V Mexiku zavraždili bývalého kanadského diplomata, mohl být mučen, píší místní média

ČTK ČTK
26. 8. 2019 4:08
V mexickém letovisku Cancún byl zavražděn bývalý kanadský honorární konzul Daniel Lavoie, informovala o tom v neděli místní generální prokuratura. Podle místních médií byl dvaašedesátiletý Lavoie mučen, což prokuratura nepotvrdila. O víkendu přinesly mexické deníky také zprávu o smrti dalšího mexického novináře, který byl zavražděn ve městě Tejupilco asi 160 kilometrů od metropole Mexika.
Diplomat byl zavražděn ve městě Cancún, které je oblíbeným turistickým letoviskem.
Diplomat byl zavražděn ve městě Cancún, které je oblíbeným turistickým letoviskem. | Foto: Shutterstock

Daniel Lavoie žil v oblíbeném turistickém letovisku Cancún třicet let, jako honorární konzul tam působil do roku 2011 a poté dával ve městě kurzy francouzštiny a angličtiny. Mrtev byl nalezen v neděli ve svém domě v centru. Některá mexická média uvedla, že jeho tělo neslo známky mučení. Tyto zprávy ale generální prokuratura nepotvrdila.

Přímořské letovisko Cancún leží v mexickém státě Quintana Roo, v němž loni vzrostl počet vražd na 763 ze 359 v roce 2017. Rekordní nárůst počtu vražd loni zaznamenalo celé Mexiku, ač v některých státech se tuto tragickou statistiku podařilo snížit.

Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. Země je také jednou z nejnebezpečnějších pro novináře. V sobotu byl nalezen ve městě Tejupilco ubodaný novinář Nevith Condés Jaramillo, který je už čtvrtou obětí z řad žurnalistů v Mexiku tento měsíc a desátou od začátkou roku, uvedl deník El País. Od roku 2000 zavraždili v Mexiku přes 130 novinářů.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
Další zprávy