V německém uprchlickém zařízení byl zatčen podezřelý z terorismu, pracoval prý pro Islámský stát

ČTK ČTK
17. 12. 2015 22:20
V uprchlické ubytovně v západoněmeckém městě Unna dnes policie zadržela muže podezřelého ze spolupráce s teroristickou organizací Islámský stát. Syřan, který přišel do Unny společně se svou sestrou a jejím mužem zhruba před týdnem, podle serveru Bild.de pracoval ve finančním oddělení IS. Jeho fotografie vyvěsili na internet syrští aktivisté bojující proti IS. Právě díky těmto fotografiím, které se dostaly do rukou německým vyšetřovatelům, byl muž podezřelý z terorismu odhalen.
Uprchlíci po překročení rakousko-německém přechodu Achleiten.
Uprchlíci po překročení rakousko-německém přechodu Achleiten. | Foto: Reuters

Berlín - Policie dnes v uprchlické ubytovně v západoněmeckém městě Unna zadržela muže podezřelého ze spolupráce s teroristickou organizací Islámský stát (IS). Potvrdil to dnes večer podle agentury DPA mluvčí dortmundského státního zastupitelství, podle něhož jde o 31letého muže. Vyšetřování je však údajně zcela na začátku.

Policie zasahovala v záchytném zařízení kolem poledne. Syřan podle serveru Bild.de pracoval ve finančním oddělení IS. Jeho fotografie vyvěsili na internet syrští aktivisté bojující proti IS. Právě díky těmto fotografiím, které se dostaly do rukou německým vyšetřovatelům, byl muž podezřelý z terorismu odhalen.

Syřan přišel do Unny zhruba před týdnem společně se svou sestrou a jejím mužem. Dosud se prý choval nenápadně. Rodina obývá jeden pokoj ve stejné budově, v níž mají ústředí místní bezpečnostní služba a Německý červený kříž.

Podle syrských aktivistů muž pochází z východosyrské bašty IS Dajr az-Zaur, kde byl odpovědný mimo jiné za doručování peněz bojovníkům IS. Podle informací Bild.de se muž vydal letos v květnu do Turecka. Další dva jeho příbuzní prý stále bojují za IS.

Policie zkoumá mobilní telefony podezřelého a zabavila mu zavazadla.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy