Diskrétní boss ze staré školy. V New Yorku zastřelili šéfa vlivného mafiánského klanu

ČTK ČTK
14. 3. 2019 16:46
Neznámý útočník ve středu večer v New Yorku zastřelil třiapadesátiletého bosse mafiánského klanu Gambinů Francesca Caliho. Nejméně šestkrát ho zasáhl a než ujel, ještě ho přejel autem. Cali byl později v nemocnici prohlášen za mrtvého. Motiv činu zatím není podle policie znám.
Policie před domem Francesca Caliho
Policie před domem Francesca Caliho | Foto: Reuters

Gambinové jsou jedním z pěti italsko-amerických mafiánských klanů, které v New Yorku působí už dlouho. "Zatím nebyl nikdo zatčen, pokračuje vyšetřování," uvedla policie podle zpravodajského serveru BBC.

Podle místních médií jde o první nájemnou vraždu mafiánského bosse v New Yorku od roku 1985, kdy si předák konkurenčního klanu objednal smrt tehdejšího bosse Gambinů Paula Castellana.

Francesco Cali, přezdívaný Franky Boy, převzal vedení klanu patrně v roce 2015. Podle BBC byl v roce 2008 odsouzen za spiknutí za účelem vybírání výpalného. Nejznámější hlavou klanu Gambinů byl zřejmě John Gotti, který byl v roce 1992 odsouzen za 13 vražd a řadu dalších zločinů. Zemřel v roce 2002.

Cali, původem ze Sicílie, byl pravým opakem nevázaného Gottiho. Policejní zdroj Sicilana listu The Post popsal jako "vskutku diskrétního bosse ze staré školy". Další policejní zdroj jeho vraždu označil za neuctivou. Vrah na Caliho zaútočil před jeho domem v okázalé části města Todt Hill na ostrově Staten Island. V domě byla jeho manželka a děti.

Do klanu se za Caliho vedení dostala nová krev - gangsteři, kteří se do Spojených států přistěhovali z Itálie. Organizace se soustředila na obchod s heroinem a s Oxycontinem. To je americký obchodní název narkotického analgetika oxykodon, který patří do skupiny opinoidů a řadí se k nejčastěji zneužívaným lékům v USA.

Newyorská část Todt Hill proslula spojením s organizovaným zločinem. Ve slavném mafiánském filmu Kmotr režiséra Francise Forda Coppoly tam sídlil i fiktivní boss Don Vito Corleone.

Má se za to, že newyorský organizovaný zločin kontrolují celá desetiletí klany Genovesů, Gambinů, Lucchesů, Colombů a Bonannů, píše BBC.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy