Stovky lidí se v uprchlickém táboře u Mosulu přiotrávily jídlem. Jedno dítě zemřelo

ČTK ČTK
13. 6. 2017 11:01
Dovezeným jídlem se přiotrávilo přes 750 lidí v táboře u iráckého Mosulu. Šlo převážně o staré lidi a děti. Jedno dítě podle serveru iráckých Kurdů zemřelo. Agentura AP s odvoláním na iráckou ministryni zdravotnictví píše o dvou mrtvých. Postižení lidé byli převezeni do tří okolních nemocnic. Tábor zřídil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) pro běžence z města Mosul, které se od loňského podzimu vládní jednotky snaží dobýt zpět z rukou teroristické organizace Islámský stát (IS).
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Marek Hudema

Mosul - Přes 750 lidí se v noci na úterý v uprchlickém táboře nedaleko iráckého města Mosul přiotrávilo z jídla. Nejméně jedno dítě kvůli tomu zemřelo.

Informoval o tom server iráckých Kurdů Rudaw s odvoláním na vedoucího tábora.

Příčina otravy není zatím známá.

Server opravil svou dřívější zprávu od iráckých úřadů o nejméně dvou mrtvých. O nejméně dvou obětech informuje agentura AP s odvoláním na iráckou ministryni zdravotnictví Adílu Hamúdovou.

Jídlo bylo do tábora přivezeno z jedné restaurace ve městě Irbíl, jejíž majitel byl podle serveru Rudaw zatčen.

Více než 750 osob se přiotrávilo, většinou šlo o staré lidi a děti. Stěžovali si na žaludeční potíže a zvraceli. Převezeni byli do tří okolních nemocnic, jedno dítě podle kurdského serveru zemřelo.

Fazole, rýži, kuře a jogurtový nápoj pro 2000 lidí dodala do tábora charitativní katarská organizace v pondělí večer, kdy lidé po západu slunce mohou opět jíst. V těchto dnech totiž mají muslimové postní měsíc ramadán, během něhož za dne mimo jiné nepijí, nejedí a nekouří.

Guvernér provincie Irbíl uvedl, že dovezením jídla do tábora byla porušena pravidla, neboť jídlo se má připravovat uvnitř tábora, kde jsou velké kuchyně. Vedoucí tábora se hájil s tím, že to dodavatelům zakázali, ale posléze regule změnili, protože byli "pod velkým tlakem".

Tábor zřídil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) pro běžence z města Mosul, které se od loňského podzimu vládní jednotky snaží dobýt zpět z rukou teroristické organizace Islámský stát (IS). Východní část města se jim podařilo dobýt letos v lednu, od února se snaží dobýt západní část města.

Minulý měsíc bylo oznámeno, že vládní síly mají pod kontrolou přes devadesát procent území západního Mosulu.

Od počátku ofenzivy z Mosulu prchlo přes 730 000 civilistů.

Irácká armáda vytlačuje bojovníky Islámského státu z Mosulu. Město navštívili reportéři Aktuálně.TV Martin Novák a Jakub Plíhal. | Video: Martin Novák, Jakub Plíhal
 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Výbuch v Afghánistánu zabil nejméně 30 vojáků

Nejméně 30 příslušníků ozbrojených sil přišlo dnes o život a dalších 24 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje. Mohutnou explozi vyvolala bomba nastražená v automobilu před vojenskou základnou.

Agentura AP informuje kromě útoku v Ghazní o dalším sebevražedném atentátu za pomoci bomby umístěné v automobilu na jihu země. Terčem se stal konvoj šéfa tamní provinční rady. AP píše s odkazem na mluvčího provincie o nejméně třech mrtvých a 21 zraněných včetně dětí. K žádnému z útoků se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy