V Řecku se rýsuje nová vláda, našel se třetí do koalice

Radim Klekner Radim Klekner
19. 6. 2012 14:49
Demokratická levice souhlasí s účastí na vládě v Řecku
Samaras chce urychleně sestavit vládu.
Samaras chce urychleně sestavit vládu. | Foto: Reuters

Atény - Nová řecká vláda by mohla být sestavena mnohem rychleji, než se původně počítalo. Zásadní posun nastal v úterý krátce po poledni, když účast na vládním kabinetu přislíbil při jednání s předsedou Panhelénského socialistického svazu (PASOK) Evangelosem Venizelosem šéf Demokratické levice Fotis Kuvelis.

Venizelos podmiňoval koalici s konzervativní Novou demokracií Antonise Samarase, která vyhrála opakované parlamentní volby, právě tím, že se mu podaří pro vládní kabinet získat ještě nejméně jednoho partnera.

"Řecko musí mít vládu co nejrychleji," zdůraznil Kuvelis, citovaný serverem Athennews. "Může být sestavena již v nejbližších hodinách."

Venizelos usiloval i o to, aby do vlády vstoupila Koalice radikální levice (SYRIZA), která se v nedělních volbách umístila na druhém místě, její předseda Alexis Tsipras to ale v úterý opakovaně odmítl.

Na sestavení nové řecké vlády a potvrzení toho, že země dodrží závazky vyplývající z memoranda podepsaného s EU, netrpělivě čeká Evropská unie. Na základě dohody podepsané letos v březnu by Řecko mělo do roku 2014 dostat rozpočtový deficit pod tři procenta HDP.

Samaras v první reakci na předběžné výsledky voleb v neděli večer přislíbil, že jeho vláda bude pokračovat v prosazování rozpočtových úspor. Už v pondělí ale naznačil, že zároveň očekává zmírnění podmínek dohodnutých s EU, zejména posunutí termínu, k němuž by Řecko mělo začít plnit maastrichtské kritérium tříprocentního schodku.

Podle listu The Wall Street Journal Nová demokracie a PASOK připravují text dopisu, v němž se chtějí obrátit na Unii s žádostí, aby termín, k němuž má vláda v Aténách uspořit dvanáct miliard eur, posunula o dva roky.

S tím ale zásadně nesouhlasí německá kancléřka Angela Merkelová. Ta v úterý na summitu skupiny dvaceti hlavních ekonomik světa G20 v mexickém Los Cabos předložila plán fiskální a bankovní unie, s jehož pomocí hodlá čelit krizi.

Investoři se soustřeďují na Španělsko

Na další vývoj v Řecku stejně tak netrpělivě čekají finanční trhy v souvislosti s tím, že se dluhová krize pomalu přelévá také do Španělska.

S posunutím termínu, k němuž má Řecko srazit schodek pod tři procenta, nesouhlasí kancléřka Merkelová.
S posunutím termínu, k němuž má Řecko srazit schodek pod tři procenta, nesouhlasí kancléřka Merkelová. | Foto: Reuters

"Výsledek řeckých voleb poskytl trhům jen krátký oddech," citovala agentura Reuters ekonoma Australské národní banky Michaela Creeda. "Investoři se teď jednoznačně soustřeďují na výnosy ze španělských dluhopisů."

Úrok z desetiletých španělských obligací v pondělí vzrostl na sekundárním trhu na 7,3 procenta, což je jejich historické maximum. Investoři tak dali jasně najevo, že je výsledek řeckých voleb neuklidnil a že očekávají další zhoršení situace ve španělských bankách.

V Řecku bude nyní hodně záležet na tom, co podnikne SYRIZA, která by v případě dalších úsporných opatření mohla začít mobilizovat své stoupence a odbory.

V pondělí večer postřelili na aténském předměstí Ano Liosia neznámí útočníci šestici policistů, kteří přijeli na místo poté, co skupina asi sto padesáti osob zaútočila na městský autobus kameny a rozbila výkladní skříně nedalekých obchodů.

V Ano Liosia docházelo v minulosti opakovaně ke střetům mezi místním obyvatelstvem a policií.

 

Právě se děje

Další zprávy