Stovky lidí se v uprchlickém táboře u Mosulu přiotrávily jídlem. Jedno dítě zemřelo

ČTK ČTK
13. 6. 2017 11:01
Dovezeným jídlem se přiotrávilo přes 750 lidí v táboře u iráckého Mosulu. Šlo převážně o staré lidi a děti. Jedno dítě podle serveru iráckých Kurdů zemřelo. Agentura AP s odvoláním na iráckou ministryni zdravotnictví píše o dvou mrtvých. Postižení lidé byli převezeni do tří okolních nemocnic. Tábor zřídil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) pro běžence z města Mosul, které se od loňského podzimu vládní jednotky snaží dobýt zpět z rukou teroristické organizace Islámský stát (IS).
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Marek Hudema

Mosul - Přes 750 lidí se v noci na úterý v uprchlickém táboře nedaleko iráckého města Mosul přiotrávilo z jídla. Nejméně jedno dítě kvůli tomu zemřelo.

Informoval o tom server iráckých Kurdů Rudaw s odvoláním na vedoucího tábora.

Příčina otravy není zatím známá.

Server opravil svou dřívější zprávu od iráckých úřadů o nejméně dvou mrtvých. O nejméně dvou obětech informuje agentura AP s odvoláním na iráckou ministryni zdravotnictví Adílu Hamúdovou.

Jídlo bylo do tábora přivezeno z jedné restaurace ve městě Irbíl, jejíž majitel byl podle serveru Rudaw zatčen.

Více než 750 osob se přiotrávilo, většinou šlo o staré lidi a děti. Stěžovali si na žaludeční potíže a zvraceli. Převezeni byli do tří okolních nemocnic, jedno dítě podle kurdského serveru zemřelo.

Fazole, rýži, kuře a jogurtový nápoj pro 2000 lidí dodala do tábora charitativní katarská organizace v pondělí večer, kdy lidé po západu slunce mohou opět jíst. V těchto dnech totiž mají muslimové postní měsíc ramadán, během něhož za dne mimo jiné nepijí, nejedí a nekouří.

Guvernér provincie Irbíl uvedl, že dovezením jídla do tábora byla porušena pravidla, neboť jídlo se má připravovat uvnitř tábora, kde jsou velké kuchyně. Vedoucí tábora se hájil s tím, že to dodavatelům zakázali, ale posléze regule změnili, protože byli "pod velkým tlakem".

Tábor zřídil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) pro běžence z města Mosul, které se od loňského podzimu vládní jednotky snaží dobýt zpět z rukou teroristické organizace Islámský stát (IS). Východní část města se jim podařilo dobýt letos v lednu, od února se snaží dobýt západní část města.

Minulý měsíc bylo oznámeno, že vládní síly mají pod kontrolou přes devadesát procent území západního Mosulu.

Od počátku ofenzivy z Mosulu prchlo přes 730 000 civilistů.

Irácká armáda vytlačuje bojovníky Islámského státu z Mosulu. Město navštívili reportéři Aktuálně.TV Martin Novák a Jakub Plíhal. | Video: Martin Novák, Jakub Plíhal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Polský ministr vnitra chce výjimečný stav u hranic s Běloruskem prodloužit

Prodloužit výjimečný stav v pásmu u hranic s Běloruskem o dva měsíce chce polský ministr vnitra Mariusz Kamiński. V této souvislosti také sdělil, že v mobilech migrantů, kteří překročili hranici s Běloruskem, se našly materiály spojené s islámským extremismem.

Výjimečný stav v pásmu přiléhajícímu k hranicím s Běloruskem vyhlásil polský prezident 2. září. Vyhověl tak vládě, která svou žádost zdůvodnila náporem migrantů nezákonně přecházejících hranici z Běloruska. Podle premiéra Mateusze Morawieckého je v pozadí záměr Minska destabilizovat situaci v Polsku a pomstít se Evropské unii za sankce.

Výjimečný stav, jenž přináší omezení ústavních svobod, byl zaveden na 30 dnů ve 183 obcích na východě Polska. Podobná opatření přijaly i Litva a Lotyšsko, které rovněž čelí přílivu migrantů ilegálně přicházejících z Běloruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy