V Paříži klidně demonstrovaly tisíce žlutých vest, objevily se i polonahé aktivistky

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 12. 2018 21:05
V Paříži se dnes k protivládním protestům sešlo okolo 4000 členů hnutí takzvaných žlutých vest, tedy mnohem méně než v uplynulých týdnech. Preventivně bylo uzavřeno 40 ze zhruba 300 stanic metra. V metropoli bylo podle francouzských médií zadrženo 168 lidí - 110 z nich bylo vzato do vazby. Pět lidí bylo lehce zraněno. Atmosféra byla relativně klidná, ale na sklonku odpoledne policie na třídě Champs-Elysées použila vodní dělo na rozehnání zbylých protestujících. Větší počet lidí než v metropoli se dnes sešel v centru západofrancouzského Bordeaux.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dnešek byl již pátou sobotou protivládních protestů, namířených původně proti plánovanému zdražování pohonných hmot. Francie se i dnes na protesty žlutých vest připravovala masivním nasazením policie. Tentokrát byly ale demonstrace nejen klidnější, ale i mnohem méně početné, než před týdnem.

Podle ministerstva vnitra se dnes do demonstrací zapojilo 66 tisíc lidí, z toho dohromady 4000 v Paříži. Minulou sobotu se v celé zemi protestních akcí do večera zúčastnilo na 126 tisíc lidí, z toho 10 tisíc v hlavním městě. Zhruba 2000 osob bylo tehdy zadrženo. Francouzská vláda po úterním teroristickém útoku ve Štrasburku "žluté vesty" vyzvala, aby tento víkend nedemonstrovaly.

Policie dnes podle tisku sice zablokovala přístup ke státním institucím, jako je sídlo prezidenta nebo premiéra, ale Eiffelova věž a muzea uzavřená při protestech minulou sobotu jsou normálně v provozu. K předvánočním nákupům zůstávají otevřené také velké obchodní domy.

Hlavní demonstrace se konají na třídě Champs-Élysées, odkud jsou hlášeny ojedinělé střety, při nichž policie použila slzný plyn. Dalšími shromaždišti jsou náměstí před budovou pařížské Opery a Haussmannův bulvár. Na přibližně 200 místech po celé Francii se konají také silniční blokády.

Později odpoledne policie na Champs-Elysées použila i vodní dělo, aby rozehnala 300 až 400 demonstrantů, kteří se ještě s příchodem tmy zdržovali na slavné pařížské třídě.

Někteří demonstranti se dali slyšet, že jsou nízkou účastí zklamáni. "Jestli to tak půjde dál, (prezident Emmanuel) Macron si večer otevře šampaňské a řekne: a je to, vítězím," uvedl podle serveru France Info jeden z účastníků protestu.

Na třídě Champs-Élysées se dnes během mrazivého dopoledne objevilo také několik polonahých aktivistek s tělem natřeným stříbrnou barvou a oblečených v rozhalených červených mikinách s kapucí a trikolorou. Jen potichu stály naproti policistům, napsal Le Figaro. List je s ohledem na jejich červené pokrývky hlavy označil za "Marianny", francouzský státní symbol.

Větší počet lidí než v metropoli se dnes sešel v centru západofrancouzského Bordeaux - a to zhruba 4500 osob. Podle místní prefektury tam bylo zadrženo 14 osob. Minulou sobotu bylo město dějištěm násilných střetů a dnes tam bylo v pohotovosti přes 600 policistů a četníků.

Přibližně dalších 4500 účastníků protestů demonstrovalo podle agentury AFP také v Toulouse. Ve městě na jihu Francie se odehrály i potyčky mezi protestujícími a pořádkovými silami. Na 30 lidí bylo zadrženo a několik také zraněno.

V celé Francii dnes bylo nasazeno 69 tisíc příslušníků bezpečnostních sil, z toho asi 8000 v Paříži.

Členové hnutí žlutých vest už několik týdnů protestují proti vládním ekonomickým reformám. Demonstrace a silniční blokády byly původně namířeny proti plánovému růstu cen pohonných hmot, později ale přerostly v protesty proti hospodářské politice vlády obecně i proti Macronovi samému. Rozsáhlá vlna protestů je mnohými považována za největší od nepokojů v roce 1968.

Francouzská média píšou, že silniční blokády, které Francii v různé intenzitě paralyzují už od 17. listopadu, si v pátek večer vyžádaly další nepřímé oběti, kterých je tak dohromady již osm. Nově je jednou z nich spolujezdkyně z auta, které se srazilo s jiným osobním vozem, jenž se otáčel kvůli barikádě na silnici v departementu Aisne v severní Francii. Další smrtelná nehoda se stala v belgické obci na hranici s Francií. Zahynul řidič, jenž se svým autem narazil do kamionu, který zastavila bariéra vztyčená demonstranty na francouzské straně.

Lidé ve Francii nemají na naftu ani nájmy, Macron je prezident úspěšných, říká Janyška:

Protesty ve Francii nejsou masové, šokující jsou projevy násilí, lidé cítí, že se na ně zapomnělo. Většina Francouzů cítí úzkost a nejistotu | Video: Daniela Drtinová, DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy