Rudý Khmér obviněn ze zločinů proti lidskosti

zuk
19. 9. 2007 14:45
Policie zatkla Nuon Cheu, pravou ruku Pol Pota
Rudého Khméra Nuon Cheu vyzvedli přímo v jeho domě. Vrtulníkem pak - doprovázen ozbrojenci i úředníky - odlětěl do kambodžského hlavního města Phnompenhu.
Rudého Khméra Nuon Cheu vyzvedli přímo v jeho domě. Vrtulníkem pak - doprovázen ozbrojenci i úředníky - odlětěl do kambodžského hlavního města Phnompenhu. | Foto: Reuters

Pailin - Třicet let po řádění Rudých Khmérů zatkla kambodžská policie muže, který byl s ultralevicovým režimem spojen stejně jako jeho šéf Pol Pot: Nuon Cheu.

Číslo dvě Rudých Khmérů a Pol Potovu pravou ruku policisté zadrželi při rozsáhlém zátahu v Pailinu blízko hranic s Thajskem.

Mezinárodní tribunál v Kambodži ho už obvinil z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

Podle očitých svědků, na které se odvolává britská stanice BBC, si Nuon Cheu vyzvedli přímo v jeho domě. Vrtulníkem pak - doprovázen ozbrojenci i úředníky - odlětěl do hlavního města Phnompenhu.

"Dostali jsme rozkaz, abychom dnes ráno vzali Nuon Cheu do vazby. Uzavřeli jsme všechny přístupové cesty, které vedly k jeho domu," řekl policejní důstojník Sem Sophal.

Lebky obětí Rudých Khmérů.
Lebky obětí Rudých Khmérů. | Foto: Reuters

Řekne, jak to bylo doopravdy

Dnes 82letý Nuon Chea platil za hlavního ideologa hnutí, za jehož vlády přišlo jen v letech 1975 až 1978 o život až 1,7 milionu lidí.

Zadrženého bude soudit tribunál, zřízený s podporou OSN.

Nuon Chea však podíl na genocidě Kambodžanů popírá. V rozhovoru pro agenturu AP sice připustil, že se stání před tribunálem nebrání, vinu však podle něj nesou jiní.

Jako prezident kambodžského Národního shromáždění prý s praktikami tehdejší vlády neměl nic společného.

Podle jeho syna Nuon Saye je dokonce za možnost vypovídat před soudem vděčný. Protože dostane šanci celému světu vysvětlit, jak to bylo s s Rudými Khméry doopravdy.

V Kambodži se neumíralo pouze hladem, ale také v tajných věznicích komunistického vůdce Pol Pota. Ten se však soudu nedočkal. Zemřel v roce 1998.
V Kambodži se neumíralo pouze hladem, ale také v tajných věznicích komunistického vůdce Pol Pota. Ten se však soudu nedočkal. Zemřel v roce 1998. | Foto: Aktuálně.cz

Na řadě po Duchovi

Nuon Chea není prvním, kdo se bude před kambodžských tribunálem hájit proti nařčení ze zločinů proti lidskosti.

Stejný osud potkal před několika týdny i Kang Kek Ieue, známého pod přezdívkou Duch. Za režimu Rudých Khmérů vedl v Kambodži věznici S-21, v níž byly mučeny a vražděny tisíce lidí.

Podle informací, které přinesla agentura AFP, chce mezinárodní tribunál za genocidu soudit ještě další tři vysoce postavené Khméry. 

Rudí Khmerové se v sedmdesátých letech snažili vytvořit v Kambodži beztřídní společnost, v níž si budou všichni rovni a která se nebude v ničem podobat pro Khméry nepřijatelné západní civilizaci. K dosažení svých cílů používali brutální nátlakové metody, včetně vraždění, týrání a převýchovy obyvatelstva.

 

 

Právě se děje

Další zprávy