V bavorském Schirndingu demonstrovaly stovky lidí pro i proti imigraci

ČTK ČTK
8. 11. 2015 17:15
Demonstrace stoupenců imigrace byla početnbější. Účastníci obou akcí se vydali různými trasami k hranici s Českou republikou; na bezpečnost přitom dohlíželo zhruba 600 německých policistů. Protestovat proti imigraci přišli lidé z české i německé strany hranic.
Za zachování otevřené hranice demonstrovali 8. listopadu lidé na náměstí německého Schirndingu na akci nazvané Für offene Grenzen - Pro otevřené hranice.
Za zachování otevřené hranice demonstrovali 8. listopadu lidé na náměstí německého Schirndingu na akci nazvané Für offene Grenzen - Pro otevřené hranice. | Foto: ČTK

Schirnding (Německo) - V bavorském Schirndingu nedaleko Chebu v neděli asi 250 příznivců hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) demonstrovalo proti přistěhovalcům a požadovalo obnovení hraničních kontrol. Zhruba 1200 stoupenců imigrace se v městečku zároveň sešlo na protiakci nazvané Für Offene Grenzen (Pro otevřené hranice).

Účastníci obou akcí se vydali různými trasami k hranici s Českou republikou; na bezpečnost přitom dohlíželo zhruba 600 německých policistů. Protestovat proti imigraci přišli lidé z české i německé strany hranic. "Bojujeme proti té obrovské invazi, která je v současné době do Evropy. Chceme, aby došlo k nějaké ochraně hranic, nebo i uzavření hranic, pokud to bude nutné. V současné době se ta situace velmi rychle může vymknout z ruky, a to, že se nás to dnes netýká, neznamená, že se nás to nebude týkat zítra nebo za týden," řekl ČTK český poslanec za Úsvit Marek Černoch.

Na demonstraci za uzavření hranic Černoch dorazil na pozvání Pegidy a na akci podle něj nedošlo k žádným rasistickým výrokům. Její účastníci původně avizovali symbolické zablokování hranice, k tomu ale nakonec nedošlo.

Shromáždění Pro otevřené hranice v reakci na demonstraci Pegidy uspořádala německá sociální demokracie (SPD). Podle pořadatele Jörga Nürnbergera je demonstrace odpůrců migrace na hraničním přechodu v Schirndingu nesmyslná a přechod je naopak symbolem svobody a demokracie. "V říjnu 1989 byl tento přechod první přímou cestou do západního Německa. Jako občané tohoto regionu už se nechceme dostat do situace, jaká tu byla před pádem železné opony. My tady žijeme ve spolupráci s Českou republikou a máme dobré sousedské vztahy," řekl ČTK Nürnberger.

Na akci SPD vystoupil i bývalý český ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. "Češi a Němci tu spolubojují za demokracii a pomalu vzniká to, co různí politici u nás popírali. Pomalu vzniká evropský lid, kde není tak zajímavé, kdo je Čech a kdo Němec, ale jaká máme stanoviska," uvedl Schwarzenberg ve svém projevu.

Průvody obou akcí měly záměrně naplánovou rozdílnou trasu, aby byla zajištěna bezpečnost. Případnému střetu bránili policisté, kteří kvůli demonstracím uzavřeli na příjezdu do Schirndingu i některé silnice.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla izraelská armáda

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se zřejmě nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok z izraelského území a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Deník The New York Times naopak napsal, že mluvčí izraelské armády podplukovník Jonathan Conricus potvrdil, že "v Gaze útočí pozemní jednotky společně s leteckými silami".

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 3 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy