Lékaře s americkým občanstvím v Rijádu mučili, tvrdí tisk. Navštívili ho diplomaté

ČTK ČTK
3. 3. 2019 22:23
Diplomati Spojených států navštívili muže s americkým i saúdskoarabským občanstvím, který byl podle sobotního článku deníku New York Times (NYT) mučen v saúdskoarabské vazbě a je stále zadržován. O návštěvě informoval při interview v televizi CNN bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton. Další informace o případu nesdělil.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Walid Fitaihi byl zatčen na podzim 2017 v rámci tvrdé operace označované Rijádem jako protikorupční. O jeho zkušenostech promluvil s NYT pod podmínkou zachování anonymity jeden z jeho přátel. Poté, co byl Fitaihi asi týden držen v rijádském hotelu Ritz Carlton, byl 54letý lékař údajně odvlečen do jiné místnosti, svlečen donaha a přivázán k židli, přičemž měl zavázané oči. Následné mučení prý trvalo asi hodinu.

"Byl vystaven elektrošokům… jeho trýznitelé mu mrskali záda tak silně, že na nich několik dní nemohl spát, řekl jeho přítel," napsal NYT.

Saúdskoarabští činitelé na dotazy amerického deníku jakékoli podobné zacházení s vězni odmítli. Bolton řekl, že "jsme měli to, čemu se říká konzulární styk, což znamená, že američtí diplomaté v Saúdské Arábii jej navštívili". "Jinak v tuto chvíli skutečně nemáme doplňující informace," dodal.

Fitaihi byl v listopadu 2017 uvězněn společně s přibližně 200 prominentními občany Saúdské Arábie, ačkoli důvod jeho zadržení podle NYT není zcela jasný. Desítky z těchto lidí zůstávají ve vazbě dodnes. Mučení údajně popisovali také příbuzní dalších osob a nejméně 17 vězňů bylo podle zdrojů NYT ošetřováno nedlouho po "protikorupční" operaci se zraněními, která utrpěli ve vazbě.

"Ovšem americké občanství doktora Fitaihiho znamená, že tento případ špatného zacházení, o němž se dosud nevědělo, by nyní mohl ohrožovat vztahy mezi Saúdskou Arábií a Washingtonem," napsal americký deník. Současná americká vláda považuje Rijád za klíčového spojence vzhledem k situaci na Blízkém východě, avšak vztahy zkomplikovala loňská vražda novináře Džamála Chášukdžího, z níž je obviňován rijádský režim.

Fitaihi podle svého právníka Howarda M. Coopera řekl manželce, že se obává o svůj život, že věznění už nedokáže dál snášet a že "touží po jakékoli možné pomoci". Cooper se s tímto apelem v lednu obrátil na americké ministerstvo zahraničí. To na dotaz NYT nechtělo případ komentovat.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Kurdové se stahují ze severu Sýrie, příměří ale neprodloužíme, oznámil Erdogan

Oddíly syrských Kurdů YPG se v severní Sýrii stále ještě stahují od turecké hranice. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který zároveň odmítl návrh francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na prodloužení příměří. Turecko, které zahájilo boj proti syrským Kurdům 9. října, minulý čtvrtek přistoupilo na 120hodinové příměří. To skončí tento den ve 21:00 SELČ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy