Španělsko a Portugalsko očekávají teplotní rekordy nad 45 stupňů. Vedra tu mají už tři oběti

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 8. 2018 20:51
Ani v příštích dnech si Španělé podle meteorologů od horka neodpočinou. Vysoké teploty a požáry řeší také v sousedním Portugalsku. Lépe na tom nejsou ani v Nizozemsku, kde museli uzavřít části dálnic kvůli rozteklému asfaltu a ve Francii zastavili provoz několik jaderných reaktorů.
Diváci sledují závody ve skocích do vody na Lucernském jezeře.
Diváci sledují závody ve skocích do vody na Lucernském jezeře. | Foto: Reuters

Madrid/Lisabon - Na jihozápadě Evropy se dnes teploty opět blížily rekordům, už ve čtvrtek naměřili v centrální části Portugalska u města Abrantes 45,2 stupně Celsia. Podobně vysoké teploty jsou i ve Španělsku, kde si nynější vedra vyžádala dnes už třetí oběť. 

Vedra způsobují kromě zdravotních problémů i komplikace dopravě či energetice, v Nizozemsku například uzavřeli části dálnic kvůli rozteklému asfaltu a ve Francii zastavili provoz několik jaderných reaktorů.

Nebývalá horka panují v tomto období i v dalších částech Evropy, například v Británii byl minulý měsíc třetím nejteplejším v zemi za více než sto let.

Francouzská státní energetická společnost EDF oznámila, že zastavila provoz čtyř jaderných reaktorů ve třech elektrárnách ve východní Francii. Důvodem jsou vysoké teploty vody řek Rýn a Rhona, kterou elektrárny používají k ochlazování a pak ji vrací zpět. Výrobu elektrického proudu ve dvou svých jaderných reaktorech zastavila EDF už minulý týden

V Portugalsku i Španělsku platí nejvyšší stupeň varování před horky do neděle, kdy už by měly tropické teploty začít podle meteorologů velmi pozvolna klesat. Zatím ale mají posílené služby zdravotníci či hasiči. V obou zemích dnes teploměry atakovaly rekordní hodnoty a přiblížily se k 45 stupňům, dosud však není známo, zda někde padl rekord.

Ten španělský je zatím z loňského července, kdy v Córdobě naměřili 46,9 stupně. Portugalský teplotní rekord je z roku 2003 a činí 47,4 stupně. Rekord kontinentální Evropy je podle Světové meteorologické organizace z roku 1977, kdy v Aténách naměřili 48 stupňů.

Ve Španělsku naměřili ve čtvrtek nejvyšší teploty na jihu, v Badajozu bylo 44 stupňů a v Seville 42. I v Madridu se teploty vyšplhaly na 40 stupňů. Od vedra si Španělé neodpočinou ani v noci, na některých místech naměřili až 37,1 stupně, jako například na córdobském letišti.

Ulice jsou ve dne na jihu Portugalska vylidněné, naproti tomu pláže kolem Lisabonu praskají ve švech. V regionu Algarve na jihu země bojuje asi 400 hasičů s lesním požárem.

Vedra ale zažívají i na druhém konci Evropy - ve Švédsku. I tam hrozilo v těchto dnech zvýšené riziko lesních požárů, zejména ve střední a jižní části země, kvůli suchu a silnému větru. Dnes ale přinesly srážky Švédům ochlazení a teploty klesly na asi dvacet až 25 stupňů. Minulý měsíc tam ale zažili nejteplejší červenec za 250 let, uvedla agentura AFP.

Horka sužují i střední Evropu, na Slovensku mají kvůli nim výrazně více práce záchranáři. Jen během pátku vyjížděly sanitky k více než stovce lidí, kteří kvůli vedru zkolabovali.

Neobvyklé teploty panují také v Moskvě, kde je sice "jen" 30 stupňů, což je ale sedm stupňů nad průměrnou maximální teplotou pro toto období. Tamní radnice proto pro obyvatele otevírá stovky ochlazovacích místností, kde si mohou Moskvané odpočinout v klimatizovaném prostoru a napít se vody a kde jim jsou k dispozici zdravotníci.

Oběti vedra: Zemědělec, dělník i bezdomovec

Novou obětí extrémně teplého počasí se stal v Barceloně muž ve středním věku, pravděpodobně bezdomovec. Byl nalezen v bezvědomí na ulici a převezen do nemocnice, kde později zemřel.

Již dříve španělské úřady oznámily, že následkům vedra podlehl v jihošpanělském regionu Murcie dělník mezi 40 a 50 roky, který pracoval na silnici, a 78letý zemědělec, jenž skonal během práce na poli.

Nebývale vysoké teploty panují v celé Evropě od Skandinávie po Řecko, vůbec nejvíce přitom ukazují teploměry ve Španělsku a Portugalsku.

Rozsáhlý požár v portugalské turistické lokalitě

Na 400 hasičů v pátek bojovalo s lesním požárem, který se rozhořel v turistickém regionu na jihu Portugalska. Do akce se zapojilo také devět letadel a vrtulníků. Úřady preventivně evakuovaly několik desítek obyvatel, napsala agentura AP.

Oheň se rozšířil odpoledne v oblasti Monchique v turistické jižní provincii Algarve. Úřad pro civilní ochranu uvedl, že plameny zachvátily lesy tvořené eukalypty, což jsou jedny z nejhořlavějších stromů, a hustý podrost. Podle úřadu je postiženo řídce osídlené, kopcovité území.

"Oheň postupuje na dvou frontách v těžko přístupné oblasti a je rozdmýcháván větrem," sdělilo velení záchranných operací.

Video: Česko čelí obrovským vedrům. Natáčeli jsme na pražských koupalištích

Česko čelí obrovským vedrům. Natáčeli jsme na pražských koupalištích. | Video: Economia
 

Právě se děje

Další zprávy