Obrazem přímo z Iráku: Křesťanské město duchů. Tisíce lidí z něj prchaly přes noc, hrozil jim masakr

Vypálený kostel, největší v celém Iráku. I ten padl za oběť řádění extrémistů z takzvaného Islámského státu ve městě Karakoš.
Přijíždíme do města Karakoš na severu Iráku, 30 kilometrů od válkou zdevastovaného Mosulu.
Bývalo to živé 60tisícové město v severním Iráku.
Dnes už není.
Nikdo tu totiž už víc než dva a půl roku nežije.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
10. 6. 2017 17:04
Karakoš (arabsky Al-Hamdaniya) bývalo město velikosti Opavy na severu Iráku. Z mapy ale zmizelo prakticky přes noc. Jeho 60 tisícům křesťanských obyvatel před třemi lety reálně hrozil masakr, když jen na dohled od jejich domů stáli džihádisté z takzvaného Islámského státu připraveni je všechny pobít. Každý tak z města uprchl jen s tím, co měl zrovna při sobě. Dnes je Karakoš sice osvobozený, nicméně vypálený a zaminovaný. A tudíž stále zcela bez života. Podívejte se v galerii, jak rozlehlé město duchů, připomínající v jistém ohledu ukrajinský Pripjať, vypadá.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pospíšil dál povede pražskou TOP 09, chce ji připravit na komunální volby

Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin z 97 hlasujících. Pospíšil řekl, že si váží silné podpory, která znamená, že TOP 09 je v hlavním městě jednotná, což v minulosti nebylo.

Za prioritu pro další mandát považuje Pospíšil přípravu na komunální volby v příštím roce. "Začne hned po volbách sněmovních," řekl. Bude podle něj třeba připravit program, ale i případná jednání o koalici.

V čele pražské organizace TOP 09 stojí Pospíšil dva roky. "Podařilo se nám uspět v senátních volbách a dle mého i zlepšit spolupráci magistrátu s městskými částmi, kde má TOP 09 silné zastoupení. Cíle, se kterými jsem před dvěma lety kandidoval, byly, myslím, naplněny," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy