Češi pomáhají Nepálu, vybrali už přes 35 milionů

ČTK ČTK
12. 5. 2015 15:02
Proti minulé středě se vybraná částka zvýšila o více než čtyři miliony korun. V úterý Nepál zaznamenal nové otřesy o síle 7,4 stupně.
Pomoc lidem v Nepálu.
Pomoc lidem v Nepálu. | Foto: Isabella Messengerová

Praha - Lidé poslali na konta českých nevládních organizací na pomoc Nepálu, který v dubnu postihlo ničivé zemětřesení, do úterý 35,4 milionu korun.

Proti minulé středě se vybraná částka zvýšila o více než čtyři miliony korun. Vyplývá to z vyjádření humanitárních organizací.

V úterý Nepál zaznamenal nové otřesy o síle 7,4 stupně.

Důležité jsou plachty

Podle Petra Štefana z organizace Člověk v tísni v době blížících se monzunových dešťů mnohé organizace za získané peníze pořizují plachty a nářadí pro stavbu provizorních přístřešků.

Vedle plachet organizace kupují pro obyvatele Nepálu léky, potraviny a hygienické balíčky, které obsahují i prostředky na čištění vody.

Problém je prý ale s distribucí, mnohé oblasti jsou těžce přístupné kvůli poničeným cestám.

Například pracovníci mezinárodní organizace ADRA tam proto cestují na motorkách, řekla Kateřina Piechowicz z české pobočky ADRA.

Miliony pro lidi bez střechy nad hlavou

Nejvíc peněz, 22,4 milionu korun, zatím vybral Člověk v tísni. Organizace už tak mohla poslat do Nepálu plachty pro dočasné příbytky 6000 rodin, které přišly při zemětřesení o střechu nad hlavou.

Pomozte Nepálu

Zemětřesení v Nepálu.

Charita ČR: číslo účtu je 55660022/0800, variabilní symbol 107.

Český červený kříž: číslo účtu 333999/2700, variabilní symbol 1504.

Člověk v tísni: SOS NEPÁL, číslo účtu 54333345/0300

Adra: číslo účtu 66888866/0300, variabilní symbol 380. DMS ve tvaru DMS ADRA je možné zasílat na číslo 87 777 (cena jedné DMS je 30 korun).

Diakonie ČCE - Středisko humanitární a rozvojové spolupráce: číslo účtu 292949292/0300, variabilní symbol 319. DMS ve tvaru DMS DIAKONIEPOMOC zasílejte na číslo 87 777.

Organizaci se je daří dopravovat vrtulníky i do špatně přístupných horských oblastí na severu země, řekl Štefan.

Pomoc Nepálcům zajišťuje i Charita. Na konto její české pobočky dosud poslalo přes 3000 dárců celkem 4,3 milionu korun.

Na 3,5 milionu korun vybrala česká ADRA a jen o něco méně, 3,2 milionu korun, se sešlo na kontě Diakonie Českobratrské církve evangelické, informoval Eliáš Molnár z diakonie.

Téměř dva miliony korun zaslali lidé nebo firmy na konto Českého červeného kříže, popsal prezident ČČK Marek Jukl.

Pomoc organizují i menší sdružení, například česká pobočka mezinárodní organizace CARE, Magna Děti v tísni či Lékaři bez hranic.

Sbírky jsou časově neomezené a lidé mohou peníze posílat bankovním převodem, prostřednictvím dárcovských SMS nebo on-line platbou kartou.

Tým možná zůstane na místě

Zemětřesení z 25. dubna si v Nepálu podle nejnovější bilance vyžádalo 8046 obětí, dalších 18 000 lidí bylo zraněno.

Při úterních silných otřesech zemřela další dvacítka lidí. Vedle pracovníků humanitárních organizací pomáhají v zemi zdravotnické týmy řady států, včetně Česka.

Česko chce v noci na sobotu vyslat do Nepálu další letadlo se zdravotnickým materiálem. Zpět by měl letoun podle původních plánů přepravit záchranářský tým, který je v Nepálu dva týdny.

Po úterních otřesech se ale nejspíš bude jednat o tom, zda záchranáři na místě nezůstanou.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 53 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy