"Do přístřešků jsme umístili 299 osob," řekl novinářům u tábora v Porte de la Chapelle zástupce prefektury Bruno André. "Někteří lidé se rozhodli, že do autobusů nenastoupí," dodal.
"Otisky prstů mi sejmuli v Itálii. Nechci, aby mě deportovali," vysvětluje své rozhodnutí Eritrejec Philip. Nyní platí, že azylové řízení zahájí ta země, v níž uprchlík poprvé o azyl požádal nebo v níž prokazatelně poprvé vstoupil na území EU. Tento stát musí uprchlíka nebo žadatele o azyl zaregistrovat a sejmout mu otisky prstů.
Třicetiletý Moussa zde přespával dva týdny. Před dvěma lety sice získal pobytovou kartu, ale od té doby zná jen ulici. "Žádal jsem o vzdělání, o byt. Ale dozvěděl jsem se, že nic nedostanu," vysvětluje. V táboře je podle něj "všechno špinavé a je tam zima".
Opération de mise à l'abri porte de La Chapelle pic.twitter.com/W4uSGG1G0J
— Claire Gallen (@clairegallen) January 29, 2019
Afghánec Ahmad už podal žádost o azyl a přespával v táboře 45 dní. Je rád, že místo opouští. "Není to tu bezpečné, opilí lidé se zde perou o peníze," vysvětluje 29letý otec, který chce pro děti jistější budoucnost než život v Afghánistánu.
Šestadvacetiletý Omar ze Súdánu už podobnou operaci zažil. "Po několika nocích v tělocvičně mě zase poslali ven," popisuje Súdánec svou zkušenost poté, co jej evakuovali ze sousedního tábora na předměstí Saint-Denis.
Francouzský stát se chystá v následujících týdnech podobně vyklidit tábory na severu Paříže, v nichž žije kolem 2000 lidí.