Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás včera uvedl do pohotovosti loajální bezpečnostní složky, které již během noci zahájily palbu před budovami parlamentu a vlády na Západním břehu Jordánu a obě budovy zapálily.
Spory mezi Fatahem a Hamasem pokračují
Ozbrojenci Fatahu vyplenili také kancelář Hamasu v Ramalláhu a unesli jednoho poslance vládní strany.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Abbás hraje poker, obrací se na lid
- Fatah jedná s Hamasem o usmíření
- Palestina dostane pomoc, bez Hamasu
Podle slov jejich představitelů mělo jít o reakci na útoky bojovníků Hamasu v pásmu Gazy, kteří zaútočili na velitelství preventivní policie, která spadá pod Abbáse.
Předseda samosprávy pak do Rafáhu vyslal jako posily několik set policistů, kteří mají tamní velitelství chránit před dalšími výpady Hamasu.
Napětí mezi Hamasem a Fatahem trvá od května, kdy Hamas přes Abbásův nesouhlas vyslal do pásma Gazy vlastní bezpečnostní jednotku.
Většina palestinských bezpečnostních složek přitom do té doby spadala pod prezidenta Abbáse.
Abbás ztrácí sympatie Palestinců
Palestinský prezident Mahmúd Abbás však pomalu ztrácí podporu a čelí izolaci.
Po pátečních útocích ze strany Izraele se řada palestinských občanů postavila zpět za vládní Hamas a to přesto, že jeho představitelé ještě týž den odvolali příměří a znovu zaútočili na Izrael.
Podle Hamasu je konání referenda nelegální.
Zástupce Hamasu Abdul Chalík Nače, který vězeňský dokument podepsal, chce jednat v parlamentu o dalším vývoji v zemi a obviňuje Abbáse ze zneužití dokumentu pro politické cíle.
- Střety Hamasu s Izraelem pokračují - NAJDETE ZDE
"V následujících dnech budeme pokračovat v jednání a doufáme, že se nám podaří celou krizi vyřešit," prohlásil mluvčí Hamasu Aziz Derik.
Je referendum legální? Jasná odpověď chybí
Mezi samotnými politiky panují dohady, zda je prezidentem vyhlášené referendum vůbec platné, stejně jako otázka, jestli má parlament pravomoci k jeho zrušení.
"Situace se uklidní, pokud uspějeme v jednání a konání referenda bude bezpředmětné. V opačném případě se parlament chopí svých povinností a bude hlasovat o jeho zrušení," dodal právník Mušir al-Masrí.
Abú Músa Marzúk však z Damašku prezidentovi i Fatahu vzkázal: "Pokud ke konání referenda dojde, Hamas jeho výsledky v žádném případě neuzná."
Kvůli násilnostem odstoupil z postu ministra cestovního ruchu jediný zástupce křesťanské menšiny v palestinské vládě Džudí Murkus. "Potvrzuji, že jsem podal demisi kvůli pondělním násilnostem v pásmu Gazy," uvedl pro AFP. Je prvním členem tohoto kabinetu, který se rozhodl pro demisi.