"Prosím, nezapomeňte na lidi v Ibbu, umírají hlady." Miliony obyvatel Jemenu ohrožuje hladomor

Hana Vařáková František Typovský, Hana Vařáková
15. 4. 2017 20:09
V Jemenu na Arabském poloostrově se schyluje k humanitární katastrofě. Podle zprávy OSN v této chudé zemi hladoví 17 z celkových 28 milionů obyvatel, z toho sedm milionů akutně. Zdravotnické organizace varují, že se stát na pobřeží Rudého moře dostává do kritické situace. Jemen je nejchudším arabským státem. Už druhým rokem jím navíc zmítá ničivá občanská válka.
Podvyživené dítě v Jemenu.
Podvyživené dítě v Jemenu. | Foto: Reuters

Saná - "Není tady čistá voda, elektřina, jídlo, nic. Žijeme v chladu a dešti," říká Saud Abdo Aliová, která musela kvůli občanské válce uprchnout do tábora ve městě Ibb na jihu Jemenu.

Improvizované uprchlické chýše v jemenském Ibbu.
Improvizované uprchlické chýše v jemenském Ibbu. | Foto: Reuters

Většina obyvatel, kteří utíkají ze svých domovů kvůli násilí, zakotvila právě v Ibbu.

Po celém městě jsou rozestavěny stany, ve kterých mnohdy žijí i celé rodiny.

Jedna z aktivistek, Bashmah Almolaikiová, pomáhá v Ibbu s distribucí jídla.

Tvrdí, že situace ve městě je kritická - 80 procent lidí reálně hladoví. "Prosím, nezapomeňte na lidi v Ibbu, umírají hlady," řekla Almolaikiová deníku The Guardian. 

Občanská válka sráží zemi na kolena

Poslední dva roky ničí Jemen krvavá občanská válka.

Na jedné straně stojí příznivci současného prezidenta Abdara Rabbú Mansúr Hádího (jih země). Proti nim bojuje kmen Hútiú, kteří se oficiálně nazývají Boží pomocníci (sever země).

Hútiové podporují bývalého jemenského prezidenta Alího Abdalláha Sáliha.

Šestadvacetiletý motorkář Awad Ahamed Qasem al-Wesabi utekl z válkou zmítaného města Taiz.

Cestou přišel o manželku a má problémy nakrmit svého malého syna. "Utekli jsme před válkou do jiného města a tady stejně dennodenně trpíme nedostatkem jídla," říká al-Wesabi.

Zraněná dívka po leteckém úderu arabské koalice v jemenském městě Saada.
Zraněná dívka po leteckém úderu arabské koalice v jemenském městě Saada. | Foto: Reuters

Od března 2015, kdy se do konfliktu v Jemenu zapojila leteckými údery mezinárodní koalice vedená Saúdskou Arábií, v něm zahynulo více než 7600 lidí, z toho přes 1560 dětí.

Dalších zhruba 42 tisíc obyvatel Jemenu utrpělo zranění. Skoro 17 milionů nemá dost jídla, z toho skoro sedm milionů akutně.

Od června roku 2016 se počet lidí ohrožených hladem zvýšil o 21%.

Nejvíce jsou ohroženy regiony kolem měst Taiz a Hudajdá, které hustotou své populace tvoří téměř čtvrtinu z 28milionové populace země. 

Strašné příběhy

"Slyšíte strašné příběhy dětí, které zemřely, protože se nedostaly do zdravotnických center. Lidé umírají na podvýživu a na nemoci, kterým jde snadno předcházet," říká koordinátor humanitární pomoci OSN v Jemenu Jamie McGoldrick. 

"Bude to ještě horší, protože ekonomika země je v troskách," dodává. 

Před válkou dovážel Jemen 90 procent základních potravin ze zahraničí. To je teď komplikované námořní blokádou ze strany arabské koalice vedené Saúdskou Arábií.

Těžké boje navíc zničily přístav ve městě Hudajdá, kterým proudila do Jemenu humanitární pomoc.

Konflikt v Jemenu přitom zastiňují ostřeji sledované války v Sýrii nebo v Iráku.

"Fakt, že Jemenci nepřiplouvají k evropským břehům v Řecku nebo Itálii, způsobuje, že nejsou veřejností vnímáni stejně jako syrští uprchlíci," řekl koordinátor OSN McGoldrick stanici BBC.

Ve stínu mediálně sledovaných konfliktů tak zápasí miliony obyvatel Jemenu o holý život. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy