V Rangúnu zatkli Američana, jenž pronikl do domu Su Ťij

Pavel Vondra
7. 5. 2009 10:40
Cizinec k vězněné opoziční vůdkyni přeplaval přes jezero
John William Yettaw na autoportrétu, který policie při jeho zatčení nalezla v jeho digitálním fotoaparátu. Na druhém snímku zdokumentoval Američan "ploutve", které si podomácku vyrobil k přeplavání jezera Inya
John William Yettaw na autoportrétu, který policie při jeho zatčení nalezla v jeho digitálním fotoaparátu. Na druhém snímku zdokumentoval Američan "ploutve", které si podomácku vyrobil k přeplavání jezera Inya | Foto: Reuters

Rangún - Policie v největším barmském městě Rangúnu dnes provedla domovní prohlídku v rezidenci opoziční vůdkyně Aun Schan Su Ťij, kde je tato nositelka Nobelovy ceny míru už léta držena v izolaci.

Přiměl je k tomu incident z tohoto týdne, při němž byl zatčen občan Spojených států John William Yettaw.

Tomuto 53letému Američanovi se podařilo v neděli večer, den po jeho příjezdu do Rangúnu na běžná turistická víza, nepozorovaně proniknout do domu vězněné političky a pobýt tam celé dva dny.

S plastovým kanystrem přes jezero

Informovala o tom barmská státní média a informaci od nich převzaly i zahraniční tiskové agentury. Jde o první známý případ z poslední doby, kdy se k nejslavnější politické vězenkyni v Barmě podařilo někomu bez vědomí úřadů dostat.

Snímek, který obletěl svět. V září 2007 vyšla Su Ťij nečekaně na moment před dům, aby pozdravila kolem procházející demonstrující mnichy
Snímek, který obletěl svět. V září 2007 vyšla Su Ťij nečekaně na moment před dům, aby pozdravila kolem procházející demonstrující mnichy | Foto: Reuters

Policie Yettawa zadržela ve středu brzy ráno, krátce poté, co se z hlídaného domu na University Avenue vrátil do svého hotelu stejně, jako se tam předtím dostal - s pomocí pětilitrového plastového kanystru přeplaval přes jezero Inya, na jehož březích se chátrající vila nachází.

Policisté u něj dále našli černý ruksak, kleště, fotoaparát, dvě stodolarové bankovky, menší finanční obnos v místní měně a také americký pas.

Mluvčí amerického velvyslanectví v Rangúnu Richard Mei potvrdil, že se konzulární pracovníci snaží získat k zadrženému muži přístup, jak je v takových případech běžné.

Domácí vězení v rozporu se zákonem

Koncem měsíce uplyne už šest let od chvíle, co junta naposledy rozhodla o uvalení domácího vězení na vůdkyni opoziční Národní ligy pro demokracii (NLD) na základě Zákona o zabezpečení státu před nebezpečím ze strany rozvratných živlů.

K demonstracím za osvobození vězněné vůdkyně barmské demokratické opozice dochází na celém světě už řadu let
K demonstracím za osvobození vězněné vůdkyně barmské demokratické opozice dochází na celém světě už řadu let | Foto: Reuters

Tato norma přijatá vojenským režimem, který vládne v zemi od roku 1962, umožňuje roční sankční opatření prodloužit na maximálně pětinásobek, pokud do té doby není s danou osobou zahájeno soudní řízení.

Když junta loni arest opět prodloužila ve zjevném rozporu se zákonem, podali proti tomu právníci Aun Schan Su Ťij odvolání. To ale minulý týden úřady definitivně zamítly.

Za nezákonné před časem označila další věznění 63leté političky také pracovní skupina OSN, která se arbitrárním vězněním zabývá.

 

Právě se děje

Další zprávy