Nechal ho zastřelit, protože mu nepodal ruku. Svědci líčí, kdo je drogový král Prcek

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
23. 11. 2018 21:03
Americká média ho označují za “hvězdného svědka”. Jesús Zambada García je bývalý člen mexického drogového kartelu Sinaloa a u soudu na svého někdejšího šéfa Joaquína Guzmána, přezdívaného Prcek (El Chapo), řekl zřejmě úplně všechno. Podle přítomných možná i víc, než sám věděl.
Kresba z procesu s Prckem (vpravo dole). Na snímku je uprostřed jeden z hlavních svědků Zambada.
Kresba z procesu s Prckem (vpravo dole). Na snímku je uprostřed jeden z hlavních svědků Zambada. | Foto: Reuters

Drogový král, ve své době nejhledanější muž planety po Usámovi bin Ládinovi, vynikal podle výpovědí brutalitou. Jednou zabil svého soka jen proto, že mu odmítl podat ruku.

V roce 2004 Zambada zprostředkoval mírovou schůzku s kartelem Juaréz, se kterým tehdy Guzmán vedl válku. Aby Prcek ukázal svou velkorysost, chtěl si na závěr s představitelem nepřátelského gangu na důkaz přátelství potřást rukou. Ten to ale odmítl a odešel. Podle Zambady si tím podepsal ortel smrti.

"El Chapo prohlásil, že ho zabije," vzpomínal Zambada u soudu. A svůj slib dodržel. Netrvalo dlouho a muže, který ho tak urazil, nechal Prcek zastřelit i s jeho manželkou na ulici, když zrovna vycházeli z kina.

Prcek byl ve své době nejmocnějším obchodníkem s drogami na světě. Rodák z chudého zapadákova na západě Mexika se před deseti lety dokonce dostal mezi nejbohatší lidi světa v žebříčku časopisu Forbes.

Aby obchod jeho kartelu Sinaloa mohl vzkvétat, podplácel, koho jen mohl. Korupce sahala podle Zambady až do nejvyšších politických kruhů. Šéfa bezpečnosti v administrativě prezidenta Felipeho Calderóna, který vedl Mexiko v letech 2006 až 2012, Prcek údajně uplatil celkem 50 miliony dolarů (přes miliardu korun).

Peníze nosil sám Zambada v kufrech. Jednou měl zavazadlo napěchované třemi miliony dolarů (asi 58 miliony korun) najednou. A Prcek údajně uplácel i Andrése Obradora, muže, který několikrát kandidoval na prezidenta a letos se mu to i úspěšně podařilo. Do úřadu nastoupí prvního prosince.

Kartel Sinaloa podle výpovědí uplácel i mexickou armádu v době, kdy Prcek poprvé utekl z vězení. Desítky milionů dolarů z prodeje drog, které mizely v rukách mexické státní správy, měly zaručit nerušený obchod s kolumbijským kokainem a dalšími drogami. Nařčení z korupce se nevyhnul ani současný prezident Enrique Peña Nieto.

Všichni mexičtí politici ale tyto výpovědi samozřejmě odmítají.

Jako z telenovely

Ze Zambadovy výpovědi, které naslouchala hned v první řadě za novináři i Prckova manželka, devětadvacetiletá bývalá královna krásy Emma Coronel Aispurová, vyšel mafián jako násilník, který se ničeho neštítí. Ničil své soupeře, a když se mu zachtělo, tak i své spojence.

Žil život barona, který nevěděl, co s penězi. U soudu se objevila i fotografie jeho pověstné pistole vykládané diamanty a s jeho iniciály.

Jesús Zambada García ale některé historky z Prckova života vykládal tak velkolepě, že vyvolal pochybnosti. Před porotou například vyprávěl střípky z drogové války v Mexiku - jak byl Guzmán klidný, když nad ním kroužily vládní helikoptéry a on svíral v ruce samopal.

"Byl klidný. Ostražitý, ale klidný. Cítil jsem vlnu adrenalinu, která vás zaplaví v situaci, kdy jde o život," líčil Zambada.

V tu chvíli mu prokurátor skočil do řeči a zeptal se ho, jestli zná telenovely. "Nenapsal jste náhodou někdy nějakou?" tázal se ho podle amerického listu Rolling Stone za tlumeného smíchu přítomných.

Svědčí i bývalí agenti DEA

Prcek si pašováním drog do Spojených států měl vydělat za více než dvacet let přes 14 miliard amerických dolarů (kolem 320 miliard českých korun). Narkotika z Mexika dostával nejčastěji skrze tunely pod hranicí. Bývalý agent DEA Thomas Lenox podle amerického deníku New York Post jeden takový nedokončený tunel, začínající v mexickém městě Tijuana, prozkoumal v roce 1993.

Ukázalo se, že tunel mířil až do kalifornského pohraničního městečka na místo výstavby skladu, který vlastnila firma vyrábějící plechovky Tia Anita. Prcek plánoval pašovat kokain do USA v plechovkách od papriček jalapeňos, vypověděl Lenox.

Bedlivě sledovaný proces s Prckem začal minulý týden a může trvat i několik měsíců. Do USA byl Joaquín Guzmán vydán loni v lednu. V USA mu hrozí doživotí.

Video: Záběry z Prckova zadržení

Video záběry ze zadržení drogového bosse Guzmána, přezdívaného El Chapo (prcek). | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 35 minutami

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy