V Nepálu se pohřešuje americký vrtulník, bylo v něm osm lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 5. 2015 21:59
Kvůli tmě byly přerušeny průzkumné lety, které po ztracené helikoptéře typu UH-1 Huey pátraly
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Káthmándú - V Nepálu se od úterý pohřešuje vrtulník americké námořní pěchoty, který tam pomáhal při záchranných pracích po dubnovém zemětřesení.

V helikoptéře cestovalo osm lidí, z toho šest amerických vojáků a dva jejich nepálští kolegové. Oznámilo to podle agentury Reuters tichomořské velení armády.

Kvůli tmě byly přerušeny průzkumné lety, které po ztracené helikoptéře typu UH-1 Huey pátraly. Nepálská armáda ale pokračuje v prohledávání na zemi v oblasti poblíž vesnice Charikot, která byla po mohutném zemětřesení jednou z nejpostiženějších a kde posádka vrtulníku působila.

"Helikoptéra se opravdu pohřešuje. Jednoduše nevíme, kde je," řekl mluvčí Pentagonu Steve Warren. Indický vrtulník, který se v době zmizení stroje nacházel poblíž, prý zachytil rádiovou komunikaci z amerického letounu. Mluvilo se v ní o možném problému s palivem. 

Vrtulník podle Warrena vyhodil zásoby rýže a celt v jednom místě a byl na cestě k dalšímu, když s ním velení ztratilo kontakt. Pentagon prý doufá, že helikoptéra je "jen pohřešována", protože odnikud nevycházel kouř nebo jiné náznaky toho, že by se zřítila.

Nepálští vojáci teď pěšky postupují k druhému místu, kde měl vrtulník shodit zásoby, aby zjistili, zda tam nepřistál. Je prý možné, že se nachází v místě bez signálu.

V Nepálu působí asi 300 příslušníků americké námořní pěchoty. K dispozici je jim několik letounů, včetně tří helikoptér.

 

Právě se děje

Další zprávy