V Německu začala sledovaná konference o klimatu. Letošní rok bude jeden z nejteplejších

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
6. 11. 2017 12:20
V pondělí začala v německém Bonnu světová konference o klimatu. Měla by přinést pokrok v naplňování Pařížské dohody o klimatu z roku 2015. Na akci už zaznělo, že letošní rok bude jeden ze tří nejteplejších let v historii měření.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Letošní rok bude jeden ze tří nejteplejších v historii měření. Na konferenci v západoněmeckém Bonnu to prohlásili zástupci Světové meteorologické organizace při OSN.

V pondělí dopoledne v Bonnu začala světová konference o klimatu, která má přinést pokrok v naplňování Pařížské dohody o klimatu z roku 2015.

Dohodu, která má zabránit výraznému zvyšování globálních teplot, podepsalo 195 zemí.

Od bonnské konference se nečekají žádné přelomové kroky nebo dohody. Soustředit by se měla především na hledání společných pravidel, která umožní srovnávat klimatické cíle jednotlivých zemí a jejich plnění. Pravidla by pak měl schválit summit, který se uskuteční v příštím roce v Polsku.

Zvláštní pozornost bude upřena na Spojené státy, které se rozhodly od Pařížské dohody letos odstoupit. "U mnoha vyjednavačů teď panuje velká nejistota," uvedla Susanne Drögeová z německé Nadace pro vědu a politiku (SWP).

Úspěchem podle ní bude už to, když nyní Spojené státy nebudou ostatním házet klacky pod nohy.

O odstoupení USA od Pařížské dohody o klimatu, k němuž oficiálně dojde v roce 2019, v červnu rozhodl americký prezident Donald Trump, který je známým skeptikem, pokud jde o klimatické změny. V minulosti dokonce uvedl, že si tento koncept vymyslela Čína, aby poškodila Spojené státy.

Přijede Merkelová i DiCaprio

Zvláštností letošního setkání je to, že se koná v Německu, i když jeho oficiálním pořadatelem je Fidži.

Tichomořský stát, který má zhruba 900 tisíc obyvatel, patří k zemím, které nejvíce pociťují dopady změn klimatu, když níže položené části jeho ostrovů postupně pohlcuje oceán. Tamní vláda proto počítá se stěhováním desítek vesnic.

Pro organizaci světové konference, které se účastní na 25 000 lidí ze 197 zemí světa a zhruba 500 neziskových organizací, ale Fidži - jehož předsednictví je vnímáno jako důležitý signál - nemá dostatečnou infrastrukturu. Proto se akce, která skončí 17. listopadu, koná v dřívějším hlavním městě spolkové republiky Bonnu.

I pro Německo je to největší mezistátní konference, která se kdy na jeho území uskutečnila.

V příštích dnech na schůzku zavítá mimo jiné německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký herec Leonardo DiCaprio, který se v ochraně klimatu angažuje.

Snad už je navždy pryč doba, kdy vrcholní politici u nás popírali boj proti klimatu, říká aktivista Greenpeace Jan Freidinger. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy