Nejde o pár "černých ovcí". Austrálie čelí obřímu skandálu se sexuálním zneužíváním dětí

Zahraničí Zahraničí
15. 12. 2017 18:34
Jak katolická církev, tak i školy a sportovní kluby v Austrálii výrazně selhaly. Stojí to v závěrečné zprávě Královské komise, která rozkrývala sexuální zneužívání dětí v zemi.
Sexuální zneužívání dětí se ve velkém týká také katolické církve - ilustrační foto.
Sexuální zneužívání dětí se ve velkém týká také katolické církve - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Sydney - Rozsáhlý skandál kolem zneužívání dětí v Austrálii ukazuje na jediné: tamní instituce vážně pochybily v ochraně dětí. 

Stojí to v závěrečné zprávě, kterou v pátek zveřejnila Královská komise, nejvyšší vyšetřovací orgán v Austrálii. Ta kauzu obřích rozměrů zkoumala od roku 2013.

Zneužívání dětí se po desítky let ve velkém dopouštěli katoličtí kněží, učitelé i lidé zaměstnaní ve sportovních klubech. Kauza se týká také mládežnických organizací nebo poskytovatelů ústavní a pěstounské péče. Komise se zabývala více než 8000 svědectvími. 

"Nejde o pár černých ovcí. Významné společenské instituce vážně selhaly," stojí ve zprávě.

"Desítky tisíc dětí byly sexuálně zneužívány v mnoha australských zařízeních. Skutečné číslo nebudeme nikdy znát. Ať už je ale jakékoliv, jde o národní tragédii, která byla páchána v řadě nejdůvěryhodnějších institucí," uvádí dále dokument. 

O národní tragédii hovoří také australský premiér Malcolm Turnbull. Ten zároveň ocenil odvahu obětí i jejich rodin, které dokázaly o traumatu promluvit. Často se tak stalo poprvé až v rámci samotného vyšetřování, do té doby mnoho z nich mlčelo, připomíná americký list The New York Times

Přes dva tisíce obvinění

Sexuální obtěžování a fyzické týrání otřásá Austrálií už dlouho. V uplynulých letech postupně vyplouvaly na povrch další a další informace. 

Za vše mluví hlavně vysoká čísla. K policii se dostalo celkem 2559 obvinění, která míří na více než čtyři tisíce institucí. Zahájeno bylo 230 trestních stíhání a celkem proběhlo přes 57 veřejných slyšení.

Zřejmě jediný pozitivní údaj je 60 tisíc - počet obětí, které by se mohly dočkat finanční kompenzace.

Povinnost nahlásit zneužívání

Dokument Královské komise také navrhuje čtyři stovky opatření, jak zneužívání dětí do budoucna zabránit, píše britský server BBC.

Komise především apeluje na kněží, aby sexuální obtěžování neprodleně nahlásili, pokud se o něm dozvědí, a to i při zpovědi. Zpráva totiž ukazuje, že katolická církev o zneužívání často věděla. Pokud by i v budoucnu její představitelé mlčeli, mohli by být stíhaní.

Jenže aby kněží mohli nahlas promluvit o tom, co se dozvěděli při zpovědi, je potřeba změnit kanonické právo.

Zpráva také žádá katolickou církev, aby přehodnotila pravidla celibátu. Podle vyšetřovatelů může být totiž právě celibát jedním z důvodů, proč k obtěžování dochází.

V neposlední řadě pak navrhuje zřízení Národního úřadu pro ochranu dětí. 

Výzvy ke změnám pravidel zpovědi ale v pátek odmítl předseda Australské biskupské konference, arcibiskup Denis Hart. Ohledně navrhované dobrovolnosti celibátu řekl, že rozhodnutí je na Vatikánu.

Zároveň se ale Hart omluvil a přiznal selhání. "Je to ostudná minulost, v níž převažovala atmosféra utajování a sebeochrany, která vedla k utrpení mnoha obětí a jejich rodin," prohlásil.

Už během vyšetřování se omluvili také vedoucí představitelé mnoha institucí.

Mezi řadou osob, které v kauze figurují, vyčnívá hlavně jméno australského kardinála a třetího nejvýše postaveného muže ve Vatikánu George Pella. Ten se podle úřadů dopustil zneužívání v 70. letech ještě jako arcibiskup v Sydney a Melbourne.

Pell už dvakrát stanul u soudu. Další jednání je naplánováno na březen příštího rodu. Sám kardinál vinu popírá.

Video: Každé páté dítě zažilo nějaký útok sexuálního zneužívání, říká ředitelka Dětského krizového centra Zora Dušková

Evropský odhad je, že každé páté dítě zažilo nějaký útok sexuálního zneužívání, říká ředitelka Dětského krizového centra Zora Dušková. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy