ženy snaží zakrýt těly hlasovací urnu. Zpoza vlajky se poté vysune ruka a začne vkládat do volební urny hlasovací lístky.
Podvádění u ruských voleb zachytila kamera. “Magická” ruka se zjevila několikrát za sebou. | Video: Reuters

Opoziční strana Jabloko, která záběr zveřejnila, uvedla, že hlasovací lístky byly vhozeny nezákonně. Později informaci potvrdil Maxim Grigorjev, člen Veřejné komory Ruské federace, která má kontrolovat průběh hlasování.

Opozice úřady obvinila z rozsáhlých podvodů při sčítání. Nezávislí pozorovatelé z nevládní organizace Golos tvrdí, že zaznamenali tisíce porušení pravidel po celé zemi včetně výhrůžek vůči pozorovatelům a falšování hlasovacích lístků. V řadě případů byly do volebních uren vloženy předem vyplněné hlasovací lístky, napsala agentura DPA.

Podle agentury TASS si nakonec vládní strana Jednotné Rusko i přes pokles popularity udrží dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn. Volební účast byla v parlamentních volbách kolem 47 procent, což podle agentury Reuters svědčí o všeobecné apatii.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy