Češi pomáhají Nepálu, vybrali už přes 35 milionů

ČTK ČTK
12. 5. 2015 15:02
Proti minulé středě se vybraná částka zvýšila o více než čtyři miliony korun. V úterý Nepál zaznamenal nové otřesy o síle 7,4 stupně.
Pomoc lidem v Nepálu.
Pomoc lidem v Nepálu. | Foto: Isabella Messengerová

Praha - Lidé poslali na konta českých nevládních organizací na pomoc Nepálu, který v dubnu postihlo ničivé zemětřesení, do úterý 35,4 milionu korun.

Proti minulé středě se vybraná částka zvýšila o více než čtyři miliony korun. Vyplývá to z vyjádření humanitárních organizací.

V úterý Nepál zaznamenal nové otřesy o síle 7,4 stupně.

Důležité jsou plachty

Podle Petra Štefana z organizace Člověk v tísni v době blížících se monzunových dešťů mnohé organizace za získané peníze pořizují plachty a nářadí pro stavbu provizorních přístřešků.

Vedle plachet organizace kupují pro obyvatele Nepálu léky, potraviny a hygienické balíčky, které obsahují i prostředky na čištění vody.

Problém je prý ale s distribucí, mnohé oblasti jsou těžce přístupné kvůli poničeným cestám.

Například pracovníci mezinárodní organizace ADRA tam proto cestují na motorkách, řekla Kateřina Piechowicz z české pobočky ADRA.

Miliony pro lidi bez střechy nad hlavou

Nejvíc peněz, 22,4 milionu korun, zatím vybral Člověk v tísni. Organizace už tak mohla poslat do Nepálu plachty pro dočasné příbytky 6000 rodin, které přišly při zemětřesení o střechu nad hlavou.

Pomozte Nepálu

Zemětřesení v Nepálu.

Charita ČR: číslo účtu je 55660022/0800, variabilní symbol 107.

Český červený kříž: číslo účtu 333999/2700, variabilní symbol 1504.

Člověk v tísni: SOS NEPÁL, číslo účtu 54333345/0300

Adra: číslo účtu 66888866/0300, variabilní symbol 380. DMS ve tvaru DMS ADRA je možné zasílat na číslo 87 777 (cena jedné DMS je 30 korun).

Diakonie ČCE - Středisko humanitární a rozvojové spolupráce: číslo účtu 292949292/0300, variabilní symbol 319. DMS ve tvaru DMS DIAKONIEPOMOC zasílejte na číslo 87 777.

Organizaci se je daří dopravovat vrtulníky i do špatně přístupných horských oblastí na severu země, řekl Štefan.

Pomoc Nepálcům zajišťuje i Charita. Na konto její české pobočky dosud poslalo přes 3000 dárců celkem 4,3 milionu korun.

Na 3,5 milionu korun vybrala česká ADRA a jen o něco méně, 3,2 milionu korun, se sešlo na kontě Diakonie Českobratrské církve evangelické, informoval Eliáš Molnár z diakonie.

Téměř dva miliony korun zaslali lidé nebo firmy na konto Českého červeného kříže, popsal prezident ČČK Marek Jukl.

Pomoc organizují i menší sdružení, například česká pobočka mezinárodní organizace CARE, Magna Děti v tísni či Lékaři bez hranic.

Sbírky jsou časově neomezené a lidé mohou peníze posílat bankovním převodem, prostřednictvím dárcovských SMS nebo on-line platbou kartou.

Tým možná zůstane na místě

Zemětřesení z 25. dubna si v Nepálu podle nejnovější bilance vyžádalo 8046 obětí, dalších 18 000 lidí bylo zraněno.

Při úterních silných otřesech zemřela další dvacítka lidí. Vedle pracovníků humanitárních organizací pomáhají v zemi zdravotnické týmy řady států, včetně Česka.

Česko chce v noci na sobotu vyslat do Nepálu další letadlo se zdravotnickým materiálem. Zpět by měl letoun podle původních plánů přepravit záchranářský tým, který je v Nepálu dva týdny.

Po úterních otřesech se ale nejspíš bude jednat o tom, zda záchranáři na místě nezůstanou.

 

Právě se děje

Další zprávy