V Německu extrémně klesá voda v Labi, v korytu nacházejí munici z druhé světové války

ČTK ČTK
2. 8. 2018 16:40
Německo sužuje horko a sucho, hladina řeky Labe klesá k historickému minimu.
Koryto řeky Labe u Drážďan.
Koryto řeky Labe u Drážďan. | Foto: Reuters

Berlín/Bern - Německo dál sužují tropické teploty. Na mnoha místech by se rtuť teploměrů mohla ve čtvrtek opět vyšplhat až ke 36 stupňům Celsia.

Bavorsko by mohly v pozdních odpoledních hodinách zasáhnout bouřky s vydatným deštěm. Sever a západ země ale zůstane nadále bez srážek. Ochlazení němečtí meteorologové v následujících dnech neočekávají.

Kvůli mimořádně nízkému stavu vody se v korytu Labe objevuje nevybuchlá munice z druhé světové války, informovala agentura DPA. Například v Sasku-Anhaltsku úřady hlásí nález granátů a min na pěti místech. Výbušniny nacházejí lidé také na březích Labe v Sasku.

V Magdeburgu je hladina Labe jen několik centimetrů nad historickým minimem z roku 1934. Postižena je tím už několik dní lodní doprava, jen s omezeními fungují například oblíbené výletní lodě v Drážďanech.

Radost mohou mít z aktuálního počasí turisté, kteří se letos rozhodli strávit letní dovolenou místo u Středozemního moře na Baltu. Teplota vody u německého pobřeží mezi městem Lübeck a dánskou hranicí se pohybuje mezi 23 a 25 stupni Celsia. Pro srovnání: na francouzském Azurovém pobřeží je v současnosti teplota vody kolem 27 stupňů.

Stále teplejší voda v řekách začíná vadit rybám, které by mohly začít hynout. Na horním toku Rýna u německo-švýcarské hranice ve čtvrtek naměřili teplotu vody 27,4 stupně Celsia. Hranice 27 stupňů je přitom pro zde žijící lipany či pstruhy považována za smrtelnou.

"Podle literatury by musely ryby už nyní hromadně hynout," řekl DPA zástupce švýcarského rybářského svazu Samuel Gründler. Zatím podle něj ale lidé nacházejí na březích jen jednotlivé uhynulé kusy.

Až padesátka ve Španělsku

Vysoké teploty trápí i Pyrenejský poloostrov. Teploty se tu mohou o nadcházejícím víkendu přiblížit k 50 stupňům a prolomit tak dosavadní rekord v Evropě, uvedla agentura ANSA s odvoláním na meteorology. Ti zároveň varovali před lesními požáry a zdravotním rizikem, kterým je horké počasí zejména pro seniory a děti.

Vysoké teploty hlásí zejména Portugalsko a Španělsko, na vině je horký vzduch, který se přesouvá z Afriky dále na sever. Podle předpovědí by mělo být ve čtvrtek v portugalském městě Évora, které leží 130 kilometrů východně od Lisabonu, až 44 stupňů. Podobná teplota se očekává i ve španělské provincii Badajoz.

Video: Klimatizované zastávky nebo silnice na bílo. Tak světové metropole bojují s horkem

Klimatizované zastávky nebo silnice nabílo. Tak světové metropole bojují s horkem | Video: Reuters, Youtube.com
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy