V Mexiku zavraždili bývalého kanadského diplomata, mohl být mučen, píší místní média

ČTK ČTK
26. 8. 2019 4:08
V mexickém letovisku Cancún byl zavražděn bývalý kanadský honorární konzul Daniel Lavoie, informovala o tom v neděli místní generální prokuratura. Podle místních médií byl dvaašedesátiletý Lavoie mučen, což prokuratura nepotvrdila. O víkendu přinesly mexické deníky také zprávu o smrti dalšího mexického novináře, který byl zavražděn ve městě Tejupilco asi 160 kilometrů od metropole Mexika.
Diplomat byl zavražděn ve městě Cancún, které je oblíbeným turistickým letoviskem.
Diplomat byl zavražděn ve městě Cancún, které je oblíbeným turistickým letoviskem. | Foto: Shutterstock

Daniel Lavoie žil v oblíbeném turistickém letovisku Cancún třicet let, jako honorární konzul tam působil do roku 2011 a poté dával ve městě kurzy francouzštiny a angličtiny. Mrtev byl nalezen v neděli ve svém domě v centru. Některá mexická média uvedla, že jeho tělo neslo známky mučení. Tyto zprávy ale generální prokuratura nepotvrdila.

Přímořské letovisko Cancún leží v mexickém státě Quintana Roo, v němž loni vzrostl počet vražd na 763 ze 359 v roce 2017. Rekordní nárůst počtu vražd loni zaznamenalo celé Mexiku, ač v některých státech se tuto tragickou statistiku podařilo snížit.

Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. Země je také jednou z nejnebezpečnějších pro novináře. V sobotu byl nalezen ve městě Tejupilco ubodaný novinář Nevith Condés Jaramillo, který je už čtvrtou obětí z řad žurnalistů v Mexiku tento měsíc a desátou od začátkou roku, uvedl deník El País. Od roku 2000 zavraždili v Mexiku přes 130 novinářů.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy