V Mosulu zůstalo přes 100 tisíc civilistů. Islamisté je drží jako lidské štíty

ČTK ČTK
16. 6. 2017 14:52
Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) je v části Mosulu, která je stále v rukou islamistů, více než 100 000 civilních obyvatel. Oblast navíc obléhá irácká armáda. Podle zástupce UNHCR v Iráku nemají tamní obyvatelé skoro žádné jídlo, vodu nebo elektřinu. Podle květnových odhadů bylo v IS ovládané části Mosulu uvězněno zhruba 200 000 lidí, jejich počet ale klesl vzhledem k tomu, že irácká armáda postoupila hlouběji do města.
Útěk z Mosulu
Útěk z Mosulu | Foto: Reuters

Ženeva - Více než 100 000 civilistů je stále uvězněno v části Mosulu, kterou mají pod kontrolou bojovníci takzvaného Islámského státu (IS) a kterou se s podporou mezinárodní koalice vedené Spojenými státy snaží dobýt zpět od islamistů irácká armáda.

V pátek o tom informoval Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

"Civilisté ve Starém městě jsou zadržováni jako lidské štíty," řekl zástupce UNHCR v Iráku Bruno Geddo.

Mosulské Staré město, které má pod kontrolou IS, obléhá irácká armáda. "Nemají skoro žádné jídlo, vodu, elektřinu či palivo. Životní podmínky civilistů se neustále zhoršují. Žijí v naprosté chudobě a panice, zatímco se všude kolem nich bojuje," dodal Geddo.

Operace s cílem dobýt zpět Mosul, baštu IS v Iráku, byla zahájena v říjnu 2016. Pozemní a vzdušnou podporu irácké armádě poskytuje mezinárodní koalice vedená Spojenými státy.

V lednu se iráckým silám podařilo dobýt východní Mosul a o měsíc později byla zahájena ofenziva na západní Mosul, kde se nachází i Staré město.

"Staré město je spletitým labyrintem uliček, kde se bude bojovat na zemi. Vojáci tak budou muset přecházet od domu k domu," řekl Geddo. Podle květnových odhadů bylo v IS ovládané části Mosulu uvězněno zhruba 200 000 lidí, jejich počet ale klesl vzhledem k tomu, že irácká armáda postoupila hlouběji do města.

Pád Mosulu by znamenal konec takzvaného chalífátu v Iráku. Chalífát v částech Iráku a Sýrie před třemi lety před mešitou v mosulském Starém městě vyhlásil vůdce IS Abú Bakr Bagdádí, o jehož zabití při ruských náletech se v současné chvíli spekuluje.

Od počátku ofenzivy z Mosulu uprchlo přes 730 000 civilistů, což je více než třetina původní populace města.

Arabsko-kurdské povstalecké jednotky SDF zatím v Sýrii s podporou Spojených států obléhají město Rakka, poslední významnou baštu IS v Sýrii.

Irácká armáda vytlačuje bojovníky Islámského státu z Mosulu. Město navštívili reportéři Aktuálně.TV Martin Novák a Jakub Plíhal. | Video: Martin Novák, Jakub Plíhal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
před 1 hodinou

Fotbaloví mistři Evropy budou hrát s vítězi Copy América

Evropská fotbalová unie UEFA se domluvila s jihoamerickou federací CONMEBOL na uspořádání zápasu mezi vítězi mistrovství Evropy a Copy América. Oznámila to dnes UEFA, dohoda zatím platí na tři ročníky akce.

Současní šampioni Itálie a Argentina se utkají příští rok v červnové reprezentační pauze, o místu konání se teprve rozhodne. Kromě toho UEFA a CONMEBOL otevřou společnou kancelář v Londýně.

Obě nejsilnější konfederace patří k největším odpůrcům návrhu na zkrácení čtyřletého intervalu mistrovství světa na polovinu, s nímž nedávno přišel předseda Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino. FIFA kvůli kritice pozvala na 30. září zástupce klubů, ligových soutěží, národních federací i hráčských unií k on-line konferenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy