V německém uprchlickém zařízení byl zatčen podezřelý z terorismu, pracoval prý pro Islámský stát

ČTK ČTK
17. 12. 2015 22:20
V uprchlické ubytovně v západoněmeckém městě Unna dnes policie zadržela muže podezřelého ze spolupráce s teroristickou organizací Islámský stát. Syřan, který přišel do Unny společně se svou sestrou a jejím mužem zhruba před týdnem, podle serveru Bild.de pracoval ve finančním oddělení IS. Jeho fotografie vyvěsili na internet syrští aktivisté bojující proti IS. Právě díky těmto fotografiím, které se dostaly do rukou německým vyšetřovatelům, byl muž podezřelý z terorismu odhalen.
Uprchlíci po překročení rakousko-německém přechodu Achleiten.
Uprchlíci po překročení rakousko-německém přechodu Achleiten. | Foto: Reuters

Berlín - Policie dnes v uprchlické ubytovně v západoněmeckém městě Unna zadržela muže podezřelého ze spolupráce s teroristickou organizací Islámský stát (IS). Potvrdil to dnes večer podle agentury DPA mluvčí dortmundského státního zastupitelství, podle něhož jde o 31letého muže. Vyšetřování je však údajně zcela na začátku.

Policie zasahovala v záchytném zařízení kolem poledne. Syřan podle serveru Bild.de pracoval ve finančním oddělení IS. Jeho fotografie vyvěsili na internet syrští aktivisté bojující proti IS. Právě díky těmto fotografiím, které se dostaly do rukou německým vyšetřovatelům, byl muž podezřelý z terorismu odhalen.

Syřan přišel do Unny zhruba před týdnem společně se svou sestrou a jejím mužem. Dosud se prý choval nenápadně. Rodina obývá jeden pokoj ve stejné budově, v níž mají ústředí místní bezpečnostní služba a Německý červený kříž.

Podle syrských aktivistů muž pochází z východosyrské bašty IS Dajr az-Zaur, kde byl odpovědný mimo jiné za doručování peněz bojovníkům IS. Podle informací Bild.de se muž vydal letos v květnu do Turecka. Další dva jeho příbuzní prý stále bojují za IS.

Policie zkoumá mobilní telefony podezřelého a zabavila mu zavazadla.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Volby polského prezidenta se uskuteční 28. června, oznámila šéfka Sejmu

Volby polského prezidenta se uskuteční 28. června a případné druhé kolo o dva týdny později 12. července. Očekávaný termín voleb dnes oficiálně oznámila předsedkyně Sejmu, dolní komory polského parlamentu, Elžbieta Witeková.

Oznámené datum voleb chtěla vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS). Její předseda Jaroslaw Kaczyński minulý týden rezolutně prohlásil, že volby budou nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám opozice je překazit. Pohrozil přitom využitím "všech prostředků, jež má stát k dispozici".

Volby prezidenta byly původně vypsané na 10. května a PiS jejich konání chtěla prosadit za každou cenu i přes epidemii covidu-19. Umožnit to měl zákon o korespondenčním hlasování, jehož schválení ale zdržel Senát, v němž má většinu opozice. Proto se volby nekonaly ani do konce května.

Zdroj: ČTK
Další zprávy