V Los Angeles naměřili téměř 50 stupňů. Obrovské požáry dál decimují Kalifornii

ČTK ČTK
7. 9. 2020 13:11
Druhé největší americké město Los Angeles zaznamenalo v neděli svou dosud nejvyšší naměřenou denní teplotu. Rtuť teploměru se na předměstí Woodland Hills západně od centra města vyšplhala přes hranici 49,4 stupně Celsia.
Požáry v Kalifornii.
Požáry v Kalifornii. | Foto: Reuters

Kvůli nebývalým vedrům sužují Kalifornii na mnoha místech požáry, v důsledku jednoho z nich museli záchranáři přes víkend letecky evakuovat více než 200 lidí uvízlých na populárním tábořišti. Ve státu rovněž hrozí masivní výpadky elektrického proudu, píše agentura AP.

Požár na západním svahu pohoří Sierra Nevada, který si vyžádal dramatickou záchrannou akci, spálil již 184 čtverečních kilometrů lesů. Požárníkům se jej zatím po dvou dnech nepodařilo dostat ani zčásti pod kontrolu. Podle výpovědí svědků shořela řada domů a podniků, úřady však zatím neuvedly žádné oficiální údaje.

Další větší požáry vypukly v jižní Kalifornii a donutily k evakuaci některé obyvatele okresů San Bernardino a San Diego. V celé Kalifornii nyní bojuje s více než 20 ohnisky téměř 15 000 hasičů.

V místě požárů panovala teplota přes 30 stupňů Celsia, na dalších místech státu však byla výrazně vyšší. V centru Los Angeles naměřili 44 stupňů Celsia, San Francisco hlásilo necelých 38 stupňů. Rekordní teplota z předměstí Los Angeles byla přitom srovnatelná s hodnotami naměřenými v nedalekém Údolí smrti, které je jedním z nejteplejších míst na světě.

Vzhledem k vedrům se výrazně zvýšilo množství odebírané elektrické energie, kterou lidé využívají na pohon klimatizací. Tamní přenosová soustava začíná být přetížená, rozvody také na některých místech ohrožuje oheň. Podle představitele společnosti, která síť ve státu spravuje, hrozí až třem milionům lidí výpadky proudu, pokud se nepodaří poptávku po energii snížit.

Největší místní poskytovatel elektřiny společnost Pacific Gas & Electric přitom varovala, že vzhledem k vysokým teplotám a očekávanému silnému větru zřejmě bude muset preventivně od úterka přerušit na některých místech proud kvůli obavám z poškození vedení, jež by mohlo zažehnout ještě další požáry. V minulosti totiž jedny z největších ohňů vznikly právě od přetržených elektrických drátů, jež byly stále pod napětím.

Kalifornie zaznamenala od poloviny srpna již přes 900 požárů, většinu z nich způsobily blesky. Plameny dosud zachvátily celkem 2343 kilometrů porostu, mohou za osm obětí na životech a zničily bezmála 3300 budov.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Prezident Zeman podepsal zákon posilující pravomoci ČNB při řešení krizí

Česká národní banka získá novou pravomoc vyhlásit u finanční instituce ohrožené případnou krizí tzv. moratorium, tedy na určitou dobu pozastavení plnění jejích závazků. Cílem opatření je zabránit dalšímu zhoršení finanční situace dané firmy. Počítá s tím vládní novela zákona o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Hrad. Novela reaguje na novou směrnici EU.

Moratorium umožňuje centrální bance nařídit firmě, aby pozastavila platby a plnění jejích závazků na nezbytně nutnou dobu. V tomto případě by moratorium nemělo podle směrnice trvat déle než dva dny. Cílem je podle materiálu poskytnout ČNB dostatek času ke zjištění, zda je řešení krize ve veřejném zájmu. Dále slouží také k tomu získat čas ke zvolení vhodných opatření k řešení krize.

Návrh zákona je podle materiálu předkládán především kvůli zavedení revidovaného rámce pro ozdravné postupy a řešení krize úvěrových institucí a investičních podniků (BRRD II) v rámci EU. Obecně je cílem BRRD zajistit harmonizaci při řešení selhání finančních institucí. Tím má být zaručeno, že náklady v případě selhání finanční instituce ponesou zejména společníci a věřitelé, nikoliv daňoví poplatníci. Česko mělo směrnici zavést do 28. prosince 2020.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Protiprávně sterilizované ženy získají možnost odškodnění

Ženy, které byly protiprávně sterilizovány v letech 1966 až 2012, získají zákonnou možnost odškodnění. Pokud nárok na něj prokážou, dostanou 300 000 korun. Zákon v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Oznámil to jeho mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Právo bránit se zbraní bude ústavně zakotveno, Zeman změnu podepsal

Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude v Česku ústavně zakotveno. Prezident Miloš Zeman v úterý podepsal toto doplnění Listiny základních práv a svobod, které nabude účinnosti 1. září, informoval mluvčí hlavy státu.

Úprava je reakcí na odzbrojovací tendence v rámci EU. Listina základních práv a svobod bude nově obsahovat výslovné ustanovení, že "právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon".

Ústavní změna podle předkladatelů zabrání tomu, aby mohlo být toto právo omezeno běžným zákonem. Posílí také pozici Česka při projednávání dalších unijních regulací.

Odpůrci doplnění listiny zejména z řad lidovců nebo Pirátů pokládali úpravu za nadbytečnou s ohledem na již platné ústavní právo na život a zákonná pravidla. Obávali se také, že změna povede k ozbrojování obyvatelstva. Zastánci změny naopak argumentovali tím, že nucené odzbrojování nezajistí větší bezpečnost.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Čtyřiadvacetiletý muž zemřel po potyčce se strážníky, případ vyšetřují kriminalisté

Kriminalisté vyšetřují úmrtí čtyřiadvacetiletého muže po potyčce a následném zásahu strážníků v Březnici na Příbramsku. Mladík upadl do bezvědomí a později v nemocnici zemřel. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z usmrcení z nedbalosti, řekla mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková.

Událost se stala v noci na neděli kolem 2:00. Po potyčce mezi čtyřmi lidmi a následném zákroku strážníků upadl jeden z účastníků konfliktu do bezvědomí. Záchranáři ho odvezli do nemocnice v Praze, kde muž v pondělí zemřel.

"Zjišťujeme podíl jednotlivých osob na incidentu, na okolnostech i na následku," uvedla Suchánková. Zkoumat by se měla i role strážníků, kteří při zásahu použili slzotvorný prostředek. "Vzhledem k tomu, že tam byli přítomni, tak musíme zjistit i okolnosti, které se týkají následného zásahu," dodala mluvčí.

Kriminalisté se případem nejdříve zabývali pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Vzhledem k tomu, že mladík zemřel, věc překvalifikovali na podezření z usmrcení z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy