Válkou i hladomorem sužovaný Jemen dostane pomoc od padesáti zemí. Pošlou miliardu dolarů

ČTK ČTK
25. 4. 2017 19:18
Jemenu, kde v posledních letech trpí hladem miliony obyvatel, poskytne padesát dárcovských zemí podporu ve výši 1,1 miliardy dolarů. Dohodly se na tom na konferenci v Ženevě. Česká republika poskyte milion dolarů, nejvíce pomůžou Spojené státy, a to 526 miliony dolarů. V zemi dlouhodobě zuří občanská válka, nefungují nemocnice ani školy a hlad sužuje miliony lidí. Pomoc podle OSN potřebují dvě třetiny z 27 milionů obyvatel.
Hladomorem jsou nejvíce ohroženy děti.
Hladomorem jsou nejvíce ohroženy děti. | Foto: Reuters

Ženeva - Zástupci téměř 50 zemí v úterý na dárcovské konferenci v Ženevě oznámili, že zvýší finanční podporu hladem sužovaného Jemenu. Dohromady dárcovské země Jemenu slíbily téměř 1,1 miliardy dolarů (zhruba 27 miliard korun), oznámil generální tajemník OSN António Guterres. Podle něj je jemenská "hladová krize" největší na světě. Česká republika se zavázala přispět milionem dolarů.

OSN pro blízkovýchodní zemi, kde od roku 2014 zuří občanská válka, žádala pro tento rok 2,1 miliardy dolarů. Od první výzvy k finančním darům učiněné před čtyřmi měsíci se však do úterní konference podařilo vybrat jen 15 procent z této částky. Mnoho zemí nyní zvýšilo svou dosavadní přislíbenou pomoc o milionové částky, informovala agentura DPA.

Například Německo ve srovnání s předchozím rokem humanitární pomoc Jemenu zvětšilo o 17 milionů eur (456 milionů korun) na 50 milionů, řekla zmocněnkyně německé vlády pro lidská práva Bärbel Koflerová. "Ženy, dívky, chlapci a muži v Jemenu platí cenu za konflikt, který nezpůsobili," dodala německá představitelka. Stejně jako loni navíc Německo i letos Jemenu přispěje 55 miliony eur na rozvojovou pomoc.

Spojené státy přislíbily dodatečných 94 milionů dolarů, a celkově tak Jemen podpoří 526 miliony dolarů. Evropská unie vyčlení navíc 116 milionů eur, z čehož 46 milionů půjde na humanitární pomoc a 70 milionů na dlouhodobé projekty.

Českou republiku v Ženevě zastupoval náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa, který přislíbil humanitární pomoc Jemenu v hodnotě jednoho milionu dolarů na tento a příští rok.

V Jemenu jsou nefunkční stovky nemocnic, protože nejsou léky. Zavřena je také řada škol. Není dostatek pitné vody a potravin, mnoho lidí navíc uvízlo mezi dvěma bojovými frontami. Dvě třetiny z 27 milionů obyvatel země potřebují podle OSN naléhavě pomoc. "Jsme tady, abychom dávali naději," prohlásil Guterres.

"Téměř sedm milionů lidí (v Jemenu) neví, kde seženou další jídlo," uvádí Světový program pro výživu (WFP). "Téměř 2,2 milionu dětí trpí nedostatkem jídla, z nich 500 000 hrozí smrt hladem," varuje organizace. Každých deset minut v Jemenu zemře dítě mladší pěti let na nemoci, kterým by se dalo předejít.

"Jsem svědky toho, jak hladoví celá jedna generace, která si odnáší trvalé následky," řekl Guterres.

Jemenský premiér Ahmad Ubajd bin Daghr ze situace viní šíitské povstalce, kteří podle něj zemi uvrhli v chaos a ovládli rozsáhlá území. "Jenom mír může toto utrpení ukončit," prohlásil šéf jemenské vlády.

Dodávky humanitární pomoci do Jemenu komplikují těžké boje o klíčový přístav Hudajdá, odkud se povstalecké šíity snaží vytlačit mezinárodní koalice v čele se Saúdskou Arábií.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Modul čínské sondy dokončil sběr hornin na Měsíci, o den předstihl plán

Modul čínské sondy Čchang-e 5 úspěšně odebral vzorky hornin z Měsíce a svůj úkol tak dokončil o den dříve, než se plánovalo. Nasbíraný materiál byl podle sdělení čínského vesmírného programu už bezpečně uložen do druhého modulu, který ho vynese na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Agentury Reuters a AP a připomněly, že jde o první podobnou misi od 70. let.

Cílem projektu je získat pomocí vrtného zařízení a robotické paže z hloubky až dvou metrů kolem dvou kilogramů hornin a dalšího materiálu a dostat je na Zemi. Modul s vrtným zařízením svou práci dokončil za 19 hodin.

Realizace ambiciózního záměru je technicky náročná. Dva moduly sondy přistály v oblasti Oceanus Procellarum (Oceán bouří) na přivrácené straně Měsíce a dva zůstaly na oběžné dráze. Vzorky odebrané jedním z aparátů z lunárního povrchu nyní vynese druhý modul, který se pak spojí s "čekajícím" servisním modulem. Z něj se materiál po vynesení na oběžnou dráhu kolem Měsíce přesune do návratového modulu, jenž zamíří k Zemi.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Antimonopolní úřad znovu posoudí tendr na informační systém ministerstva práce

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude znovu zabývat výběrovým řízením na informační systém pro výplatu sociálních dávek, který vyhlásilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Předseda úřadu původní rozhodnutí zrušil, vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na stránkách úřadu.

Pod rozhodnutím je podepsaný ještě bývalý předseda úřadu Petr Rafaj, který ve funkci skončil v pondělí. Úřad rozhodnutí zveřejnil až dnes, poté co nabylo právní moci. Nový systém měl být v provozu od začátku roku 2021, kdy vyprší už dvakrát prodlužovaná smlouva s dosavadní společností OK System. Ministerstvo na začátku října informovalo, že je připraveno případně smlouvu znovu prodloužit.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze Setadiesel

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze litvínovské firmy Setadiesel. Potrestal 15 mužů nepodmíněnými a podmíněnými tresty. Škoda je vyčíslena na 351 milionů korun. Ústecký krajský soud vynesl ve čtvrtek rozsudek v Litoměřicích.

Soud uložil čtyřem mužům nepodmíněné tresty ve výši pěti let, jednomu uložil souhrnný tříletý nepodmíněný trest, ostatní dostali tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Všem soud uložil také peněžité tresty v rozmezí od 200 000 do milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy