Svědci vypovídají v utajení, veřejnost nesmí do sálu. Poradce papeže čelí obvinění ze zneužívání

Hana Vařáková Hana Vařáková
5. 3. 2018 12:55
U soudu v australském Melbourne začalo předběžné slyšení s kardinálem Georgem Pellem. Desítky obětí jej viní ze sexuálního zneužívání.
Kardinál George Pell.
Kardinál George Pell. | Foto: Reuters

Melbourne - Jeden z nejvýše postavených lidí ve Vatikánu, kardinál George Pell, v pondělí předstoupil před soud v australském Melbourne. Čelí obvinění ze sexuálního zneužívání, k němuž mělo docházet v minulosti.

U soudu začalo v pondělí předběžné slyšení. Postupně budou vypovídat čtyři desítky údajných kardinálových obětí. Slyšení se zatím koná bez účasti veřejnosti i médií. Svědci vypovídají v utajení prostřednictvím videokonference.

Až zhruba za měsíc celé šetření skončí a soudce rozhodne, zda mají prokurátoři dostatek důkazů, aby mohl začít proces. Detaily možného sexuálního zneužívání soud nezveřejnil.

Šestasedmdesátiletý klerik podle listu The New York Times přijel v pondělí ráno autem před budovu soudu, kde na něj čekaly desítky australských i zahraničních novinářů a také asi dvacítka policistů. Ti kardinála obklopili a zajistili mu volný průchod.

Jsem nevinný, tvrdí kardinál

Australský kardinál Pell donedávna působil jako ministr financí ve Vatikánu, tedy trojka v tamní mocenské hierarchii. Byl tak jedním z nejbližších spolupracovníků papeže Františka.

Pell přišel k soudu ve světlém plášti a s kolárkem na krku. Posadil se do první řady spolu se svými čtyřmi právníky, které vede obhájce Robert Richter.

Loni v červnu byl obviněn z mnoha případů sexuálního zneužívání, jichž se měl dopustit před desítkami let ve svém domovském státě Victoria. Tyto činy jsou ale v Austrálii nepromlčitelné.

Pell už loni v červnu striktně odmítl, že by se těchto zavrženíhodných činů dopustil. "Jsem nevinný. Obvinění proti mně nejsou pravdivá. Celá myšlenka sexuálního zneužívání je mi odporná," prohlásil tehdy kardinál.

Osahávání dětí?

Obvinění proti Pellovi přišla poté, co byla v roce 2013 vytvořena zvláštní policejní jednotka pro vyšetřování stížností na zneužívání ze strany katolických duchovních a dalších náboženských řádů a institucí.

Pella dříve vyslechla policie kvůli podezření ze sexuálního obtěžování dětí. Toho se měl údajně dopustil v 70. letech, když ve veřejném bazénu osahával malé chlapce, informovala agentura AP.

Nejmenovaný muž z australského Torquay vypověděl, že se v 80. letech v místním surfařském klubu kněz promenádoval nahý před chlapci. V 90. letech, když byl Pell arcibiskupem Melbourne, údajně obtěžoval chlapce z pěveckého sboru.

Jeho právník Richter v pondělí podle serveru BBC obvinil policii, že vůči kardinálovi uplatňuje "presumpci viny". Dodal také, že policie řádně nezkoumala svědectví, která byla poskytnutá obhajobou.

Rozsáhlé šetření

Klerik se v roce 2014 přesunul do Vatikánu. Ještě než se loni proti němu objevila obvinění, čelil kardinál už několik let nařčení, že v nejlepším případě přehlédl a v nejhorším případě zatajil rozšířené zneužívání dětí kněžími v Austrálii.

Šetření australské Královská komise, která byla zřízena v roce 2013, vedlo k tomu, že sedm procent katolických kněží v zemi bylo obviněno ze sexuálního zneužívání dětí. Toho ose měli dopouštět v letech 1950 až 2010. Mezi nimi bylo i pět kněží z Pellových farností. Svědci před komisí vypověděli, že nynější kardinál o jejich počínání věděl, ale nic proti tomu neudělal.

Královská komise loni v prosinci vydala závěrečnou zprávu, která obsahuje dvacet doporučení pro katolickou církev. Jedním z nich je, že celibát by měl být pouze dobrovolný.

Podle vyšetřovatelů může být totiž právě jedním z důvodů, proč k obtěžování dochází. To by ale znamenalo radikální odklon od staleté církevní tradice.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Rozhovory o íránském jaderném programu podle EU pokročily, obnoví se za týden

Jednání o íránské jaderné dohodě, jež vedou ve Vídní světové mocnosti, bude vyžadovat vetší snahu všech zúčastněných, uvedl Enrique Mora, který jednáním předsedá jménem Evropské unie. Podle vedoucího íránské mise Abbáse Arákčího rozhovory postupují kupředu i přes jisté obtíže, napsala agentura Reuters. Jednání budou opět pokračovat příští týden.

Jednání se účastní země, jež uzavřely dohodu o íránskou jaderném programu, vyjma Spojených států, jež se z ní stáhly. Americká delegace ale dostává o rozhovorech informace. Setkání ve Vídni předsedá Evropská unie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy