Francie vyhlíží další protest žlutých vest. Paříž nasadí 8000 policistů

ČTK ČTK
14. 12. 2018 13:33
Francouzské úřady se připravují už na pátou sobotu protivládních protestů hnutí takzvaných žlutých vest, jehož část neuspokojily ani ústupky, které v pondělí oznámil prezident Emmanuel Macron. Na Facebooku je ohlášeno několik demonstrací na pařížské třídě Champs-Élysées, účast na nich avizovaly tisíce lidí. V metropoli bude v sobotu nasazeno podobně jako minulý týden 8000 příslušníků bezpečnostních složek.
Snímek z předchozích demonstrací tzv. žlutých vest.
Snímek z předchozích demonstrací tzv. žlutých vest. | Foto: Reuters

Francouzská vláda ve čtvrtek vyzvala demonstranty k odpovědnosti i s ohledem na úterní střelbu na vánočních trzích ve Štrasburku, kterou nepřežili čtyři lidé. Radikální členové hnutí to ale označili za propagandu a uvedli, že protesty budou pokračovat.

Ti umírněnější volají po dialogu s vládou. "Nastal čas přestat okupovat kruhové objezdy," řekla v rádiu RTL představitelka umírněné větve Jacline Mouraudová s odkazem na blokády silnic, které s různou intenzitou paralyzují Francii od 17. listopadu.

"Výzvy k mobilizaci na sociálních sítích patrně neutichají," konstatoval v pátek deník Le Figaro. Nejvýznamnější facebooková událost má podle něj název "Páté dějství: Demise Macrona". Tato demonstrace se má konat na Champs-Élysées a účast slíbilo 10 tisíc lidí. Dalších 66 tisíc označilo, že se o akci zajímají.

Na jiné, podobně pojmenované stránce na Facebooku ohlásilo účast na demonstraci na slavném bulváru asi 8000 lidí.

Éric Drouet, jeden ze zástupců hnutí, které není jednotné a strukturované, uvedl, že přesné místo demonstrací ohlásí až v sobotu mezi osmou a devátou ráno. "Průvod vyrazí v 9:30," napsal na Facebooku.

Pařížský policejní prefekt Michel Delpuech sdělil, že policie se připravuje na "nejhorší možný scénář". Připustil, že policie při minulých protestech nedokázala vandalům zabránit v rabování a rozbíjení. "Naším cílem teď bude tento fenomén zvládnout," dodal. Kromě 8000 členů bezpečnostních složek bude v ulicích města i 14 obrněných transportérů.

Členové hnutí už několik týdnů protestují proti vládním ekonomickým reformám. Demonstrace a silniční blokády byly původně namířeny proti plánovému růstu cen pohonných hmot, později ale přerostly v protesty proti hospodářské politice vlády obecně i proti Macronovi samému.

Šéf Elysejského paláce v pondělí slíbil hospodářská a sociální opatření, která by měla zmírnit dopad vládních hospodářských reforem na obyvatele a zamezit dalším demonstracím, které především v Paříži provázely násilnosti. Opozice ale ohlášené kroky označila za nedostatečné, podobně jako někteří zástupci hnutí žlutých vest.

V ulicích francouzských měst protestovalo minulou sobotu 136 tisíc lidí, tedy zhruba stejně jako týden předtím. Rozsáhlá vlna protestů je mnohými považována za největší od nepokojů v roce 1968.

Video: Váš hněv je oprávněný, přiznal Macron Francouzům

Emmanuel Macron se vyjádřil k událostem ve Francii | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 8 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy