Moskva (od naší spolupracovnice) - O tradiční zpestření by mohli přijít cestující v ruských letadlech. Po opakovaných skandálech s opilými pasažéry, které vyústily ve rvačky ve vzduchu, ruští poslanci zvažují, že na palubě zakážou konzumaci alkoholu nakoupeného v obchodech sítě Duty Free.
Podle kritiků to ale bujaré popíjení zejména při charterových letech nevyřeší.
Poslanec Vitalij Jefimov z dopravního výboru Státní dumy oznámil, že návrh zákona je připraven. Projednán prý může být už na jarním zasedání dolní komory.
Nová legislativa má zabránit hlavně fyzickému napadání posádky a ostatních pasažérů. Minulý týden musel letoun společnosti Aeroflot, který směřoval do thajského Phúketu, přistát v uzbeckém Taškentu, aby se zbavil opilce, který zbil několik cestujících.
V krvi měl podle serveru Life News dvě promile alkoholu.
V lednu podobný případ řešila posádka letounu, který směřoval do egyptské Hurghady. Podnikatel ze Saratova zbil stevarda, vyhrožoval pilotům a sousedovi, který se jej snažil uklidnit, zlomil nos.
Tvrdil, že patří k tajným službám a že je i poslancem. Cestující chování výtržníka natočili a záznam předali médiím. Případ odvysílaly státní televizní kanály.
Podle platných norem si cestující v Rusku mohou vzít do letadla alkohol nakoupený v obchodech Duty Free, který je zapečetěn v igelitové tašce. Nakoupit alkohol ale mohou, podobně jako v letadlech jiných zemí, také přímo na palubě od stevardů.
Podle Alexeje Gervaše ze střediska Létáme bez obav lidé mnohdy pijí kvůli strachu z létání. "Tento handicap by měli řešit se specialisty, ještě než vstoupí do letadla," uvedl. Sami cestující ovšem často přiznávají, že si alkohol dopřávají spíš kvůli relaxaci.
Nejhorší letiště světa:
"Nic jsme nepřeháněli. Máme dovolenou a chtěli jsme to oslavit," tvrdili například cestující, které policie vyšetřuje kvůli rvačkám na palubě.
Poslanecký návrh zákazu pronášení alkoholu z Duty Free zóny podporují operátoři turistického byznysu. List Vedomosti citoval ředitelku společnosti Pegas Annu Podgornou, podle níž jsou opilí pasažéři ve vzduchu trvalou hrozbou. Za podobné chování jim přitom hrozí jen symbolické pokuty.
Cestující, který řádil v letadle směřujícím do Phúketu, například vyvázl jen s pokutou 6000 rublů (asi 3700 korun).
Zástupci turistických firem i letecké přepravy volají po vytvoření seznamů "černých pasažérů". Zároveň upozorňují, že incidenty souvisí s kulturou cestování. "Když se lidé v letadle neumějí chovat, ať jezdí na oslech," uvedl poslanec za Liberálně demokratickou stranu LDPR Jaroslav Nilov.
Ruské ministerstvo dopravy navrhovalo zpřísnění bezpečnostních norem ve vzduchu už loni. Prosazuje například, aby posádka v letadlech směla proti výtržníkům použít hrubou sílu. Podle údajů společnosti Aeroflot bylo v letech 2009 až 2012 v letadlech zaregistrováno přes 1100 přestupků. Důvodem výtržnictví bylo ve většině případů právě požití alkoholických nápojů.