Při náletu v Jemenu zemřelo dvacet civilistů. Většina z nich patřila k jedné rodině

ČTK ČTK
19. 7. 2017 13:53
Dvacet mrtvých civilistů a několik desítek zraněných. Taková je bilance náletu v provincii Táizz v jižním Jemenu. Počet mrtvých civilistů potvrdila jemenská vláda, podle níž jsou mezi oběťmi i ženy a děti. Ve válce, která v Jemenu zuří od roku 2014, proti sobě stojí vláda a šíitští povstalci. Za oběť jí padlo už 10 tisíc lidí a milion Jemenců je na útěku ze svých domovů. V zemi se navíc šíří cholera.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Saná - Při bojích v jižním Jemenu přišlo o život 20 civilistů a několik desítek lidí utrpělo zranění. Oznámila to ve středu OSN, podle níž civilisté zemřeli při náletu v provincii Táizz. Válka, v níž proti sobě stojí vláda a šíitští povstalci, v Jemenu trvá od roku 2014.

Podle OSN je v Táizzu mnoho lidí, kteří před útoky uprchli z domovů, a v poslední době se tam boje stupňují.

Počet mrtvých civilistů potvrdila jemenská vláda, podle níž jsou mezi oběťmi i ženy a děti. Ministr pro lidská práva vyzval vládu, aby útok, který ministr označil za nešťastný incident, nechala vyšetřit.

Vedení povstaleckých šíitů akci považuje za "děsivý zločin". Podle zdrojů OSN patřila většina obětí k jediné rodině.

Nálet se připisuje arabské koalici, která vstoupila do jemenských bojů na straně tamní vlády a již vede Saúdská Arábie. Koalice je obviňovaná z bezohlednosti, protože při jejích útocích umírají také civilisté.

Jemenský konflikt nepřežilo na 10 tisíc lidí a přes milion Jemenců kvůli němu odešlo z domovů.

V zemi se navíc od prosince šíří cholera, kterou se nakazilo více než 300 tisíc lidí a 1600 jich onemocnění podlehlo.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy