Při náletu v Jemenu zemřelo dvacet civilistů. Většina z nich patřila k jedné rodině

ČTK ČTK
19. 7. 2017 13:53
Dvacet mrtvých civilistů a několik desítek zraněných. Taková je bilance náletu v provincii Táizz v jižním Jemenu. Počet mrtvých civilistů potvrdila jemenská vláda, podle níž jsou mezi oběťmi i ženy a děti. Ve válce, která v Jemenu zuří od roku 2014, proti sobě stojí vláda a šíitští povstalci. Za oběť jí padlo už 10 tisíc lidí a milion Jemenců je na útěku ze svých domovů. V zemi se navíc šíří cholera.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Saná - Při bojích v jižním Jemenu přišlo o život 20 civilistů a několik desítek lidí utrpělo zranění. Oznámila to ve středu OSN, podle níž civilisté zemřeli při náletu v provincii Táizz. Válka, v níž proti sobě stojí vláda a šíitští povstalci, v Jemenu trvá od roku 2014.

Podle OSN je v Táizzu mnoho lidí, kteří před útoky uprchli z domovů, a v poslední době se tam boje stupňují.

Počet mrtvých civilistů potvrdila jemenská vláda, podle níž jsou mezi oběťmi i ženy a děti. Ministr pro lidská práva vyzval vládu, aby útok, který ministr označil za nešťastný incident, nechala vyšetřit.

Vedení povstaleckých šíitů akci považuje za "děsivý zločin". Podle zdrojů OSN patřila většina obětí k jediné rodině.

Nálet se připisuje arabské koalici, která vstoupila do jemenských bojů na straně tamní vlády a již vede Saúdská Arábie. Koalice je obviňovaná z bezohlednosti, protože při jejích útocích umírají také civilisté.

Jemenský konflikt nepřežilo na 10 tisíc lidí a přes milion Jemenců kvůli němu odešlo z domovů.

V zemi se navíc od prosince šíří cholera, kterou se nakazilo více než 300 tisíc lidí a 1600 jich onemocnění podlehlo.

 

Právě se děje

před 5 minutami

V Ochotském moři hoří ruská rybářská loď, všech 47 námořníků je v bezpečí

Ruskou loď plavící se v Ochotském moři přibližně 130 kilometrů od Magadanu postihl požár a následně výbuch. Oznámila to agentura TASS s tím, že celou posádku 47 námořníků se podařilo evakuovat do bezpečí. Na rybářské lodi Enigma Australis však ještě zůstává palivo a hrozí další výbuch, dodala agentura s odvoláním na nejmenovaného záchranáře z místa nehody.

Loď začala hořet už v úterý, kdy to ale vypadalo, že se požár podařilo uhasit. Oheň ale večer znovu vzplál a v noci následoval silný výbuch na palubě. V současnosti je loď dál v plamenech, i když téměř vyhořela. Záchranná loď kvůli obavám z dalšího výbuchu není v přímém kontaktu s hořícím plavidlem, na kterém požár nejspíše zasáhl strojovnu.

Evakuovaná posádka mezitím na plovoucí rybářské základně podstoupila lékařskou prohlídku, při níž nebyla zjištěna žádná zranění. 

Další zprávy