Reportáž z Libye: Uvnitř islámského emirátu Al-Káidy

Martin Novák Martin Novák
10. 5. 2011 12:30
Reportér Aktuálně.cz v Derně, kterou podle Kaddáfího řídí teroristé cvičení v Afghánistánu
Pohled na osmdesátisícovou Dernu. Podle Kaddáfího odsud řídí své operace v Libyi Al-Káida.
Pohled na osmdesátisícovou Dernu. Podle Kaddáfího odsud řídí své operace v Libyi Al-Káida. | Foto: Martin Novák

Derna /Od našeho zvláštního zpravodaje/ - Východolibyjské město Derna je vtěsnané mezi moře na severu a prudce stoupající kopec na jihu.

Parádní středomořská scenérie, nebýt ovšem toho, že před vjezdem do Derny hlídkují stráže s protiletadlovými děly a některé budovy poblíž nábřeží, jen kousek od mořských vln, nesou stopy tvrdých bojů.

Derna se jako jedna z prvních postavila Muammaru Kaddáfímu a pověst bašty odporu vůči režimu v Tripolisu měla už několik let předtím.

Plukovník právě Dernu označil za místo, odkud Al-Káida vede válku proti jeho vládě, a zdejší "islámský emirát" údajně vedou teroristé, kteří se cvičili v Afghánistánu a znali se s Usámou bin Ládinem.

Mešitu stejně jako jinde na východě Libye obklopují revoluční vlajky a hesla. V jejím areálu, v zahradě za zdí, je pohřbeno pětadvacet mužů, kteří zahynuli od poloviny února během povstání proti režimu.

Hroby mučedníků letošní revoluce v areálu mešity.
Hroby mučedníků letošní revoluce v areálu mešity. | Foto: Martin Novák

Hroby jsou mimořádně prosté. S malými náhrobky a suchými květinami by si jich člověk bez upozornění sotva všiml. V Derně se ale zahrada stala svatyní, mrtví z boje proti Kaddáfímu jsou tady mučedníci, kterým náleží maximální úcta.

"Všem jim bylo méně než dvaadvacet let. Někteří zahynuli v prvních dnech v Derně, když Kaddáfího vojáci stříleli do davů. Další umřeli v bojích jižně od Benghází, některé zastřelili žoldnéři v bitvě o nedaleké letiště Labrak," vysvětluje správce mešity Sáad Enesí.

Důchodce hovoří velmi dobře anglicky a směje se tomu, že Kaddáfí nazývá Dernu centrem islámského emirátu, vedeného Al-Káidou.

"Říká to schválně, protože Derna má dlouhou tradici boje proti němu. Vyrostlo tady mnoho intelektuálů a vzdělaných lidí. Hodně emigrantů, kteří Libyi opustili a žijí jinde, je odsud," vypráví Enesí a jako skoro každý na východě Libye si stěžuje na to, jak země upadla.

Sáad Enesí (vpravo): Kaddáfí si udělal z Libye svůj ranč.
Sáad Enesí (vpravo): Kaddáfí si udělal z Libye svůj ranč. | Foto: Martin Novák

"Jsme jeden z nejbohatších států světa na ropu, ale kde ty peníze jsou? Jsme chudí, máme malé platy, nemocnice jsou špatné a rozhlédněte se, kde se tady co nového kdy postavilo. Kaddáfí si udělal z Libye svůj ranč. Peníze jdou jemu a jeho rodině, na zbraně, žoldnéře a pochybné investice někde v zahraničí."

Jakmile vidí cizince a zřejmě tedy novináře, "nabalí" se se svými stížnostmi další. Mladší muž s plnovousem ukazuje u mešity fotografii svého strýce, zastřeleného tajnou policií v roce 1986.

Do kavárny pak přichází muž s kravatou a sakem, představí se plynnou ruštinou. Bývalý armádní pilot Ahmad. Studoval v šedesátých letech ještě před Kaddáfím v USA, potom v Rusku.

"Můj bratr byl popraven za údajné spiknutí, další bratr skončil ve vězení. Z armády jsem proto musel odejít a dělat technika v libyjských aerolinkách. Pak jsem musel skončit i tam. Teď je Kaddáfí konečně pryč, ale pro mě je už pozdě. Už jsem starý," vypráví.

Část mešity v Derně. Jeden z billboardů vyjadřuje poděkování novinářům televizních stanic za zpravodajství z prvních dnů revoluce.
Část mešity v Derně. Jeden z billboardů vyjadřuje poděkování novinářům televizních stanic za zpravodajství z prvních dnů revoluce. | Foto: Martin Novák

Stejně jako ostatní v kavárně se směje Kaddáfího tvrzení o emirátu Al-Káidy v Derně, i když vedení města se na informaci snaží reagovat. Kolem hlavní silnice, kterou se projíždí do metropole rebelů Benghází,  jsou zdi pomalované nápisy, jako Ne terorismu, Ne Al-Káidě, Chceme lidská práva a demokracii.

I povstalecká Libyjská národní rada v Benghází se snaží opakovaně, znovu a znovu tvrzení o Al-Káidě vyvracet. Nepodceňuje obavy, které fanatická organizace vyvolává v Evropě a Spojených státech. Bin Ládinova smrt na tom mnoho nezměnila.

Ve Washingtonu přitom panují určité pochybnosti. Ve skupině lidí, kteří se ujali vedení města po revoluci, je bývalý bojovník z Afghánistánu Abdal Hakím Hasidí.

Bývalý pilot Ahmad (vpravo) studoval v USA i Rusku. Létat ale později nemohl.
Bývalý pilot Ahmad (vpravo) studoval v USA i Rusku. Létat ale později nemohl. | Foto: Martin Novák

Toho zadrželi Američané a po výslechu kvůli údajným kontaktům na bin Ládina jej vrátili do Libye. Kaddáfí ho na čtyři roky posadil do vězení.

Hasidím vedená skupina, které se tu říká Šabab, odešla mezi prvními na frontu u měst Briga a Rás Lanúf, kde rebelové čelili raketám a tankům Kaddáfího jednotek.

Podle amerických diplomatických depeší, zveřejněných serverem Wikileaks, vojáci USA identifikovali od roku 2003 v Iráku více než sto radikálních džihádistů, kteří do země přišli bojovat z Libye. Zdaleka nejvíc jich bylo právě z Derny.

Ahmad to ovšem odmítá. "Chceme se zbavit Kaddáfího a vrátit se k normálnímu životu, to je všechno. Tálibán ani Al-Káida v Libyi vládnout nebudou, to je nesmysl."

 

Právě se děje

Další zprávy