Silnice, školy i trajekty v přístavu. Žluté vesty pokračují v blokádách ve Francii

ČTK ČTK
10. 12. 2018 15:12
Zatímco francouzský prezident Emmanuel Macron v Elysejském paláci jedná s politickými a sociálními partnery, hnutí žlutých vest pokračuje v silničních blokádách. Ty místy způsobují silné komplikace v dopravě, upozornil list Le Figaro na svém webu. Akce se neomezují jen na dálnice a silnice, korsičtí rybáři momentálně blokují i trajekty v přístavu Ajaccio.
Hnutí žlutých vest pokračuje v silničních blokádách.
Hnutí žlutých vest pokračuje v silničních blokádách. | Foto: Reuters

Několik desítek studentů blokuje i univerzitu na pařížském předměstí Nanterre, a to kvůli zdražování studia pro spolužáky, kteří nepocházejí z Evropy. Kvůli blokádám zůstanou v pondělí zavřené učebny univerzity v Rennes a koleje Tolbiac patřící pařížské Sorbonně, dodal list Le Monde.

V protestech pokračují i středoškoláci. Ministerstvo školství dopoledne hovořilo o 120 středních školách, kde se protestuje. Čtyři desítky z nich žáci zablokovali. Před týdnem protesty zasáhly čtyři stovky středních škol.

Před soudy v Rouenu, Nice, Bobigny u Paříže či Versailles protestovaly desítky právníků proti justiční reformě, jejíž návrh projednává parlament.

V sobotu proti rostoucím životním nákladům demonstrovalo po celé zemi 136 tisíc lidí.

Barikády, hořící auta a slzný plyn. Paříž se proměnila v bitevní zónu | Video: Reuters

Centrální banka v pondělí předpověděla, že protivládní protesty takzvaného hnutí žlutých vest výrazně zpomalí růst francouzské ekonomiky v posledním čtvrtletí letošního roku, a to na 0,2 procenta místo původně očekávaných 0,4 procenta.

Vláda na příští rok plánuje rozpočtový deficit 2,8 procenta HDP, tedy těsně pod tříprocentním limitem EU. Macron tak má jen omezený prostor ke splnění požadavků žlutých vest, které chtějí zvýšit minimální mzdu, snížit daně, levnější energii a lepší penzijní zaopatření.

 

Právě se děje

Další zprávy