V bavorském Schirndingu demonstrovaly stovky lidí pro i proti imigraci

ČTK ČTK
8. 11. 2015 17:15
Demonstrace stoupenců imigrace byla početnbější. Účastníci obou akcí se vydali různými trasami k hranici s Českou republikou; na bezpečnost přitom dohlíželo zhruba 600 německých policistů. Protestovat proti imigraci přišli lidé z české i německé strany hranic.
Za zachování otevřené hranice demonstrovali 8. listopadu lidé na náměstí německého Schirndingu na akci nazvané Für offene Grenzen - Pro otevřené hranice.
Za zachování otevřené hranice demonstrovali 8. listopadu lidé na náměstí německého Schirndingu na akci nazvané Für offene Grenzen - Pro otevřené hranice. | Foto: ČTK

Schirnding (Německo) - V bavorském Schirndingu nedaleko Chebu v neděli asi 250 příznivců hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) demonstrovalo proti přistěhovalcům a požadovalo obnovení hraničních kontrol. Zhruba 1200 stoupenců imigrace se v městečku zároveň sešlo na protiakci nazvané Für Offene Grenzen (Pro otevřené hranice).

Účastníci obou akcí se vydali různými trasami k hranici s Českou republikou; na bezpečnost přitom dohlíželo zhruba 600 německých policistů. Protestovat proti imigraci přišli lidé z české i německé strany hranic. "Bojujeme proti té obrovské invazi, která je v současné době do Evropy. Chceme, aby došlo k nějaké ochraně hranic, nebo i uzavření hranic, pokud to bude nutné. V současné době se ta situace velmi rychle může vymknout z ruky, a to, že se nás to dnes netýká, neznamená, že se nás to nebude týkat zítra nebo za týden," řekl ČTK český poslanec za Úsvit Marek Černoch.

Na demonstraci za uzavření hranic Černoch dorazil na pozvání Pegidy a na akci podle něj nedošlo k žádným rasistickým výrokům. Její účastníci původně avizovali symbolické zablokování hranice, k tomu ale nakonec nedošlo.

Shromáždění Pro otevřené hranice v reakci na demonstraci Pegidy uspořádala německá sociální demokracie (SPD). Podle pořadatele Jörga Nürnbergera je demonstrace odpůrců migrace na hraničním přechodu v Schirndingu nesmyslná a přechod je naopak symbolem svobody a demokracie. "V říjnu 1989 byl tento přechod první přímou cestou do západního Německa. Jako občané tohoto regionu už se nechceme dostat do situace, jaká tu byla před pádem železné opony. My tady žijeme ve spolupráci s Českou republikou a máme dobré sousedské vztahy," řekl ČTK Nürnberger.

Na akci SPD vystoupil i bývalý český ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. "Češi a Němci tu spolubojují za demokracii a pomalu vzniká to, co různí politici u nás popírali. Pomalu vzniká evropský lid, kde není tak zajímavé, kdo je Čech a kdo Němec, ale jaká máme stanoviska," uvedl Schwarzenberg ve svém projevu.

Průvody obou akcí měly záměrně naplánovou rozdílnou trasu, aby byla zajištěna bezpečnost. Případnému střetu bránili policisté, kteří kvůli demonstracím uzavřeli na příjezdu do Schirndingu i některé silnice.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy