Zakázat pochod proti islámu? Nepřípustné, vzkázala Merkelová

Petr Jemelka ČTK Petr Jemelka, ČTK
19. 1. 2015 17:48
"Jako spolková kancléřka mám zájem na tom, aby se kdekoli v Německu mohlo demonstrovat, a to bez ohledu na to, zda se mi názory demonstrantů líbí, nebo ne. Jedná se tady o základní právo," řekla.
"My jsme národ." Demonstrace, kterou svolala německá Pegida.
"My jsme národ." Demonstrace, kterou svolala německá Pegida. | Foto: Reuters

Berlín - Zákaz protiislámské demonstrace, odůvodněný hrozbou teroristického útoku na její účastníky, je podle německé kancléřky Angely Merkelové nepřípustný.

Policie má podle ní povinnost zajistit, aby mohli občané kdykoliv a kdekoliv svobodně vyjádřit svůj názor.

"Jako spolková kancléřka mám zájem na tom, aby se kdekoli v Německu mohlo demonstrovat, a to bez ohledu na to, zda se mi názory demonstrantů líbí, nebo ne. Jedná se tady o základní právo," řekla Merkelová.

"Právo na demonstraci je velmi důležité a jako takové musí být v nejvyšší možné míře chráněno," dodala.

Kancléřka tím reagovala na zákaz pondělní demonstrace hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) v Drážďanech.

Policie pondělní shromáždění v Drážďanech zakázala, protože zjistila, že se mezi demonstranty Pegidy chtěli vmísit teroristé připravující vraždu jednoho z předáků hnutí Lutze Bachmanna.

Zástupci Pegidy plánovanou demonstraci zrušili s odůvodněním, že nemohou riskovat životy lidí. Ve svých aktivitách přesto hodlají pokračovat.

"To, že jsme odvolali dnešní shromáždění, neznamená, že se necháme umlčet," prohlásila na tiskové konferenci mluvčí Pegidy Kathrin Oertelová.

Pegida pořádá pondělní demonstrace v Drážďanech od loňského října. Minulý týden na její shromáždění dorazilo rekordních 25 tisíc lidí.

Menší demonstrace pořádají odnože Pegidy i v dalších německých městech, tam ale početně převažují na souběžně konaných shromážděních stoupenci otevřené společnosti.

Demonstrace Pegidy je svolaná například do Mnichova. Mnichovská odnož hnutí, jež si říká Bagida, vyzvala na sociálních sítích, aby lidé, kteří se kvůli policejnímu zákazu nemohou zúčastnit shromáždění v Drážďanech, přijeli do bavorského hlavního města.

Zajímavé je, že odpor vůči muslimům mezi příznivci Pegidy není větší než v běžné populaci. Ukázaly to výsledky sociologické studie, kterou představili zástupci Berlínského centra pro výzkum společnosti (WZB).

Stoupence hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu ve skutečnosti spíše než kritika islámu spojuje odpor vůči německé vládě a nedůvěra k zavedeným institucím.

Více než 90 procent příznivců Pegidy podle studie nedůvěřuje německé vládě ani parlamentu, stejně tak ani novinám a televiznímu zpravodajství, které považují za zmanipulované. To je také jeden z důvodů, proč většina účastníků pochodů volí protievropskou stranu Alternativa pro Německo (AfD)

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Výsledek primárek ve Wisconsinu úřady oznámí až příští týden

V americkém státě Wisconsin se i přes pandemii nemoci covid-19 konaly prezidentské primárky, ve kterých se v případě demokratů utkali o stranickou prezidentskou nominaci někdejší viceprezident Joe Biden a senátor Bernie Sanders.

Výsledky budou podle rozhlasové stanice NPR zveřejněny až 13. dubna jak dříve určil jeden ze soudů, který spor o konání voleb během krizové doby nynější pandemie rozhodoval.

Ve Wisconsinu tamní ministerstvo zdravotnictví podle úterní bilance eviduje 2578 nakažených, z nichž 92 nemoci podlehlo. U 745 lidí si jejich stav vyžádal hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy