Češi pomáhají Nepálu, vybrali už přes 35 milionů

ČTK ČTK
12. 5. 2015 15:02
Proti minulé středě se vybraná částka zvýšila o více než čtyři miliony korun. V úterý Nepál zaznamenal nové otřesy o síle 7,4 stupně.
Pomoc lidem v Nepálu.
Pomoc lidem v Nepálu. | Foto: Isabella Messengerová

Praha - Lidé poslali na konta českých nevládních organizací na pomoc Nepálu, který v dubnu postihlo ničivé zemětřesení, do úterý 35,4 milionu korun.

Proti minulé středě se vybraná částka zvýšila o více než čtyři miliony korun. Vyplývá to z vyjádření humanitárních organizací.

V úterý Nepál zaznamenal nové otřesy o síle 7,4 stupně.

Důležité jsou plachty

Podle Petra Štefana z organizace Člověk v tísni v době blížících se monzunových dešťů mnohé organizace za získané peníze pořizují plachty a nářadí pro stavbu provizorních přístřešků.

Vedle plachet organizace kupují pro obyvatele Nepálu léky, potraviny a hygienické balíčky, které obsahují i prostředky na čištění vody.

Problém je prý ale s distribucí, mnohé oblasti jsou těžce přístupné kvůli poničeným cestám.

Například pracovníci mezinárodní organizace ADRA tam proto cestují na motorkách, řekla Kateřina Piechowicz z české pobočky ADRA.

Miliony pro lidi bez střechy nad hlavou

Nejvíc peněz, 22,4 milionu korun, zatím vybral Člověk v tísni. Organizace už tak mohla poslat do Nepálu plachty pro dočasné příbytky 6000 rodin, které přišly při zemětřesení o střechu nad hlavou.

Pomozte Nepálu

Zemětřesení v Nepálu.

Charita ČR: číslo účtu je 55660022/0800, variabilní symbol 107.

Český červený kříž: číslo účtu 333999/2700, variabilní symbol 1504.

Člověk v tísni: SOS NEPÁL, číslo účtu 54333345/0300

Adra: číslo účtu 66888866/0300, variabilní symbol 380. DMS ve tvaru DMS ADRA je možné zasílat na číslo 87 777 (cena jedné DMS je 30 korun).

Diakonie ČCE - Středisko humanitární a rozvojové spolupráce: číslo účtu 292949292/0300, variabilní symbol 319. DMS ve tvaru DMS DIAKONIEPOMOC zasílejte na číslo 87 777.

Organizaci se je daří dopravovat vrtulníky i do špatně přístupných horských oblastí na severu země, řekl Štefan.

Pomoc Nepálcům zajišťuje i Charita. Na konto její české pobočky dosud poslalo přes 3000 dárců celkem 4,3 milionu korun.

Na 3,5 milionu korun vybrala česká ADRA a jen o něco méně, 3,2 milionu korun, se sešlo na kontě Diakonie Českobratrské církve evangelické, informoval Eliáš Molnár z diakonie.

Téměř dva miliony korun zaslali lidé nebo firmy na konto Českého červeného kříže, popsal prezident ČČK Marek Jukl.

Pomoc organizují i menší sdružení, například česká pobočka mezinárodní organizace CARE, Magna Děti v tísni či Lékaři bez hranic.

Sbírky jsou časově neomezené a lidé mohou peníze posílat bankovním převodem, prostřednictvím dárcovských SMS nebo on-line platbou kartou.

Tým možná zůstane na místě

Zemětřesení z 25. dubna si v Nepálu podle nejnovější bilance vyžádalo 8046 obětí, dalších 18 000 lidí bylo zraněno.

Při úterních silných otřesech zemřela další dvacítka lidí. Vedle pracovníků humanitárních organizací pomáhají v zemi zdravotnické týmy řady států, včetně Česka.

Česko chce v noci na sobotu vyslat do Nepálu další letadlo se zdravotnickým materiálem. Zpět by měl letoun podle původních plánů přepravit záchranářský tým, který je v Nepálu dva týdny.

Po úterních otřesech se ale nejspíš bude jednat o tom, zda záchranáři na místě nezůstanou.

 

Právě se děje

před 42 minutami

V Nizozemsku vjelo auto na zahrádku kavárny, šest lidí je zraněných

Šest lidí ve středu utrpělo zranění, když ve městě Gennep na východě Nizozemska vjelo auto na zahrádku kavárny. Proč se tak stalo, není jasné, uvedla nizozemská agentura ANP. Poranění pěti lidí je lehké, šestý člověk byl převezen do nemocnice. Případ vyšetřuje policie, která řidiče auta zadržela. Podle místních médií není vyloučené, že nějakou roli při této nehodě mohly sehrát drogy. Město Gennep leží u hranice s Německem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy