U migrantů v Řecku se šíří fáma, že projdou přes hranice. Stovky jich míří na sever

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 4. 2019 17:57
V Řecku se daly do pohybu stovky migrantů, kteří se chtějí dostat na sever země k hranicím se Severní Makedonií kvůli fámám šířeným po sociálních sítích, že tato hranice bude brzy volně průchozí. Informovaly o tom v pátek agentury DPA a Reuters.
Migranti opouštějí tábor Diavata poblíž Soluně a vydávají se na sever.
Migranti opouštějí tábor Diavata poblíž Soluně a vydávají se na sever. | Foto: Reuters

Migranti, kteří se chtějí dostat k hranicím, se střetli s policií u uprchlického tábora Diavata poblíž Soluně a obsadili vlakové nádraží v Aténách. Řecký ministr pro migraci Dimitris Vitsas uprchlíkům vzkázal, že zprávy o otevřených hranicích jsou lživé, a vyzval je, aby se vrátili.

Také v Turecku zamířila více než tisícovka migrantů k hranicím s Řeckem kvůli nepodloženým zprávám, že jsou nyní otevřené. Policie u hranic zadržela asi 1200 lidí, napsala agentura Reuters s odvoláním na turecká média.

Migranti se začali na sever Řecka stahovat před několika dny, a to kvůli dezinformacím šířeným po internetu. Podle nich jsou úřady připraveny otevřít hranice se Severní Makedonií, pokud by byly v obležení uprchlíků mířících na sever na Balkán a dál do střední a západní Evropy. V roce 2015 a 2016 se touto cestou přes Severní Makedonii, Srbsko a Maďarsko dostal více než jeden milion migrantů do Německa a dalších zemí.

"Je to lež, že bychom se chystali otevřít hranice. To se nestane," řekl v pátek televizní stanici ERT ministr Vitsas. "Tyto lidi nyní žádám… aby se vrátili do příslušných zařízení. Jako uprchlíci i jako lidé mají práva, ale také povinnost respektovat a řídit se zákony země, která jim nabídla pohostinství," dodal.

Rovněž Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) migranty v Řecku varoval, aby zprávám o otevřených hranicích nevěřili.

Hranice se pro migranty uzavřely před třemi lety

U tábora Diavata poblíž Soluně, který leží asi 60 kilometrů od hranic se Severní Makedonií, se do dnešního dne shromáždily asi 2000 migrantů, včetně celých rodin s dětmi, kteří se k severní hranici chystají.

Podle deníku Kathimerini tyto lidi střeží policie, která jim v pochodu brání. Policisté vytvořili kordony, proti migrantům dnes použili slzný plyn a ohlušující granáty. Nakonec se jim podařilo udržet migranty na místě.

Na hlavním vlakovém nádraží v Aténách museli v pátek přerušit provoz kvůli protestu zhruba stovky migrantů, kteří obsadili koleje a požadovali, aby byli autobusy přepraveni právě k táboru Diavata.

Kvůli "zvýšenému migračnímu tlaku" posílilo ostrahu hranice s Řeckem rovněž Bulharsko, oznámil ministr vnitra Mladen Marinov.

V Řecku po uzavření balkánské trasy v roce 2016 uvízly desítky tisíc migrantů, jejichž cílem bylo dostat se do jiných evropských zemí. Nyní je v Řecku asi 70 000 migrantů, valná většina z nich čeká na rozhodnutí o udělení azylu. Další tisíce běženců ale přibývají každý měsíc, jen za první tři měsíce letošního roku se do Řecka dostalo téměř 7000 nových migrantů.

Hranice Řecka a Severní Makedonie se pro migranty uzavřely začátkem roku 2016. Na střežení hranice, podél jejíž části se táhne plot s ostnatými dráty, se od podzimu 2016 podílejí i čeští policisté. Příští týden se má s českými policisty v Severní Makedonii setkat ministr vnitra Jan Hamáček, který míří na návštěvu tří balkánských států.

Video: Migranti opouštějí po měsících řecké Idomeni. Jejich provizorní tábor likvidují buldozery

Řecké úřady odvezly migranty z provizorního uprchlického tábora u Idomeni nedaleko řecko-makedonské hranice. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy