"Prosím, nezapomeňte na lidi v Ibbu, umírají hlady." Miliony obyvatel Jemenu ohrožuje hladomor

Hana Vařáková František Typovský, Hana Vařáková
15. 4. 2017 20:09
V Jemenu na Arabském poloostrově se schyluje k humanitární katastrofě. Podle zprávy OSN v této chudé zemi hladoví 17 z celkových 28 milionů obyvatel, z toho sedm milionů akutně. Zdravotnické organizace varují, že se stát na pobřeží Rudého moře dostává do kritické situace. Jemen je nejchudším arabským státem. Už druhým rokem jím navíc zmítá ničivá občanská válka.
Podvyživené dítě v Jemenu.
Podvyživené dítě v Jemenu. | Foto: Reuters

Saná - "Není tady čistá voda, elektřina, jídlo, nic. Žijeme v chladu a dešti," říká Saud Abdo Aliová, která musela kvůli občanské válce uprchnout do tábora ve městě Ibb na jihu Jemenu.

Improvizované uprchlické chýše v jemenském Ibbu.
Improvizované uprchlické chýše v jemenském Ibbu. | Foto: Reuters

Většina obyvatel, kteří utíkají ze svých domovů kvůli násilí, zakotvila právě v Ibbu.

Po celém městě jsou rozestavěny stany, ve kterých mnohdy žijí i celé rodiny.

Jedna z aktivistek, Bashmah Almolaikiová, pomáhá v Ibbu s distribucí jídla.

Tvrdí, že situace ve městě je kritická - 80 procent lidí reálně hladoví. "Prosím, nezapomeňte na lidi v Ibbu, umírají hlady," řekla Almolaikiová deníku The Guardian. 

Občanská válka sráží zemi na kolena

Poslední dva roky ničí Jemen krvavá občanská válka.

Na jedné straně stojí příznivci současného prezidenta Abdara Rabbú Mansúr Hádího (jih země). Proti nim bojuje kmen Hútiú, kteří se oficiálně nazývají Boží pomocníci (sever země).

Hútiové podporují bývalého jemenského prezidenta Alího Abdalláha Sáliha.

Šestadvacetiletý motorkář Awad Ahamed Qasem al-Wesabi utekl z válkou zmítaného města Taiz.

Cestou přišel o manželku a má problémy nakrmit svého malého syna. "Utekli jsme před válkou do jiného města a tady stejně dennodenně trpíme nedostatkem jídla," říká al-Wesabi.

Zraněná dívka po leteckém úderu arabské koalice v jemenském městě Saada.
Zraněná dívka po leteckém úderu arabské koalice v jemenském městě Saada. | Foto: Reuters

Od března 2015, kdy se do konfliktu v Jemenu zapojila leteckými údery mezinárodní koalice vedená Saúdskou Arábií, v něm zahynulo více než 7600 lidí, z toho přes 1560 dětí.

Dalších zhruba 42 tisíc obyvatel Jemenu utrpělo zranění. Skoro 17 milionů nemá dost jídla, z toho skoro sedm milionů akutně.

Od června roku 2016 se počet lidí ohrožených hladem zvýšil o 21%.

Nejvíce jsou ohroženy regiony kolem měst Taiz a Hudajdá, které hustotou své populace tvoří téměř čtvrtinu z 28milionové populace země. 

Strašné příběhy

"Slyšíte strašné příběhy dětí, které zemřely, protože se nedostaly do zdravotnických center. Lidé umírají na podvýživu a na nemoci, kterým jde snadno předcházet," říká koordinátor humanitární pomoci OSN v Jemenu Jamie McGoldrick. 

"Bude to ještě horší, protože ekonomika země je v troskách," dodává. 

Před válkou dovážel Jemen 90 procent základních potravin ze zahraničí. To je teď komplikované námořní blokádou ze strany arabské koalice vedené Saúdskou Arábií.

Těžké boje navíc zničily přístav ve městě Hudajdá, kterým proudila do Jemenu humanitární pomoc.

Konflikt v Jemenu přitom zastiňují ostřeji sledované války v Sýrii nebo v Iráku.

"Fakt, že Jemenci nepřiplouvají k evropským břehům v Řecku nebo Itálii, způsobuje, že nejsou veřejností vnímáni stejně jako syrští uprchlíci," řekl koordinátor OSN McGoldrick stanici BBC.

Ve stínu mediálně sledovaných konfliktů tak zápasí miliony obyvatel Jemenu o holý život. 

 

Právě se děje

před 32 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy