Austrálie chce zakázat vydávat cestovní pasy pedofilům

ČTK ČTK
30. 5. 2017 23:08
Až 20 000 lidí by se mohlo týkat chystané opatření australské vlády zakázat vydávání cestovních pasů usvědčeným pedofilům. Opatření je namířeno proti sexuálnímu turismu. Vláda návrh vypracovala společně se senátorem Derrynem Hinchem, který dlouhodobě usiluje o tvrdší zákony týkající se sexuálních delikventů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Canberra - Australská vláda chce zakázat vydávat cestovní pasy usvědčeným pedofilům. Informoval o tom zpravodajský server BBC News. Podle ministra spravedlnosti Michaela Keenana by se rozhodnutí týkalo přibližně 20 000 sexuálních delikventů, kteří absolvovali uložený trest, ale zůstávají pod dohledem úřadů. Vláda chce takovým způsobem bojovat proti sexuálnímu turismu.

"Žádná vláda nepodnikla tak rozhodné a rázné kroky, které mají zabránit vlastním občanům cestovat do zahraničí, často do slabých států, a zneužívat tam děti," řekl Keenan.

Sexuální delikventi budou moci o pas znovu žádat, když je úřady vyškrtnou z registru pedofilů. Podle Keenana přibude každý rok na tuto listinu přibližně 2500 osob. Asi 3200 lidí by přitom nárok na cestovní pas ztratilo navždy. Ti jsou totiž na seznamu pedofilů, kteří se musí pravidelně hlásit úřadům, zařazeni na doživotí.

Vláda návrh vypracovala společně se senátorem Derrynem Hinchem, který dlouhodobě usiluje o tvrdší zákony týkající se sexuálních delikventů.

"Jedete na Bali, do Phnompenhu nebo do Kambodže a vidíte tam tyhle australské muže středního věku s místními mladými chlapci - oni tam nejsou, aby se opalovali," řekl Hinch.

V loňském roce vycestovalo do zahraničí asi 800 registrovaných australských pedofilů, více než třetina bez souhlasu australských orgánů. Indonéský soud loni poslal na 15 let do vězení Australana Roberta Ellise za zneužívání jedenácti dívek ve věku od osmi do 17 let.

Podle Dětského fondu OSN (UNICEF) se ročně přibližně dva miliony dětí po celém světě stanou obětí sexuálního zneužívaní.

 

Právě se děje

před 46 minutami

ÚOHS dal ministerstvu dopravy pokutu za tendr na registrační značky aut

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vyměřil ministerstvu dopravy pokutu 200 000 korun za chybu při tendru na dodávku tabulek registračních značek. Upozornil na to server Zdopravy.cz, ČTK to potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda. Rozhodnutí není pravomocné a lze proti němu podat rozklad.

Důvodem pro uložení pokuty bylo vyloučení společnost Eltodo z výběrového řízení kvůli tomu, že nezaokrouhlila nabídkovou cenu na celé koruny. "Jednalo se o formální požadavek na zpracování nabídky, jehož nesplnění není přiměřené považovat za oprávněný důvod pro vyloučení z účasti v zadávacím řízení. Podle Úřadu tak došlo k ovlivnění výběru dodavatele. Vzhledem k tomu, že v dané věci již byla uzavřena smlouva, uložil Úřad za spáchání přestupku pokutu ve výši 200 000 korun," uvedl Švanda.

Eltodo původně tendr vyhrálo s nejnižší cenou, po jeho vyloučení se vítězem stala druhá společnost v pořadí, Security Paper Mill (SPM) s polským partnerem Utal. Přišla s cenou 55,15 milionu ročně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman dal milost matce pěti dětí, prominul jí pět trestů

Prezident Miloš Zeman z humanitárních důvodů udělil milost matce pěti nezletilých dětí. Prominul jí celkem pět trestů za méně závažnou trestnou činnost. Omilostněná nesplňuje podmínku závažného zdravotního stavu, které Zeman v jiných případech pro udělení milosti vyžaduje.

Prezident se rozhodl pro milost kvůli tomu, že se vzorně stará o pět nezletilých dětí, které by v případě jejího nástupu do výkonu trestu musely být umístěny do různých dětských domovů. Zohlednil také závažný duševní stav nejstarší dcery, které by odloučení od matky mohlo zhoršit její duševní stav, sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy