Niamey - Záchranáři našli v africkém Nigeru ostatky 87 lidí, jimž se v půli října stalo osudným putování za lepší budoucností.
Zemřeli žízní na cestě přes vyprahlou Saharu, kde se jim porouchala auta. Informace agentury AP hovoří už o 92 mrtvých.
Podle BBC šlo pravděpodobně o imigranty, kteří za prací cestovali i s celými rodinami. Ve více než polovině případů totiž ostatky patřily dětem a mladistvým.
"Byl to jeden z nejhorších dnů mého života," vylíčil zážitky Almustafa Alhacen, který se na záchranné operaci podílel.
Nalezená těla podle něj byla v různém stadiu rozkladu a některá i částečně snědená nejspíš šakaly. "Bylo to hrozné," uvedl záchranář.
"Našli jsme je na různých místech v okruhu asi 20 kilometrů. V malých skupinách, často pod stromem nebo i na slunci. Někdy šlo o matku s dětmi, ale někdy i o osamělé děti," citovala ho agentura AFP.
Deset lidí se zachránilo
Migranti vyrazili z města Arlit na přelomu září a října. Když se později jeden z vozů rozbil, druhý se snažil do města vrátit, aby přivezl náhradní díly. Jenže porouchal se také.
Někteří se snažili jít pěšky a deseti lidem se to nakonec podařilo. V Arlitu pak zalarmovali záchranáře.
Prvních pět těl bylo nalezeno v pondělí. Ve středu vyrazili do oblasti asi 10 kilometrů od alžírských hranic i vojáci a dobrovolníci, kteří našli další mrtvé. Mrtví byli pohřbeni podle muslimských zvyklostí.
Podle Alhacena je možné, že uprchlíci mířili za prací do Alžírska. Odkud ale pocházeli, není jasné.
Niger přitom patří mezi nejchudší země světa. Země leží na populární trase mezi migranty, na cestě mezi subsaharskou Afrikou a Evropou. Většina z těch, kteří přejdou poušť, ale stejně nakonec skončí jen v severoafrických zemích.
"Jsou to v podstatě ekonomičtí migranti. Hledají práci. Jsou tak zbídačení, že musí podnikat hazardní cesty," uvedl John Ging z úřadu OSN zabývajícího se koordinací humanitárních záležitosti.