Francie vyhlíží další protest žlutých vest. Paříž nasadí 8000 policistů

ČTK ČTK
14. 12. 2018 13:33
Francouzské úřady se připravují už na pátou sobotu protivládních protestů hnutí takzvaných žlutých vest, jehož část neuspokojily ani ústupky, které v pondělí oznámil prezident Emmanuel Macron. Na Facebooku je ohlášeno několik demonstrací na pařížské třídě Champs-Élysées, účast na nich avizovaly tisíce lidí. V metropoli bude v sobotu nasazeno podobně jako minulý týden 8000 příslušníků bezpečnostních složek.
Snímek z předchozích demonstrací tzv. žlutých vest.
Snímek z předchozích demonstrací tzv. žlutých vest. | Foto: Reuters

Francouzská vláda ve čtvrtek vyzvala demonstranty k odpovědnosti i s ohledem na úterní střelbu na vánočních trzích ve Štrasburku, kterou nepřežili čtyři lidé. Radikální členové hnutí to ale označili za propagandu a uvedli, že protesty budou pokračovat.

Ti umírněnější volají po dialogu s vládou. "Nastal čas přestat okupovat kruhové objezdy," řekla v rádiu RTL představitelka umírněné větve Jacline Mouraudová s odkazem na blokády silnic, které s různou intenzitou paralyzují Francii od 17. listopadu.

"Výzvy k mobilizaci na sociálních sítích patrně neutichají," konstatoval v pátek deník Le Figaro. Nejvýznamnější facebooková událost má podle něj název "Páté dějství: Demise Macrona". Tato demonstrace se má konat na Champs-Élysées a účast slíbilo 10 tisíc lidí. Dalších 66 tisíc označilo, že se o akci zajímají.

Na jiné, podobně pojmenované stránce na Facebooku ohlásilo účast na demonstraci na slavném bulváru asi 8000 lidí.

Éric Drouet, jeden ze zástupců hnutí, které není jednotné a strukturované, uvedl, že přesné místo demonstrací ohlásí až v sobotu mezi osmou a devátou ráno. "Průvod vyrazí v 9:30," napsal na Facebooku.

Pařížský policejní prefekt Michel Delpuech sdělil, že policie se připravuje na "nejhorší možný scénář". Připustil, že policie při minulých protestech nedokázala vandalům zabránit v rabování a rozbíjení. "Naším cílem teď bude tento fenomén zvládnout," dodal. Kromě 8000 členů bezpečnostních složek bude v ulicích města i 14 obrněných transportérů.

Členové hnutí už několik týdnů protestují proti vládním ekonomickým reformám. Demonstrace a silniční blokády byly původně namířeny proti plánovému růstu cen pohonných hmot, později ale přerostly v protesty proti hospodářské politice vlády obecně i proti Macronovi samému.

Šéf Elysejského paláce v pondělí slíbil hospodářská a sociální opatření, která by měla zmírnit dopad vládních hospodářských reforem na obyvatele a zamezit dalším demonstracím, které především v Paříži provázely násilnosti. Opozice ale ohlášené kroky označila za nedostatečné, podobně jako někteří zástupci hnutí žlutých vest.

V ulicích francouzských měst protestovalo minulou sobotu 136 tisíc lidí, tedy zhruba stejně jako týden předtím. Rozsáhlá vlna protestů je mnohými považována za největší od nepokojů v roce 1968.

Video: Váš hněv je oprávněný, přiznal Macron Francouzům

Emmanuel Macron se vyjádřil k událostem ve Francii | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sanders v průzkumu dále sílí, Bidenovi přebírá černošské voliče

Americký senátor Bernie Sanders si v průzkumu upevnil vedení v boji o prezidentskou nominaci Demokratické strany. Svému rivalovi Joe Bidenovi navíc přebírá černošské voliče, kteří dosud bývalého viceprezidenta upřednostňovali. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos, jehož výsledky dnes zveřejnila agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Producent Weinstein skončil po odsuzujícím verdiktu v nemocnici

Bývalému filmovému producentovi Harveymu Weinsteinovi se cestou od soudu do vězení přitížilo a musel být převezen do nemocnice. Stalo se tak poté, co jej porota v pondělí uznala vinným ze sexuálního napadení a z lehčí formy znásilnění, za což mu hrozí až 29letý trest vězení. Dnes o tom informovala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy