Phnompenh - Mezinárodní trestní tribunál pro Kambodžu v pondělí oficiálně zahájil proces se čtyřmi bývalými vysokými představiteli Rudých Khmerů, jež viní z genocidy a dalších zločinů.
Podle agentury AFP lze očekávat, že všichni budou trvat na své nevině. Komunistický režim Rudých Khmerů ve druhé polovině 70. let připravil o život miliony lidí.
Před tribunálem stanul hlavní ideolog režimu Nuon Chea, někdejší premiér Khieu Samphan a bývalý ministr zahraničí Ieng Sary se svou manželkou, tehdejší ministryní sociálních věcí Ieng Thirith.
Všichni byli obviněni z genocidy, ze zločinů proti lidskosti, z válečných zločinů a z vražd, mučení a náboženské perzekuce.
Čtveřice viditelně unavených souzených lidí, kteří jsou již ve věku od 79 do 85 let, seděla na lavici obžalovaných těsně vedle sebe a bez pout. Zahájení procesu bylo přítomno několik desítek policistů a asi 5 stovek diváků, většinou obětí režimu, kteří jednání sledovali na galerii.
Z obžalovaných se krátce vyjádřil jen Nuon Chea, který vyslovil "nespokojenost s tímto slyšením".
Čtveřice se bude zodpovídat mimo jiné z promyšleného a metodického uskutečňování marxistické utopie. Ta měla za následek, že v letech 1975 až 1979 v důsledku vyčerpání, hladu, nemocí, mučení a poprav zemřelo přes tři miliony Kambodžanů, tedy nejméně čtvrtina tehdejší populace.
Masakr zrádců, které nebylo možné převychovat
Pro období hrůzovlády Rudých Khmerů se všeobecně používá termínu genocida, OSN ale v tomto případě soudí jen za zvěrstva spáchaná na khmerském obyvatelstvu. Obžaloba tedy nezahrnuje zločiny, jichž se režim generála Pol Pota dopustil na Vietnamcích a etnické menšině muslimských Čamů.
Jednání soudu, které se potáhne až do čtvrtka, bude mít přísně procedurální charakter. Představeny budou především seznamy svědků. Svědecké výpovědi a předložení důkazů jsou očekávány až v srpnu či září.
Pozorovatelé a občanské strany se ale obávají, že někteří z obviněných nebudou žít dostatečně dlouho, aby si vyslechli rozsudek. A jejich obhájci se asi budou soustředit na strategii zdržování.
Všichni obžalovaní pravděpodobně obvinění odmítnou, v soudní síni ani neprojevili žádné emoce, napsala agentura Reuters. Nicméně už v minulosti připustili skutky, které se odehrály. Například Nuon Chea nedávno připustil, že došlo k masakru "zrádců", kteří nemohli být "převychováni" ani "napraveni".
Všem obžalovaným hrozí pět let až doživotí.
Všichni se rozsudku zřejmě nedožijí
Zločiny Rudých Khmerů jsou v Kambodži stále noční můrou. Předseda kambodžského střediska pro lidská práva Ou Virak proto doufá, že proces přinese obětem alespoň nějaký pocit spravedlnosti. Mnozí doufají aspoň ve vysvětlení, proč muselo zahynout tolik lidí.
"Chci, aby se zpovídali. Lidi nebudou mít klid, dokud oni neřeknou, co se stalo. Spravedlnost je nanejvýš důležitá," svěřila se Sem Hoen, která za Pol Pota ztratila pět členů rodiny.
Dnes šestašedesátiletá vesničanka Sem Hoen prohlásila, že ale stálo za to čekat, až nejvyšší kádry Pol Potova režimu budou pohnány k zodpovědnosti. "Ztratila jsem tři děti, svého otce a manžela. Nezáleží na tom, jak dlouho to bylo, mám naději, že bude spravedlnosti učiněno zadost."
Není ale jisté, že se oběti spravedlnosti dočkají, jelikož tribunál OSN pracuje pomalu a obžalovaní jsou staří a ve špatném zdravotním stavu. Někteří se ani rozsudku nemusejí dožít.
Soud OSN sice loni odsoudil k 35 letům vězení Kang Kek leua, někdejšího šéfa věznice, kde bylo mučeno a posléze popraveno na 15 tisíc lidí. Kang se ale nakonec odvolal a požádal o zproštění viny, přestože už předtím žádal oběti o prominutí. Tvrdil, že nebyl vysokým činitelem režimu. Soudní jednání by se mělo konat během příštích týdnů.