Lima - Na hřbitově poblíž peruánské Limy našli archeologové ostatky, které zřejmě patří jednomu z prvních obyvatel amerického kontinentu, jehož zabila střelná zbraň.
Prostřelená lebka byla mezi tělesnými ostatky asi 70 obyvatel Incké říše, kteří zahynuli pravděpodobně při obléhání Limy oddíly španělského dobyvatele Fanciska Pizarra v létě 1536.
Forenzní odborníci v lebce našli částice kovu pocházejícího z kulky.
Nečekaný objev
"Evropané možná už předtím zabili další Inky a jiné místní obyvatele, ale toto je zatím nejstarší známý ostatek zastřeleného člověka. Nic podobného jsme nečekali," cituje list The Washington Post peruánského archeologa Guillerma Cocka, který platí za jednoho z největších expertů na vykopávky v Andách.
"Když jsme spatřili lebku s kulatým otvorem po kulce, domnívali jsme se, že byla asi prostřelena při nedávné náhodné palbě poblíž pohřebiště," přiznal Rock, že si zpočátku závažnost tohoto objevu plně neuvědomovali.
Ředitel forenzního ústavu z amerického Connecticutu Al Harper řekl, že nejdřív jeho spolupracovníci vyloučili jiné možné důvody porušení lebky - například kamenem z praku nebo šipkou.
"Věděli jsme, že šance na to, že v lebce najdeme zbytky kovu, je jedna k milionu," sdělil. Kovové zlomky jsou prý z náboje do muškety, tedy ze zbraně, která se v Evropě začala používat na začátku 16. století.
Inkové proti Španělům (a proti místním)
Archeologové se domnívají, že mrtvý patřil ke skupině Inků, kteří se v roce 1536 podíleli na obléhání Limy, ale dostali se do konfliktu se Španěly.
Nález dosvědčuje, že těla mrtvých byla pohřbena ve spěchu do mělkých hrobů a nebyla po inckém způsobu zabalena a položena do země hlavou k východu.
"Některá z těl nesou stopy mimořádného násilí. Ti lidé byli posekáni, roztrháni i pobodáni pravděpodobně železnými zbraněmi. Někteří mají těžká zranění hlavy," řekl Cock
Zdůraznil, že mnohá zranění byla způsobena domorodými zbraněmi, což by mohlo znamenat, že se conquistadoři těšili pravděpodobně i značné podpoře místního obyvatelstva, což dobové písemné záznamy nezmiňují.
Španělé o tom pomlčeli, aby sklidili všechnu slávu sami, domnívá se peruánský archeolog.
Další ostatky nalezené na pohřebišti patří ženám a dětem, ale nenesou stopy násilí. Archeologové, kteří budou teprve určovat příčiny smrti, se domnívají, že tito lidé zřejmě zemřeli na nákazu nemocemi, jež Španělé do Jižní Ameriky zavlekli.