Papež a potírání pedofilie mezi kněžími? Jen na papíře, zní mezi kritiky Františka

Radim Klekner
8. 7. 2017 19:13
Papež František vyhlásil nesmiřitelný boj pedofilii mezi katolickými kněžími. Dostal se ale do velmi ošemetné situace. Jeden z jeho nejbližších spolupracovníků, australský kardinál George Pell, čelí ve své rodné zemi obvinění, že jako tamní arcibiskup neřešil případy pedofilie mezi svými podřízenými. Nově se k tomu přidala tvrzení dvou mužů, že v 70. letech je Pell, ještě coby malé chlapce, osahával v bazénu. Objevují se tak hlasy, že ve skutečnosti není boj s pedofilií pro papeže prioritou.
Kardinál Pell čelí obvinění z pohlavního zneužívání mladistvých a "nepatřičného chování".
Kardinál Pell čelí obvinění z pohlavního zneužívání mladistvých a "nepatřičného chování". | Foto: Reuters

Řím - Když v roce 2013 nastoupil do svého úřadu papež František, slíbil, že zbaví katolickou církev Kainova znamení.

To získala kvůli četným případům nečinnosti a zamlčování pohlavního zneužívání dětí kněžími.

Papež teď ale čelí v této souvislosti velmi ožehavému případu.

Musel udělit "pracovní volno" kardinálovi a emeritnímu biskupovi v Sydney a Melbourne Georgi Pellovi. Toto úřady v Austrálii obvinily z nečinnosti v případech pedofilie jeho někdejších podřízených.

Kardinála Pella přitom papež František povolal v roce 2014 do Říma a udělal z něj jednoho ze svých nejbližších spolupracovníků: šéfa nově zřízené ekonomické rady, která dohlíží nad hospodařením Svatého stolce.

Později Pella papež jmenoval i do mocné Rady kardinálů, která má připravit reformu papežské kurie.

Katolickou církev měl zbavit nejasností a podezření z nekalostí ve vatikánském účetnictví. 

Udělal jsem řadu chyb

Smyčka se však utáhla i kolem samotného kardinála. Minulý týden ho obvinila australská policie přímo ze zneužívání dětí.

Hned několik australských mužů tvrdí, že je sexuálně obtěžoval a "nepatřičně se choval".

K tomu mělo dojít v sedmdesátých a osmdesátých letech v Ballaratu v australském státě Victoria. Oběti byly v té době ještě chlapci a George Pell mladým katolickým knězem.

Loni v únoru kardinál odpovídal na otázky australských vyšetřovatelů z římského hotelu v rámci videokonference. Nově se postaví rovnou před soud v Melbourne, a to už 18. července.

Pell v minulosti čelil obviněním, že se snažil případy pohlavního zneužívání dětí a mladistvých zamést pod koberec.

Teprve když Australská královská komise před dvěma roky zveřejnila výsledky svého šetření, podle kterých se jedná o tisíce případů, začal si sypat popel na hlavu.

Přiznal, že se jako arcibiskup dopustil "řady chyb", když své podřízené kněze obviněné z pedofilie nepřiměl odejít do ústraní. Obvinění, že v 70. letech sám osahával chlapce v bazénu, ale odmítá.

Reformátor, který v nejdůležitější věci selhal?

Papež František si díky své odvaze, důrazu na skromnost a střídmost a snahám o liberalizaci katolické církve získal srdce stamilionů lidí na celém světě.

A to nejenom mezi věřícími, píše agentura Reuters.

Když loni v dubnu vydal papežskou exhortaci Amoris laetitia (Radost z lásky), vyvolal tím v řadách ultrakonzervativních kardinálů velké pobouření.

V textu se přimlouval za to, aby byli rozvedení katolíci připouštěni ke svatému přijímání, i když jejich sňatek oficiálně neanulovaly církevní orgány.

Papež ovšem před vydáním svého listu zcela ignoroval doporučení těchto kardinálů. A mezi konzervativce patří i australský kardinál George Pell.

Stejně jako jeho německý kolega Gerhard Ludwig Müller, prefekt mocné Kongregace pro nauku víry, která dohlíží na dodržování katolické doktríny. Právě on patří mezi Pellovy spojence.

Vatikán ale nedávno oznámil, že papež Müllerovi mandát neobnoví a v čele kongregace ho nahradí jeho náměstek.

Jen na papíře

"To, čeho jsme svědky, ukazuje, že revoluce, kterou papež František uskutečňuje v církvi, je v ohledu na sexuální zneužívání pouze na papíře," tvrdí však italský novinář Emiliano Fittipaldi. "Boj s pedofilií pro něj není prioritou."

První kapitola knihy "Chtíč", kterou Fittipaldi letos vydal, je věnována právě Pellovi.

František devět měsíců po svém zvolení papežem ustavil expertní komisi, která má katolické církvi radit, jak se s případy pedofilie lépe vypořádávat.

Vzniknout měl i zvláštní tribunál, který by se zabýval prohřešky vysokých církevních hodnostářů - počínaje biskupy.

Na nátlak ultrakonzervativců ale nakonec tuto myšlenku zamítl.

A z expertní komise nechal odvolat dva její členy, kteří byli v dětství sami oběťmi sexuálního zneužívání ze strany kněží.

"Pellův případ ukazuje, jak málo se můžeme spolehnout na to, že církevní hodnostáři budou čelit sankcím, pokud případy zneužívání kryjí," napsala na svém blogu Marie Collinsová, irská sestra, která je jedním ze dvou propuštěných členů komise.

"Pellovi nemělo být nikdy dovoleno, aby se ukryl v Římě," dodala.

"Chci očistit své jméno"

František jednal obdobně i v případu biskupa Juana Barrosa, kterého do čela diecéze v jihochilském Osornu jmenoval v roce 2015.

Ten přitom dlouhé roky kryl kněze Fernanda Karadimu, obviněného ze sexuálního zneužívání dětí. Karadima byl v roce 2011 přinucen stáhnout se do ústraní.

Za Barrosa se papež postavil navzdory protestům ze strany Chilanů, kteří jej v peticích žádali, aby biskupovo jmenování zrušil.

Stejné pobouření pak mezi kritiky Barrosa vyvolalo, když se na veřejnost dostal videozáznam, na kterém papež signatáře nazval "pitomci" a "levičáky".

A jakousi "tečkou" bylo jeho únorové rozhodnutí zmírnit sankce vůči kněžím, kteří byli pro pedofilii odsouzeni.

Zatím nejvyššími katolickými hodnostáři, kteří byli nuceni vzdát se svého úřadu v souvislosti s obviněním z pohlavního zneužívání, byli v roce 1998 rakouský kardinál a vídeňský arcibiskup Hermann Groër a v roce 2013 skotský kardinál Keith O’Brien.

Své úřady museli ze stejného důvodu složit i biskup v americkém Palm Beach na Floridě Joseph Keith Symons a jeho nástupce Anthony O’Connell.

George Pell zatím patří k těm, kterým takové riziko hrozí.

"Jsem velmi vděčný Svatému otci, že mi umožnil vrátit se do Austrálie a očistit své jméno," prohlásil Pell, když mluvčí Vatikánu oznamoval papežovo rozhodnutí o jeho uvolnění z funkce.

Malá holčička sebrala papeži pokrývku hlavy. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 56 minutami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 2 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

před 4 hodinami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy