V Pákistánu zabili "otce Tálibánu". Duchovní v zemi vedl islámskou školu

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 11. 2018 19:15
Maulána Samíul Hak vedl islámskou školu ve městě Akora Chattak v severozápadním Pákistánu, kde se učili někteří vůdci afghánského hnutí Tálibán.
Maulána Samíul Hak, "otec Tálibánu"
Maulána Samíul Hak, "otec Tálibánu" | Foto: Reuters

Islámábád - Pákistánský islámský duchovní maulána Samíul Hak, známý jako "otec Tálibánu", byl dnes zavražděn. Informace o okolnostech jeho smrti jsou zatím kusé a nejasné.

Podle agentury AP byl zabit při útoku nožem ve svém domě na předměstí Islámábádu. Agentura Reuters uvedla, že byl zastřelen v Rávalpindí, které tvoří dvojměstí s pákistánskou metropolí Islámábádem.

Zatím není jasné, proč na místě nebyl osobní strážce 81letého Haka a jeho řidič. Hakův synovec Muhammad Bilál řekl agentuře Reuters, že útočníci, kteří vpadli do domu, strýce nejprve napadli noži a dýkami, a pak ho zastřelili. Zatím není známá ani totožnost útočníků, ani jejich motiv.

Krátce po oznámení Hakovy smrti se v Islámábádu a Rávalpindí vydali do ulic jeho stoupenci, kteří začali ničit obchody a automobily. Hakova rodina vyzvala všechny, aby zachovali klid. Hakův pohřeb se bude pravděpodobně konat v sobotu ve městě Akora Chattak.

Pákistánský prezident Árif Alví i premiér Imran Chán vraždu odsoudili. "Dnes jsme ztratili velkého učence a duchovního vůdce," uvedl Chán v prohlášení z Číny, kde je na oficiální návštěvě. Chán byl všeobecně kritizován za svůj blízký vztah k Hakovi, na jehož radikální islámskou školu v Akora Chattaku provinční vláda Chajbar-Pachtunchvá věnovala miliony dolarů.

Maulána Samíul Hak v roce 2014 zastupoval Pákistánské hnutí Tálibán (Tehríke Tálibán, TTP) při mírových jednáních s pákistánskou vládou, která ale skončila bez úspěchu.

V posledních týdnech desítky afghánských duchovních Haka vyzývaly, aby využil svého vlivu na afghánský Tálibán a přiměl ho vykročit na cestu k míru, který by ukončil 17 let trvající válku v zemi.

Hak několik desetiletí vedl islámskou školu ve městě Akora Chattak v severozápadním Pákistánu nedaleko hranic s Afghánistánem, kde se učili někteří vůdci afghánského hnutí Tálibán; kvůli tomu si vysloužil přídomek "otec Tálibánu".

Jedním ze studentů byl v 80. letech také muž později známý jako mulla Muhammad Umar, který se spolu se svými spolužáky vydal do Afghánistánu, aby se připojil ke skupinám mudžáhidů bojujícím proti tehdejší sovětské okupaci země.

Mulla Umar později založil Tálibán, který se v roce 1996 v Afghánistánu chopil vlády a zavedl ultrakonzervativní verzi islámského práva šaría. Ta mimo jiné zakazovala ženám studovat a opouštět domov bez mužského doprovodu. Muži museli mít dlouhé vousy a zakázán byl sport, rozhlas i televize.

 

Právě se děje

před 4 minutami

V depu v Praze vykolejila při posunu lokomotiva, část příměstských vlaků stojí

V železničním depu v Praze Vršovicích v úterý ráno vykolejila při posunu lokomotiva. Nehoda zastavila provoz příměstských vlaků mezi hlavním nádražím a Braníkem. Obnovení provozu České dráhy předpokládají v poledne, vyplývá z jejich webu. Co bylo příčinou vykolejení stroje, se vyšetřuje. "Následně bude nakolejení speciální technikou a oprava kolejiště," uvedly dráhy.

před 33 minutami

Putin Saúdské Arábii nabídl systém protiraketové obrany S-400

Rusko je po útoku na saúdskoarabská ropná zařízení připraveno Rijádu pomoci a prodat mu systém protiraketové obrany S-400. Řekl to ruský prezident Vladimir Putin po pondělních rozhovorech o Sýrii s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a íránským prezidentem Hasanem Rúháním v Ankaře. Informovala o tom agentura Reuters. 

Další zprávy