"Přesné údaje o počtu obětí a přeživších budou oznámeny po ukončení záchranné akce," uvedlo ministerstvo vnitra. Úřady původně informovaly o 15 mrtvých, pak ale tento údaj snížily s odkazem na počáteční zmatek. Na místě zasahovala skoro tisícovka záchranářů a desítky sanitek.
Letoun společnosti Bek Air na lince z největšího kazašského města Almaty do hlavního města Nur-Sultan při vzletu ztratil výšku, prorazil betonové ohrazení a narazil do dvoupodlažní budovy, uvedl výbor pro civilní letectví, spadající pod ministerstvo dopravy. Hořet ale stroj nezačal. Příčiny nehody má objasnit komise v čele s předsedou vlády.
Jedna ze svědkyň, která byla na palubě, místnímu zpravodajskému serveru Tengrinews řekla, že než stroj začal ztrácet výšku, uslyšela "hrozivý zvuk". "Letadlo se naklonilo. Bylo to jako ve filmu: lidé křičeli a plakali," uvedla žena. Další ze svědků řekl, že letoun se krátce po startu začal otřásat. "V jednom okamžiku jsme začali padat, ne vertikálně, ale ve sklonu. Zdálo se, že piloti nad strojem ztratili kontrolu," uvedl muž.
Zemřel generál i novinářka
Na palubě letounu, který se podle agentury Reuters po dopadu rozpůlil, bylo podle upřesněných údajů letiště pět členů posádky a 93 cestujících; původně se hovořilo o 95 pasažérech. Stroj typu Fokker 100 v 7:05 místního času (02:05 SEČ) zmizel z obrazovek radarů a zřítil se za hranicemi letiště. V Almaty bylo podle agentury AP v té době jasno a teploty mírně pod nulou. Podle reportéra agentury Reuters, který se na místo neštěstí vydal krátce po pádu letadla, byla ale v oblasti hustá mlha.
Hned na místě zemřel kapitán stroje a dalších sedm lidí, další podlehli svým zraněním později během převozu na letiště nebo v nemocnici. Mezi oběťmi je také generál a novinářka. Ve zničeném domě podle dostupných informací nezahynul nikdo, protože byl prázdný.
Prezident Kasym-Žomart Tokajev vyjádřil soustrast pozůstalým a přislíbil pomoc i přísné potrestání viníků katastrofy.
Kazakhstan plane crash: Bek Air flight with 100 onboard goes down at Almaty airport https://t.co/OvO5LBx2D9
— The Guardian (@guardian) December 27, 2019
Kazašské úřady až do objasnění katastrofy pozastavily lety aerolinek Bek Air i letadel typu Fokker 100, napsala agentura Interfax. Výrobce letounů Fokker podle AP v roce 1996 zkrachoval a zmíněný typ letounu se přestal vyrábět následující rok. Letoun, který v pátek havaroval, naposledy dostal osvědčení o způsobilosti v květnu 2019.