V Los Angeles naměřili téměř 50 stupňů. Obrovské požáry dál decimují Kalifornii

ČTK ČTK
7. 9. 2020 13:11
Druhé největší americké město Los Angeles zaznamenalo v neděli svou dosud nejvyšší naměřenou denní teplotu. Rtuť teploměru se na předměstí Woodland Hills západně od centra města vyšplhala přes hranici 49,4 stupně Celsia.
Požáry v Kalifornii.
Požáry v Kalifornii. | Foto: Reuters

Kvůli nebývalým vedrům sužují Kalifornii na mnoha místech požáry, v důsledku jednoho z nich museli záchranáři přes víkend letecky evakuovat více než 200 lidí uvízlých na populárním tábořišti. Ve státu rovněž hrozí masivní výpadky elektrického proudu, píše agentura AP.

Požár na západním svahu pohoří Sierra Nevada, který si vyžádal dramatickou záchrannou akci, spálil již 184 čtverečních kilometrů lesů. Požárníkům se jej zatím po dvou dnech nepodařilo dostat ani zčásti pod kontrolu. Podle výpovědí svědků shořela řada domů a podniků, úřady však zatím neuvedly žádné oficiální údaje.

Další větší požáry vypukly v jižní Kalifornii a donutily k evakuaci některé obyvatele okresů San Bernardino a San Diego. V celé Kalifornii nyní bojuje s více než 20 ohnisky téměř 15 000 hasičů.

V místě požárů panovala teplota přes 30 stupňů Celsia, na dalších místech státu však byla výrazně vyšší. V centru Los Angeles naměřili 44 stupňů Celsia, San Francisco hlásilo necelých 38 stupňů. Rekordní teplota z předměstí Los Angeles byla přitom srovnatelná s hodnotami naměřenými v nedalekém Údolí smrti, které je jedním z nejteplejších míst na světě.

Vzhledem k vedrům se výrazně zvýšilo množství odebírané elektrické energie, kterou lidé využívají na pohon klimatizací. Tamní přenosová soustava začíná být přetížená, rozvody také na některých místech ohrožuje oheň. Podle představitele společnosti, která síť ve státu spravuje, hrozí až třem milionům lidí výpadky proudu, pokud se nepodaří poptávku po energii snížit.

Největší místní poskytovatel elektřiny společnost Pacific Gas & Electric přitom varovala, že vzhledem k vysokým teplotám a očekávanému silnému větru zřejmě bude muset preventivně od úterka přerušit na některých místech proud kvůli obavám z poškození vedení, jež by mohlo zažehnout ještě další požáry. V minulosti totiž jedny z největších ohňů vznikly právě od přetržených elektrických drátů, jež byly stále pod napětím.

Kalifornie zaznamenala od poloviny srpna již přes 900 požárů, většinu z nich způsobily blesky. Plameny dosud zachvátily celkem 2343 kilometrů porostu, mohou za osm obětí na životech a zničily bezmála 3300 budov.

 

Právě se děje

před 42 minutami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy