Islámský stát popravuje dezertéry v Rakce. Městu docházejí v obklíčení benzín a mouka

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 12. 6. 2017 21:53
V Rakce se brání útokům Syrských demokratických sil přibližně 4 tisíce bojovníků Islámského státu. Očekává se tuhý odpor, nájezdy sebevražedných atentátníků a palba odstřelovačů v úzkých ulicích centra města. Rakka je ale menší než irácký Mosul, o který se bojuje už sedm měsíců.
Bojovníci Syrských demokratických sil ve čtvrti Džazra v Rakce.
Bojovníci Syrských demokratických sil ve čtvrti Džazra v Rakce. | Foto: Reuters

Praha - Ofenzíva Syrských demokratických sil na syrské město Rakka ukrajuje ulice a čtvrtě z rukou Islámského státu.

Za americké letecké podpory vojenské seskupení syrských Arabů a Kurdů ovládlo okrajové části města na východě i západě a podle agentury Reuters dospělo k hradbám historického jádra města.

V těžkých bojích na severozápadním předměstí Rumaníja komplikují postup Syrských demokratických sil (SDF) miny a bomby nastražené v automobilech.

Server Raqqa24 uvedl, že americké bombardování připravilo v neděli o život nejméně dvanáct civilistů na ulicí Núr v centru Rakky, největšího města obsazeného IS na území Sýrie. Dalších čtrnáct osob zahynulo při náletu na čtvrť Džazra.

Server zároveň oznámil, že ve městě je kritický nedostatek pohonných hmot nebo mouky. Pět pekáren přerušilo provoz, protože nemají z čeho péci.

Islámský stát také nařídil uzavřít poslední fungující internetovou kavárnu v Rakce a jeho velitelé popravili tři vlastní bojovníky za to, že chtěli dezertovat.

Ve městě zůstala asi polovina obyvatel

Server Raqqa24 využívá ve zpravodajství informací od obyvatel ve městě. Kolik jich v Rakce zůstalo, není přesně známo. Před obsazením Islámským státem na začátku roku 2014 mělo město 300 tisíc obyvatel.

Organizace spojených národů odhaduje, že jich tam teď žije zhruba 160 tisíc.

IS má v Rakce k dispozici zhruba 4000 ozbrojenců, ale podle Raqqa24 přicházejí i další od irácké hranice.

Syrské demokratické síly, cvičené a vyzbrojené Spojenými státy, mají zhruba 45 tisíc vojáků. Z toho jsou dvě třetiny Kurdů a třetina Arabů. S nimi jsou desítky, podle některých odhadů až stovky příslušníků amerických speciálních sil.

Bojovníci SDF jsou nyní vzdáleni od centra Rakky přibližně dva kilometry. Do ulic shazují letáky vyzývající civilisty, aby odešli, pokud mají možnost. Hlídky Islámského státu ale lidi pryč nepouštějí a ti, kteří jsou přistiženi při pokusu o útěk, jsou zatčeni.

Ukryti v centru

V centru se očekává tvrdý odpor džihádistů. Podobně jako v Mosulu, kde irácká armáda bojuje s IS už sedm měsíců. Rakka je však mnohem menší než Mosul, který měl dříve 1,5 milionu obyvatel.

O víkendu Islámský stát odrazil útok SDF na bývalou armádní základnu v Rakce a překvapivě napadl pozice irácké armády v Širkátu, jižně od Mosulu.

V Rakce sídlilo několik klíčových velitelů IS, podle místních zdrojů se ale většina z nich přesunula do menšího města Majadín dále na východ k irácké hranici.

Islámský stát se pokoušel na severu Iráku prosadit svoji ideologii taky ve školách. Krátce po odchodu radikálů v nich natáčeli reportéři Aktuálně.tv. | Video: Martin Novák, Jakub Plíhal
 

Právě se děje

Další zprávy