10 let po smrti Pol Pota ovládá Kambodžany jeho duch

pav
20. 4. 2008 10:00
U místa skonu vůdce Rudých Khmerů vznikl zvláštní kult
Lebky obětí Rudých Khmerů v muzeu genocidy Tuol Sleng
Lebky obětí Rudých Khmerů v muzeu genocidy Tuol Sleng | Foto: Reuters

Anlong Veng - Tento týden uplynulo už deset let od smrti jednoho z nejbrutálnějších vůdců 20. století. Místo, kde byl šéf Rudých Khmerů Pol Pot zpopelněn, však dnes překvapivě tvoří středobod prazvláštního kultu, v němž prostí Kambodžané hledají duchovní útěchu.

Jak zjistil zpravodaj agentury AP, který v předvečer desátého výročí Pol Potovy smrti navštívil Anlong Veng, ležící 300 kilometrů severně od metropole Phnompenhu na hranicích s Thajskem, vesničané se přicházejí k památníku na místě kremace pomodlit a poprosit ducha o ochranu před malárií či jinou nepřízní.

Jako by ani Pol Pot nestál v 70. letech v čele brutálního, maoistickou ideologií inspirovaného režimu, který připravil o život přes půldruhého miliónu lidí. Někteří byli umučeni či popraveni, většina jich pak zemřela hlady či podlehla nemocem v obřích pracovních táborech.

„Dělám to jako ostatní"

„Vím, že je to zvláštní, ale dělám to jako ostatní zdejší lidé a prosím jeho ducha o přízeň a štěstí," svěřila se 37letá vesničanka Orn Pheap, která za vlády Rudých Khmerů přišla o dědečka a dva strýčky.

Pol Potův památník v Anlong Veng označuje místo, kde bylo tělo někdejší vůdce Rudých Khmerů spáleno. Popel byl poté rozprášen na třech různých místech v severní části Kambodži - v pohoří Dongrek, nedaleko jezera Tonle Sap a v provincii Ratanakiri, kde vyrostl.
Pol Potův památník v Anlong Veng označuje místo, kde bylo tělo někdejší vůdce Rudých Khmerů spáleno. Popel byl poté rozprášen na třech různých místech v severní části Kambodži - v pohoří Dongrek, nedaleko jezera Tonle Sap a v provincii Ratanakiri, kde vyrostl. | Foto: Irish Guy

Podle představitelů místních úřadů v Anlong Veng se k Pol Potovu památníku chodí modlit jen zlomek zdejší 35tisícové populace. Pořád je to ale dost vzhledem k tomu, kolik krve na rukou tohoto diktátora ulpělo.

Zpravodaj AP u primitivního památníku, který tvoří hromada hlíny přikrytá stříškou z vlnitého plechu, našel záplavu hliněných nádobek s vyhořelými vonnými tyčinkami. Neklamné znamení, že se místo stalo jakousi neformální modlitebnou pod širým nebem.

Částečně se tento kult dá vysvětlit vírou v duchy a nadpřirozené síly, která spojuje mnoho Kambodžanů, přesvědčených, že tyto mají moc ovlivňovat každodenní životy smrtelníků.

„Dobro nebo zlo v tom nehraje žádnou roli," vysvětluje Philip Short, autor Pol Potova životopisu nazvaného Historie noční můry. „(Pol Pot) zkrátka opanoval mysl Kambodžanů a v tomto smyslu žije dál - ve světě duchů."

Infarkt, nebo sebevražda?

Anlong Veng byl v 90.letech poslední baštou Rudých Khmerů. Poté, co s vládou podepsali dohodu o příměří, čelili tlaku na vydání svého bývalého vůdce spravedlnosti. Než se tak mohlo stát, Pol Pot zemřel.

Dodnes se spekuluje o tom, zda mu opravdu jen selhalo srdce, nebo zda raději spáchal sebevraždu v obavách, že se bude muset zodpovídat před soudem za zvěrstva, která jeho režim napáchal.

Někteří Kambodžané váží cestu do odlehlého koutu na severu země jen proto, aby si mohli na Pol Potův „hrob" plivnout a proklít jej, řekl agentuře AP 37letý majitel nedalekého obchůdku s oblečením Sat Narin.

„Vzhledem k tomu, jak špatnou pověst má, by neměl být uctíván," domnívá se. „Z nějakého důvodu se ale u spousty lidí těší oblibě."

Noční můra

Mezi těmi, kdo prosí u místa posledního Pol Potova odpočinku, o požehnání, jsou i zdejší Vietnamci, což je dvojnásob ironické vzhledem k masakrům, jichž se na Vietnamcích Rudí Khmerové dopouštěli.

33letá Vietnamka, která si říká Van Sothy, popsala zpravodaji AP svou někdejší noční můru, v níž spatřila černě oděného muže, jak sedí na stromě poblíž její chatrče.

Jedna z posledních Pol Potových fotografií pořízená v domku, kde dožíval. Rudí Khmerové jej tam drželi v domácím vězení. Když zemřel, byl spálen i s matrací, na níž zde leží.
Jedna z posledních Pol Potových fotografií pořízená v domku, kde dožíval. Rudí Khmerové jej tam drželi v domácím vězení. Když zemřel, byl spálen i s matrací, na níž zde leží. | Foto: Reuters

Když se prý svěřila svým kambodžským sousedům, poradili jí, aby k Pol Potově památníku přinesla ovoce a vařené kuře a poprosila jeho ducha o ochranu.

„Od té doby se u jeho hrobu modlím. Chci jen tomu, kdo tuto zemi spirituálně ovládá, prokázat úctu," řekla.

V brzké budoucnosti by mělo k Pol Potově památníku přibýt na seznamu oficiálních turistických atrakcí, kterými se Anlong Veng pyšní, také muzeum Rudých Khmerů. Hodlá jej tu zřídit Nhem En, jenž kdysi pracoval v nechvalně proslulém vězení (a mučírně) S-21 v Phnompenhu jako fotograf.

I on prý dříve chodil k Pol Potově památníku zapalovat vonné tyčinky a modlit se. „Ale jen za to, aby ve svém příštím životě už nemasakroval lidi," řekl Nhem En zpravodaji AP.

 

Právě se děje

Další zprávy